Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | To gratka dla miłośników historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich
O ich działaniach na terenach Augustowszczyzny będzie można dowiedzieć się więcej w sobotę (01.06) nad jeziorem Studzieniczne. Tam Instytut Pileckiego po raz pierwszy organizuje Piknik Ułański pod nazwą „Ułańskie Serca”.
Jak mówi Aleksandra Czerobska z augustowskiego oddziału, to rodzaj niestandardowej lekcji historii.
- Chcemy wyjść na zewnątrz i uczyć historii w sposób bardziej przystępny. Robimy to szczególnie dla młodszych pokoleń. Bardzo zależy nam, aby uświadamiać ich i mówić im o tych wydarzeniach, które są dla nas ważne i nie chcielibyśmy, żeby zostały zapomniane. Szukamy dróg, którymi dotrzemy zarówno do starszego pokolenia, jak i tego młodszego, które mamy nadzieję uda się zachęcić do śledzenia naszych kolejnych spotkań, odwiedzania naszego oddziału czy przychodzenia do nas na lekcje historii, które też mamy w planach.
Swój udział w pikniku zapowiedzieli 10 Pułk Ułanów Litewskich i lokalni jeźdźcy.
- W programie mamy pokazy kawaleryjskie, władania bronią białą, szablą czy też lancą. Będą także pokazy sprawności kawaleryjskich, gry planszowe edukacyjno-historyczne, zabawy. Zapraszamy również na ognisko, przy którym będzie można wspólnie pośpiewać pieśni kawaleryjskie i wysłuchać opowieści kawaleryjskich. Dodatkowo to wydarzenie uświetni swoją prelekcją historyczną Jarosław Szlaszyński, znawca 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
Piknik odbędzie się na polu namiotowym Swoboda w godzinach od 12 do 16. Osoby, które nie mają swojego transportu, mogą skorzystać z autobusu, który zabierze chętnych spod siedziby Instytutu Pileckiego o godzinie 11:30.
Byli odważni i gotowi do największych poświęceń za Ojczyznę. W niedzielę (24.07) augustowianie obchodzą Święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. pułkownika Bolesława Mościckiego.
Byli bohaterami, którym zawdzięczamy wolność i powinniśmy zawsze o nich pamiętać - mówią uczestnicy niedzielnych uroczystości w Augustowie.
Placówka znajduje się w wieży kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej i od kilku lat jest nieczynna. Teraz pojawił się pomysł, by odświeżone eksponaty udostępnić zwiedzającym.