Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Premier: nie będzie przerw w dostawach gazu do gospodarstw domowych

Premier: nie będzie przerw w dostawach gazu do gospodarstw domowych

27.04.2022, 19:34, akt. 19:41

Nie będzie przerw w dostawach gazu do gospodarstw domowych - zapewnił w środę (27.04) premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że zabezpieczenie Polski w gaz jest "absolutnie pewne".

fot. Krystian Maj/KPRM
fot. Krystian Maj/KPRM


W czasie wizyty w tłoczni gazu Gaz-Systemu w Rembelszczyźnie pod Warszawą premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że kilka godzin temu "na polecenie Kremla gaz rosyjski przestał płynąć do Polski. "To pokazuje jak skutecznie działamy na rzecz niepodległej Ukrainy i jak skutecznie potrafiliśmy zadziałać, by obronić się przed szantażem gazowym Polski" - stwierdził. Podkreślił, że zabezpieczenie Polski w gaz jest "absolutnie pewne", ponieważ - jak mówił - wraz z objęciem sterów rządowych "podjęliśmy decyzję o zwiększeniu produkcji i poszukiwaniu nowych źródeł gazu, i udało się nam znacząco zwiększyć produkcję krajową". Przypomniał też, że konsekwentnie budowane były interkonektory i gazociąg bałtycki.Posłuchaj rozmowy z Danielem Czyżewskim, ekspertem z portalu Energetyka24.comPodkreślił, że naiwnością było wierzyć, iż Rosja nie będzie stosować szantażu gazowego. "Stosuje go od lat, były przerwy techniczne. Pomruki tego szantażu miały miejsce w poprzednich latach" - mówił.


"Żaden szantaż nam nie grozi"

Morawiecki zwrócił uwagę, że Polska jako pierwszy kraj w UE, z grupy państw, które musiały polegać na gazie rosyjskim pokazuje swoją suwerenność. "Dzięki naszej przezorności, dzięki naszej roztropności i wytrwałej realizacji tych projektów gazowych, na które postawiliśmy, dzisiaj - koniec kwietnia 2022 r. Polska stała się niezależna gazowo od Federacji Rosyjskiej. Żaden szantaż nam nie grozi. Dzisiaj pokazujemy, czym jest odpowiedzialna długofalowa polityka, ciągłość tej polityki i dbałość o bezpieczeństwo Polaków" - powiedział.W jego ocenie, rząd Leszka Millera kilkanaście lat temu popełnił błąd, decydując o nieprzeprowadzeniu budowy gazociągu bałtyckiego do Norwegii. "Mogliśmy być już dużo wcześniej niezależni. Mogliśmy być suwerenni gazowo. Niestety wtedy, rząd lewicy, rząd SLD, popełnił błąd" - zauważył.

Dodał, że gdyby nie budowa nowych połączeń gazowych z innymi państwami, gdyby nie budowa Baltic Pipe, gdyby nie zwiększenie krajowej produkcji gazu - "bylibyśmy dzisiaj w potężnych tarapatach".


"Zrobimy wszystko, aby ludzie mogli ogrzewać domy, gotować posiłki"

Pytany czy w Polsce możliwe są przerwy w dostawach gazu, po tym jak Rosja wstrzymała przesyłanie tego surowca, zapewnił, że w przypadku zasilania gospodarstw domowych nie są przewidziane takie scenariusze. "Zrobimy wszystko, aby przede wszystkim ludzie mogli ogrzewać swoje domy, gotować swoje posiłki" - powiedział szef rządu. Dodał, że jeśli chodzi o kolejne stopnie zasilania, "to owszem, są różne rezerwowe plany budowane po to, by nie być zaskoczonym, tylko w razie konieczności doprowadzić do ograniczenia w taki sposób, aby gospodarka polska jak najmniej ucierpiała na zmniejszeniu dostaw gazu". Wyraził nadzieję, że planów rezerwowych nie trzeba będzie uruchamiać.


"Robimy wszystko żeby obciążyć Rosję karami kontraktowymi"

Z kolei zapytany o to, czy Polska będzie dochodziła odszkodowań od Gazpromu za zerwanie umowy, Morawieckie powiedział, że "robimy wszystko żeby obciążyć Rosję karami kontraktowymi ponieważ jest to działanie zupełnie pozaprawne, poza kontraktowe. Przypomniał, że działania ze strony Rosji zostały podjęte dlatego, "że próbowano Polskę zaszantażować, próbowano zmusić nas do tego, byśmy zapłacili w rublach (za rosyjski gaz - PAP)".

Podkreślił, że Polska "trzyma się twardo zapisów sankcji, które Komisja Europejska i Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej wypracowują". Zaznaczył, że Polska nie będzie płacić w rublach za rosyjski gaz oraz zaapelował, żeby kraje UE zrobiły to samo. Zaproponował, żeby "nałożyć specjalny mechanizm celny na gaz i ropę płynącą ze strony Rosji, po to by Rosja nie mogła w prosty sposób pozyskiwać innych rynków". Ponadto - jak mówił - na Rosję, należałoby nałożyć tzw. sankcje wtórne, po to żeby budżet rosyjski jak najwięcej poniósł strat w związku z tymi sankcjami. "Bo widzimy, że Rosja radzi sobie całkiem nieźle z sankcjami i w związku z tym Polska stara się organizować proces konstruowania kolejnych pakietów sankcyjnych, by odciąć tlen od machiny wojennej Putina" - zaznaczył premier.

Zdaniem premiera nie wskazuje to, by zastopowanie importu gazu rosyjskiego do Polski mogło w znaczący sposób wpłynąć na relacje cenowe. "Zrobimy wszystko, żeby ceny były jak najniższe, żeby Polacy w portfelach nie odczuli tego bardziej, niż odczuli do tej pory" - zapewnił premier.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent: Zapewniam moich Rodaków, że nie będzie braków dostaw gazu

27.04.2022, 14:51

Wierzę głęboko, że polskie firmy wyegzekwują odszkodowania od strony rosyjskiej za złamanie umowy dot. dostaw gazu; nie mam wątpliwości, że odpowiednie kroki prawne będą podjęte. Poradzimy sobie z tym problemem, także w ramach współpracy europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda.


Daniel Czyżewski

27.04.2022, 16:40

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.


50 rosyjskich i białoruskich podmiotów na polskiej liście sankcyjnej - jest firma z siedzibą w Białymstoku [LISTA]

26.04.2022, 10:42

Na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji; nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom - poinformował we wtorek (26.04) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Na liście jest też jedna firma z siedzibą w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

źródło: pixabay.com
20.05.2022, 18:20, akt. 18:24

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok