Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję

Andrzej Duda złożył przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję

6.08.2020, 07:27, akt. 20:08

W czwartek (6.08) odbyła się uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. W ten sposób oficjalnie rozpoczęła się druga pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. Oprócz posłów i senatorów w wydarzeniu wzięli udział również zaproszeni goście: rodzina prezydenta, członkowie rządu oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, źródło: Jakub Szymczuk/KPRP
Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Władza pochodzi z woli narodu i naród wyraził swoją wolę w wyborach; to Polacy mają prawo zdecydować, kto ma być ich prezydentem, głową państwa i zdecydowali 

- powiedział w czwartek (6.08) w Sejmie prezydent Andrzej Duda w orędziu po zaprzysiężeniu na drugą kadencję.

Zgromadzenie Narodowe rozpoczęło się o godzinie 10:00 odśpiewaniem hymnu. Następnie prezydent został poproszony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek o złożenie przysięgi. Następnie prezydent wygłosił orędzie.

Prezydent, występując przed Zgromadzeniem Narodowym, przypomniał, że w wyborach prezydenckich wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. 

To wielkie zwycięstwo polskiej demokracji - frekwencja, która osiągnęła prawie 70 proc. - podkreślił Duda.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że na niego głos oddało blisko 10,5 miliona ludzi. 

To przede wszystkim wielkie zobowiązanie, które przyjmuję z ogromną pokorą, ale to także wielki zaszczyt i siła, bo to najwięcej głosów oddanych w wyborach od prawie 30 lat. Moi rodacy pozytywnie ocenili pięć lat mojej prezydentury i udzielili mi silnego, demokratycznego mandatu na kolejną kadencję - powiedział prezydent.

Zgromadzenie zakończyło się odczytaniem protokołu.

Po zakończeniu Zgromadzenia Narodowego para prezydencka złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Parlamencie Narodowym, tablicą upamiętniającą posłów na Sejm poległych podczas II wojny światowej oraz tablicą upamiętniającą parlamentarzystów - ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Prezydent spotkał się też z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu.

Z uwagi na epidemię koronawirusa podczas uroczystości obowiązywały szczególne środki ostrożności. Parlamentarzyści i zaproszeni goście mieli mierzoną temperaturę oraz otrzymali pakiety bezpieczeństwa: maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji rąk.

Prezydent Andrzej Duda objął również formalnie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP. Uroczystość na Placu Piłsudskiego w Warszawie była kolejnym etapem inauguracji jego drugiej kadencji.
Prezydent przyjął meldunek od Szefa Sztabu Generalnego i dokonał przeglądu pododdziałów. Odegrano hymn państwowy i podniesiono na maszt państwową flagę.
Wcześniej prezydent wziął udział w mszy w intencji Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na Zamku Królewskim w Warszawie objął przewodnictwo w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: IAR/PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podczas Zgromadzenia Narodowego będą przestrzegane procedury sanitarne

4.08.2020, 17:21

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska poinformowała, że podczas Zgromadzenia Narodowego będą przestrzegane procedury sanitarno-epidemiologiczne. Wszyscy uczestnicy uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy będą mieli mierzoną temperaturę oraz otrzymają maseczki i rękawiczki.


Poseł PSL Dariusz Klimczak jest zakażony koronawirusem

4.08.2020, 16:37

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Zapewnił, że jest w kontakcie z sanepidem.


Sąd Najwyższy orzekł ważność wyborów prezydenckich

3.08.2020, 13:39

Wybory prezydenckie z lipca 2020 r. są ważne - orzekła w poniedziałek (3.08) w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.


Oficjalne wyniki wyborów: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

13.07.2020, 08:05

W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok