Polacy głosowali w wyborach parlamentarnych i referendum [zdjęcia]

15 października 2023

Wybory 2023, fot. Sylwia Krassowska
Wybory 2023, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Dlaczego mieszkańcy Supraśla głosują w wyborach? Relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dlaczego mieszkańcy Krynek i Kruszynian głosują w wyborach? Relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dlaczego mieszkańcy Grajewa głosują w wyborach? Relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dlaczego mieszkańcy Moniek głosują w wyborach? Relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wybory w Sejnach przebiegają spokojnie - relacja Katarzyny Turowicz | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dlaczego mieszkańcy Dubicz Cerkiewnych biorą udział w wyborach? - relacja Michała Stepaniuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Suwalczanie głosują w wyborach parlamentarnych i referendum - relacja Arety Topornickiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dlaczego Łomżanie głosują w wyborach? Relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pierwsze osoby już zagłosowały w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Każdy z nas jest uprawniony do odebrania trzech kart, bo razem z wyborami parlamentarnymi odbywa się referendum - mówi dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Marek Rybnik.


Głos oddany na tej karcie, którą przyjęliśmy będzie ważny - pod warunkiem oczywiście, że dokonamy postawienia znaku, czyli to muszą być dwie proste przecinające się, przy czym punkt przecięcia zawsze musi znaleźć się w obrębie tej kratki - informuje Marek Rybnik. 


Karty do głosowania dostaniemy tylko wtedy, gdy okażemy dokument ze zdjęciem.


Najbardziej klasycznym jest dowód osobisty. Kolejnymi dokumentami są wszystkie dokumenty, które mają zawarte zdjęcie właściciela tego dokumentu. I oczywiście, jeśli ktoś przyjdzie z dowodem osobistym w aplikacji mObywatel, to również ma na tej podstawie prawo otrzymać kartę do głosowania - dodaje dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.


Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby pełnoletnie, również te, które na przykład w dzień wyborów kończą 18 lat.


Oczywiście, mogą zdarzyć się przypadki, odosobnione oczywiście, kiedy taka osoba swojego nazwiska nie znajdzie - ale to nie jest problem. Z chwilą, gdy członkowie określonej obwodowej komisji wyborczej stwierdzą, że nie ma tej osoby na spisie wyborców, wtedy mają obowiązek zadzwonić do właściwego urzędu gminy i potwierdzić. Wtedy ta osoba zostanie dopisana do listy wyborców - mówi Marek Rybnik.


Lokale wyborcze czynne są w niedzielę od 7 do 21. Do momentu zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów i prowadzenie kampanii referendalnej. Zakaz obowiązuje też w Internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.


Wyniki late poll z 90% komisji - PiS i KO tracą kolejne dwa mandaty

Ipsos podał najnowsze wyniki badania late poll na podstawie wyników z 90% komisji. 36,1% poparcia zanotowało Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska - 31%, Trzecia Droga - 14%, Lewica 8,6%, Konfederacja 6,8%.Komitet Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców nie wystartuje w wyborach

Komitet wyborczy Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców złożył w piątek do PKW zawiadomienie o swoim rozwiązaniu. W 17 okręgach wyborcy znajdą jednak na kartach do głosowania nazwiska kandydatów z rozwiązanego komitetu. Oddany na nich głos będzie nieważny.Wybory parlamentarne 2023. Debata w Polskim Radiu Białystok o bezpieczeństwie, sprawach socjalnych i demograficznych

Jesteśmy tuż przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. Kampania przed wyborami parlamentarnymi i referendum zbliża się ku końcowi. Piątkowa (13.10) debata w Polskim Radiu Białystok to być może ostatnia szansa, by przekonać do siebie i do swoich komitetów wyborców z województwa podlaskiego.Serwis Wyborczy 9.10.2023

Na stronie znajdziecie Państwo informacje związane z wyborami parlamentarnymi, serwisy wyborcze Polskiego Radia Białystok, wiadomości dotyczące kampanii, kandydatów i głosowania oraz referendum ogólnokrajowego. Ważne daty, kalendarz wyborczy, ogłoszenia i wskazówki.


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok