Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Szkoły będą połączone a MDK i ROKiS zlikwidowane - suwalscy radni przegłosowali zmiany

Szkoły będą połączone a MDK i ROKiS zlikwidowane - suwalscy radni przegłosowali zmiany

29.02.2012, 16:19, akt. 16:19

Fot. Iza Kosakowska
Fot. Iza Kosakowska

Młodzieżowy Dom Kultury i Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach będą zlikwidowane. Zmiany dotkną też suwalskie szkoły. Radni w Suwałkach zdecydowali w środę (29.02) o losach placówek kulturalnych i oświatowych w mieście.

Od kilku miesięcy trwała batalia rodziców, nauczycieli i opozycyjnych radnych o utrzymanie w niezmienionym kształcie kilku suwalskich szkół. Apele, spotkania a nawet odbywające się w ostatnim czasie pikiety pod Urzędem Miejskim nie przekonały radnych do zmiany zdania.

Najwięcej emocji budził podczas obrad zamiar połączenia Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 6. To w obronie tych placówek co tydzień pod ratuszem pikietowali nauczyciele i rodzice uczniów uczęszczających do obu szkół. Protesty nic nie dały - 19 radnych poparło projekt połączenia placówek.

Władze miasta swoją decyzję tłumaczą niżem demograficznym. Marek Buczyński, zastępca prezydenta, wyjaśnia, że połączenie szkół pozwoli przetrwać placówkom w najtrudniejszym momencie, a tym samym nie trzeba ich likwidować.

Dyrektor Gimnazjum Nr 6 Andrzej Łuczaj do końca wierzył, że radni zmienią zdanie. W jego opinii połączenie gimnazjum z podstawówką odczują przede wszystkim dzieci, bo pogorszy się bezpieczeństwo w szkole. Stracą na tym także pracownicy administracji.

Inne zmiany w suwalskich placówkach oświatowych to włączenie SP Nr 11 z oddziałami integracyjnymi do Zespołu Szkół Nr 3 oraz likwidacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2. Zostanie on formalnie przyłączony do ośrodka przy ul. Przytorowej. Przy ośrodku powstanie Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna, z tym że młodzież będzie się uczyć i przebywać w budynkach przy ul. Wojska Polskiego.

Podczas sesji radni większością głosów podjęli decyzję o likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury oraz ROKiS-u w Suwałkach. W miejsce zlikwidowanych instytucji powołano Suwalski Ośrodek Kultury. "To historyczny moment" - mówili pracownicy obu placówek, dla których kończy się pewien etap w ich działalności.

Dyrektor ROKiS-u Mariusz Klimczyk ma nadzieję, że pomimo likwidacji instytucji jej działania przejmie Suwalski Ośrodek Kultury, a jego nowoczesna siedziba da możliwość lepszego rozwoju kultury w mieście. "Z taką nadzieją patrzymy w przyszłość" - dodaje. Suwalski Ośrodek Kultury rozpocznie swoją działalność 1 listopada. (zmj)

Zobacz też:
Suwałki: politycy PiS przeciwni likwidacji MDK i ROKiS
Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach czeka likwidacja
Mija termin, w którym można złożyć wniosek o przekształcenie lub likwidację szkoły
Stowarzyszenie "Edukator" przejmie szkołę podstawową we Wronowie
Nauczyciele o zmianach w białostockim szkolnictwie
ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. archiwum
15.01.2021, 10:50

Zdarzyło się w tygodniuŁukasz Tyczkowski, fot. Marcin Iwanowicz
12.01.2021, 13:00, akt. 13:04

Dronowe opowieści - Łukasz Tyczkowski

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok