Radio Białystok | Wybory prezydenckie | PKW: Podlaskie na trzecim miejscu w kraju pod względem frekwencji - 26,37 % (na godz. 12:00)

PKW: Podlaskie na trzecim miejscu w kraju pod względem frekwencji - 26,37 % (na godz. 12:00)

12.07.2020, 13:38, akt. 15:43

24,73 proc. - tyle wyniosła frekwencja na godz. 12:00 w II turze wyborów prezydenckich - podała w niedzielę (12.07) Państwowa Komisja Wyborcza. Najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim - 26,92 proc., a najniższa w woj. opolskim - 21,60 proc.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Frekwencja na godz. 12:00

Na drugiej z czterech zaplanowanych na wyborczą niedzielę konferencji prasowych Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12:00 na podstawie danych otrzymanych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12.00 w dniu 12 lipca 2020 roku - liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli  liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do  liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach

- powiedział  przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12:00 wyniosła 24,08 proc. Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12.00 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w Polsce o godz. 12:00 według PKW
Infogram


Z kolei pięć lat temu, w drugiej turze głosowania w wyborach  prezydenckich, która odbyła się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12:00 wyniosła 17,40 proc.


Jak przekazał szef PKW, najwyższa frekwencja na godz. 12:00 była w województwie mazowieckim - 26,92 proc., drugie miejsce zajęło  województwo małopolskie - 26,53 proc.

Najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w Polsce o godz. 12:00 według PKW
Infogram


Podlaskie znów jest na trzecim miejscu w kraju pod względem frekwencji do godz. 12:00 - 26,37 %.


Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w Podlaskiem o godz. 12:00 według PKW
Infogram


Najniższą frekwencję odnotowano w województwie opolskim 21,60 proc., zaraz przed nim uplasowało się województwo lubuskie z frekwencją na poziomie 22,71 proc., trzecie od końca jest na razie województwo wielkopolskie - 23,36 proc.

Najniższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w Polsce o godz. 12:00 według PKW
InfogramFrekwencja w największych miastach

Szef PKW poinformował, że jeżeli chodzi o frekwencję w największych miastach, to pierwsze miejsce z najwyższą frekwencją zajmuje Warszawa - 28,72 proc., drugie miejsce Zielona Góra - 28,17 proc., a trzecie Toruń -  28,01 proc. Jeżeli chodzi o najniższą frekwencję, to ostatnie miejsce zajmuje Gdańsk - 21,37  proc., drugie miejsce od końca Rzeszów - 23,95 proc., a trzecie Gorzów Wlkp. - 26,10 proc.

Frekwencja w I i II turze wyborów prezydenckich o godz. 12:00 w Białymstoku według PKW
Infogram


Jak mówił Sylwester Marciniak, w stosunku do liczby  uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w Krynicy  Morskiej, powiat  nowodworski, województwo Pomorskie, gdzie do godz. 12:00 było to 52,36 proc. 

Najmniej wyborców w stosunku do  liczby uprawnionych głosowało w gminie Górzyca, powiat słubicki, województwo lubuskie - tylko 13,54 proc.

- podał szef PKW.

Sylwester Marciniak  przekazał, że na ten moment PKW nie ma żadnych informacji,  które ewentualnie miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej. 

Nie mamy żadnych informacji, które ewentualnie miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej. Ale to na godz. 13.40. Miejmy nadzieję, że nie będzie żadnych zdarzeń, które by powodowały konieczność przedłużenia ciszy wyborczej

- powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Frekwencja w podlaskich powiatach w II turze wyborów prezydenckich o godz. 12:00 według PKW
InfogramPrzybyło 25 zdarzeń o charakterze wykroczeń, związanych z wyborami

Zastępca przewodniczącego PKW Wojciech Sych przekazał, że do godz. 12:00 w niedzielę w porównaniu z porannymi danymi przybyło 25 zdarzeń o charakterze wykroczeń, związanych z wyborami. Jak dodał, zgodnie z  danymi Komendy Głównej  Policji, zdarzeń tego typu ogółem było 278.

- Najwięcej to  zdarzenia o charakterze uszkodzenia ogłoszenia - mówił Wojciech Sych. Jak  dodał, stwierdzono dwa przypadki naruszenia ciszy wyborczej.

Wojciech Sych poinformował też, że policja uaktualniła informacje dotyczące zdarzenia w Katowicach, gdzie doszło do zerwania plomby z drzwi do  magazynu z  workami z kartami do głosowania.

Jak wyjaśnił, drzwi do tego  pomieszczenia nie były w ogóle zamknięte  na klucz, a do zerwania plomby  doszło przypadkowo. Osoba omyłkowo  próbująca dostać się do  pomieszczenia, zerwała plombę, nie mając  świadomości, że drzwi nie są  zamknięte na klucz - poinformował. Jak  podkreślił Sych, nie doszło do  naruszenia worków z kartami.

Wojciech Sych przywołał też dane KWP, mówiące, że w zabezpieczeniu wyborów bierze udział 9 tys. 86 funkcjonariuszy policji.

Przewodnicząca  Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak  poinformowała na  konferencji, że PKW nie otrzymało zgłoszeń dotyczących  nietypowych  zdarzeń w lokalach wyborczych podczas niedzielnego  głosowania w  wyborach prezydenckich.

Przy okazji zaapelowała do wyborców, by  zwracali uwagę, czy karty do  głosowania mają pieczęć obwodowej komisji  wyborczej. - Jeśli takiej  (pieczęci - PAP) nie ma, trzeba zwrócić się do  komisji, aby taką kartę  wydała. I taką informację mamy, że ta  świadomość wśród wyborców jest  dosyć duża i sami potrafią to zauważyć -  stwierdziła.

Przewodnicząca KBW poinformowała, że na tę chwilę w  miejscowościach  turystycznych nie zostały uruchomione rezerwowe karty  do głosowania.

Natomiast widząc w mediach kolejki, jakie są w  nadmorskich miejscowościach, przekazaliśmy informację do okręgowych  komisji, żeby przekazały też do obwodowych komisji, gdzie mają bardzo dużą liczbę turystów do obsługi, czy nie istnieje potrzeba zwiększenia liczby członków komisji obwodowych. Zobaczymy, jaka będzie zwrotna  informacja, czy w ogóle była taka potrzeba

- tłumaczyła.

Wypowiedź sekretarz PKW uzupełnił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, który poinformował, że w tygodniu PKW "kilkanaście razy podjęła decyzję" o zwiększeniu limitu kart do głosowania w miejscowościach turystycznych - nadmorskich i górskich. - Mamy nadzieję, że kart nie zabraknie. W dalszym ciągu jest pewna  rezerwa  przygotowana - zaznaczył.

Jeśli chodzi o głosowanie za granicą, Sylwester Marciniak przekazał, że w porównaniu z I turą wyborów prezydenckich wynika, że nawet o 30 proc. zwiększyła się liczba osób, które chciały głosować za granicą. Jak dodał, z dokonanych zgłoszeń wynika, że o 150  tys. osób wzrosła liczba wyborców wyrażających chęć głosowania za granicą korespondencyjnie lub  bezpośrednio. Zastrzegł, że nie jest to ostateczna liczba. 

Dlatego, że są jeszcze kraje, np. USA, Wielka  Brytania, Francja, gdzie wyłącznie korespondencyjnie (można głosować). Pytanie, ile tych pakietów zostanie  zwróconych

- dodał sędzia Sylwester Marciniak.


Kolejna konferencja PKW odbędzie się o godz. 18:30, a na ostatniej  konferencji o godz. 22:00 PKW przekaże informacje o zakończeniu głosowania.
Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w Polsce o godz. 12:00 według PKW
Infogram| red: sk, ary, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy województwa podlaskiego odwiedzają lokale wyborcze

12.07.2020, 11:45

Nieco ponad 914 tys. osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich.


PKW: wybory przebiegają normalnie, do tej pory 253 incydenty

12.07.2020, 10:59

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.


Polacy wybierają prezydenta - druga tura wyborów

12.07.2020, 00:01

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok