Radio Białystok | Wybory prezydenckie | KBW apeluje, by w niedzielę sprawdzić, czy otrzymana karta do głosowania jest ważna

KBW apeluje, by w niedzielę sprawdzić, czy otrzymana karta do głosowania jest ważna

11.07.2020, 09:33, akt. 09:41

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego apeluje, by w niedzielę sprawdzić, czy na otrzymanej karcie do głosowania jest pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Uczuliła, że brak tej pieczęci powoduje, iż karta jest nieważna.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Podczas konferencji Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak tłumaczyła, że w głosowaniu krajowym karta wyborcza ma celowo odcięty róg ze względu na osoby niewidome lub niedowidzące, które w głosowaniu korzystają z nakładki z alfabetem Braille'a.

Podkreśliła, że na karcie muszą być dwie pieczęcie. Wyjaśniła, że na kartach krajowych pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej jest wydrukowana razem z kartą do głosowania. Natomiast druga, mniejsza pieczęć to jest pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Jak mówiła Magdalena Pietrzak, jaki będzie jej kolor zależy od tuszu, jakiego dana komisja będzie używać. To może być czerwony, zielony, niebieski lub czarny.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego prosiła głosujących o sprawdzenie, czy na otrzymanej karcie są obie pieczęcie. Podkreśliła, że wyborca, który zauważył, że otrzymał nieostemplowaną kartę, powinien natychmiast zgłosić to członkom komisji.  Dodała, że należy to zrobić nawet, gdy brak zauważyło się po odejściu od stolika komisji. "Wtedy też powinien się zwrócić i powinien otrzymać kartę prawidłową, czyli taką, gdzie jest odciśnięta pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej" - podkreśliła Magdalena Pietrzak.

Zastrzegła, że karta w głosowaniu poza granicami Polski różni się między innymi tym, że nie ma ściętego rogu. Druga różnica to pieczęcie. Zamiast pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej będzie na niej wydrukowana lub odciśnięta pieczęć przedstawicielstwa dyplomatycznego, a więc pieczęć ambasady bądź konsula. Na karcie musi być także pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. 

Jak tłumaczyła Magdalena Pietrzak, tak samo jak na kartach do głosowania w Polsce, pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej może mieć różne kolory, ale musi być na karcie.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego przypomniała, że na karcie do głosowania stawiamy jeden znak "x" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata i - jeśli głosujemy w lokalu wyborczym - kartę składamy stroną zadrukowaną do środka, a następnie wrzucamy do urny. 

źródło: IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed nami druga tura wyborów prezydenckich - woj. podlaskie w liczbach

11.07.2020, 07:24

Ilu wyborców będzie mogło oddać głos w Podlaskiem i jaka była frekwencja w I turze? Przed drugą turą wyborów prezydenckich przybliżamy te dane. Głosowanie odbędzie się w niedzielę (12.07). Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00.


Cisza wyborcza do końca głosowania w niedzielę

11.07.2020, 00:01

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przypominał, że już w piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę.


Możliwe, że oficjalne wyniki wyborów poznamy w poniedziałek wieczorem

10.07.2020, 19:47

Wyniki drugiej tury wyników prezydenckich możemy poznać wcześniej niż wyniki pierwszej tury. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ma nadzieję, że najpóźniej wyniki zostaną ogłoszone we wtorek o godzinie 23:00.


Darmowy transport na wybory dla seniorów i osób niepełnosprawnych

11.07.2020, 07:00

Seniorzy i niepełnosprawni mieszkańcy województwa podlaskiego mogą liczyć na bezpłatny transport w niedzielę (12.07) do lokali wyborczych. Z taką inicjatywą wystąpił zarząd Podlaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok