Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Trzaskowski: nie ma mowy, aby obrażać się na wynik wyborów - takie są zasady demokracji

Trzaskowski: nie ma mowy, aby obrażać się na wynik wyborów - takie są zasady demokracji

14.07.2020, 14:31, akt. 14:45

Ponad 10 milionów Polek i Polaków opowiedziało się w II turze za moją kandydaturą, za wizją otwartej i tolerancyjnej Polski; nie ma mowy, aby obrażać się na wynik wyborów, takie są zasady demokracji - podkreślił we wtorek (14.07) Rafał Trzaskowski, który był kandydatem KO w wyborach prezydenckich.

Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

"W tych wyborach udało się coś wielkiego" - stwierdził Trzaskowski 

W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. (10 440 648 głosów), uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. (10 018 263 głosów).

Za nami wszystkimi bardzo intensywny okres. Te kilka kampanijnych tygodni to czas, który wielu z nas dał nadzieję na lepszą Polskę. Na niezależną, silną prezydenturę, która stanie się przeciwwagą dla rządzącej większości. Prezydenturę, która sprawi, że najbardziej kontrowersyjne i szkodliwe zmiany mogłyby natrafić na jakikolwiek opór, a nie pędzić przez całą ścieżkę legislacyjną w kilkanaście godzin. To w tych wyborach się nie udało, chociaż trzymam za słowo Prezydenta Andrzeja Dudę, że jego druga kadencja będzie inna. I będziemy tego pilnowali 

- podkreślił Trzaskowski we wtorek (14.07) we wpisie na Facebooku.

Według niego, "w tych wyborach udało się coś wielkiego". 

Mój niedzielny rezultat to trzeci najwyższy wynik wśród kandydatów w historii wyborów prezydenckich w Polsce po 1989 r. Wiele z Was głosowało poza miejscem zamieszkania, na wakacjach, urlopach, wyjazdach – dziękuję, że nie odpuściliście wyborów!

 - napisał Trzaskowski.

Ogromne poparcie popłynęło także z głosów oddanych za granicą - dodał kandydat KO 

Tutaj też wielkie podziękowania za chęć, za wiarę i zaufanie. Wiem, że w wielu przypadkach musieliście włożyć w to więcej energii i czasu – np. stojąc w długich kolejkach, jak w Splicie. Należy Wam się wielki szacunek za Waszą postawę!

 - zaznaczył polityk.

Jego zdaniem, "to wszystko przełożyło się na to, że zmobilizowaliśmy się w niesamowitej wręcz skali". 

Ponad 10 milionów Polek i Polaków opowiedziało się w drugiej turze za moją kandydaturą. Za wizją otwartej, tolerancyjnej Polski. Polski opartej na lokalnych sprawach, na samorządach, na władzy blisko ludzi. Polski, która szanuje swoich obywateli, nie obraża ich, nie dzieli, nie szczuje na siebie. Nie ma mowy, aby obrażać się na wynik – takie są zasady demokracji 

- oświadczył Rafał Trzaskowski.

"Wielki kapitał zaufania" 

Jak ocenił, jego wynik "to naprawdę wielki kapitał zaufania", za który serdecznie podziękował. 

- Kandydowałem, bo wierzyłem, że zmiana na stanowisku prezydenta może przynieść pozytywną zmianę dla całego naszego kraju także dla mojego ukochanego miasta Warszawy, bo w moim programie zakładałem m.in. rozwiązania chroniące samorządy przed obecną, centralistyczną polityką rządu - podkreślił.

Ale wciąż wierzę, dzięki Wam, że pomimo ostatecznego wyniku coś się może zmienić. I zmieni! Jesteśmy o wiele bardziej świadomi tego, co robi władza i będziemy wspólnie patrzeć jej na ręce. Jesteśmy o wiele bardziej świadomi tego, jak ważne są nasze lokalne społeczności, dlatego musimy je wspólnie wzmacniać. I w końcu jesteśmy świadomi tego, że jak chcieć, to móc

 - zaznaczył kandydat KO w wyborach prezydenckich.

Trzaskowski zwrócił uwagę, że kampania była "ekstremalnie krótka"

Mieliśmy zaledwie 1/3 budżetu i czasu w porównaniu z innymi kandydatami. Ale energii, zaangażowania i chęci było ponad miarę. To pokazał wynik. Mówiłem to w trakcie kampanii, ale napiszę raz jeszcze. Kochani! Zobaczcie, ile udało nam się zbudować przez 2 miesiące i pomyślcie, ile możemy nauczyć się i wypracować przez kolejne miesiące i lata! 

- napisał prezydent Warszawy.

- Szanowne warszawianki i warszawiacy! Obiecuję Wam, że zamierzam nadal ciężko pracować na rzecz stolicy. A także nadal, w porozumieniu z samorządowcami z całej Polski, bronić tego fantastycznego dorobku, jaki udało się wypracować przez 30 lat samorządności. Bo nie tyle wierzę, ale wiem, że warto - zadeklarował Trzaskowski.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzaskowski: PO musi się otworzyć na "nowych ludzi i nowe idee"

13.07.2020, 18:22

Będziemy walczyć dalej, jest to tylko kolejny etap w naszej walce, bo musimy odzyskać państwo z rąk jednej partii - oświadczył kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Dodał, że PO musi się otworzyć na "nowych ludzi i nowe idee". Obiecał też, że będzie dążył do odbudowy wspólnoty.


W Podlaskiem wygrywa Andrzej Duda - zdobywając 60,14% głosów

13.07.2020, 08:30

W Podlaskiem są już dane ze wszystkich komisji wyborczych. Wygrywa Andrzej Duda, który zdobył 352 489 głosów, to jest 60,14 proc., Rafał Trzaskowski otrzymał 233 621 głosów, to jest 39,86 proc.


Oficjalne wyniki wyborów: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

13.07.2020, 08:05

W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.


Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim na wsi, za to na kandydata KO głosowały częściej osoby z wyższym wykształceniem

13.07.2020, 00:26

Andrzej Duda wygrał wśród rolników i emerytów. Rafał Trzaskowski wygrał z Andrzejem Dudą wśród wyborców do 49. roku życia oraz miał przewagę w miastach.


Andrzej Duda zdobył więcej głosów w USA, a Rafał Trzaskowski na Litwie, Łotwie i w Estonii

12.07.2020, 23:03

Prezydent RP Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze polskich wyborów prezydenckich w USA i Kanadzie, za to Rafał Trzaskowski wygrywa wybory w krajach bałtyckich i Rosji.


Reakcje w podlaskich sztabach po ogłoszeniu wyników sondażowych

12.07.2020, 21:16

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.


Jak głosowali mieszkańcy województwa podlaskiego?

12.07.2020, 21:02

Sprawdziliśmy, na kogo w niedzielę (12.07) głosowali mieszkańcy województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok