Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Mieszkańcy województwa podlaskiego odwiedzają lokale wyborcze

Mieszkańcy województwa podlaskiego odwiedzają lokale wyborcze

autor: Edyta Wołosik, Marcin Gliński, Marta Sołtys, Paweł Wądołowski

12.07.2020, 11:45, akt. 19:29

Nieco ponad 914 tys. osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Dzisiaj decydujemy o tym jak będzie wyglądało nasze życie - mówią mieszkańcy Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Trzeba brać sprawy w swoje ręce - mówią mieszkańcy Kolna - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych - relacja Marty Sołtys | Pobierz plik.


0:00
0:00
W maseczkach i z własnymi długopisami - mieszkańcy Wasilkowa chętnie przyszli do lokali wyborczych - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy Supraśla chętnie odwiedzają lokale wyborcze - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wybory w Suwałkach przebiegają bez zakłóceń - relacja Ireny Poczobut | Pobierz plik.


0:00
0:00
To prawo, obowiązek, ale też przywilej - mieszkańcy Grajewa głosują - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy Bielska Podlaskiego chcą mieć wpływ na sytuację w kraju, dlatego głosują - relacja Michała Stepaniuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
"To obowiązek każdego Polaka" - mieszkańcy Knyszyna oddają głos na prezydenta RP - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy Moniek odwiedzają lokale wyborcze - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Lokale wyborcze są już otwarte - relacja live Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoczanie od rana głosują, trwa druga tura wyborów prezydenckich - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 900 tys. wyborców w Podlaskiem 

Biorąc pod uwagę powiaty, to najwięcej uprawnionych osób jest w powiecie białostockim: prawie 117 tys., a najmniej w sejneńskim - ponad 16,5 tys. osób.

Natomiast w rozbiciu na największe podlaskie miasta, to najwięcej wyborców jest w Białymstoku: prawie 219 tys., w Suwałkach ponad 51 tys., a w Łomży ponad 46 tys.

Osoby, które przed pierwszą turą zdecydowały się na pakiety korespondencyjne, teraz też tylko tak mogą głosować. Jeśli nie wysłały tych dokumentów pocztą, to w niedzielę mogą je oddać w komisji wyborczej. Lokale wyborcze czynne od 7:00 do 21:00.

Głosujący muszą mieć zasłonięte usta i nos. Dostępne będą płyny do dezynfekcji rąk, choć zalecane jest też przyjście w jednorazowych rękawiczkach i z własnym długopisem.


Białystok


Wczesnym wieczorem nie widać wzmożonego ruchu przed lokalami wyborczymi w Białymstoku, w komisjach nie ma kolejek - wynika z informacji zebranych przez PAP. Głosujący zakładają maseczki, przyłbice; przychodzą z własnymi długopisami. 

Przed lokalami wyborczymi, do których w niedzielę po godz. 18:00 dotarła PAP, nie było kolejek, ruch był podobny jak w godzinach wcześniejszych. 

"Przyszłam, bo pomyślałam, że o tej porze nie będzie kolejek" - powiedziała pani Danuta, którą przyszła zagłosować w komisji wyborczej nr 45 mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 11 w Białymstoku. Pytana, czy nie obawiała się, że wieczorem może być więcej osób ze względu na powroty ludzi z wakacji, powiedziała, że ten czas jeszcze pewnie przed nami, bo wciąż jest ładna pogoda. 

Z powodu bycia cały dzień poza miastem zagłosować o godz. 18:00 przyszła pani Agnieszka, która głos oddała w komisji nr 45. "Przyjechałam do miasta i od razu na wybory" - dodała.  

Pani Dorota z rodziną spotkani przez PAP przed Zespołem Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku, gdzie mieszczą się komisje nr 16 i 17, wróciła z wakacji i dlatego bardziej na głosowanie odpowiadała jej wieczorna pora. Nawet się zdziwiła, że nie ma dużego ruchu.

Inni, jak pan Romek, wybrał się wieczorem, bo dopiero wrócił z pracy, a pani Dorota przyszła z dziećmi w ramach poobiedniego spaceru. 

Mimo tego, że parkingi w niektórych momentach były prawie pełne, a wiele osób wchodziło zagłosować, w komisjach kolejek nie było, wszyscy oddawali głos na bieżąco. Wszyscy głosujący byli w maseczkach lub przyłbicach, dużo osób z własnymi długopisami, część także zakładała rękawiczki.


Suwałki

Wybory w Suwałkach przebiegają bez zakłóceń. Przed niektórymi lokalami od czasu do czasu tworzą się kolejki, ale komisje dobrze radzą sobie z ich rozładowaniem. 

Podczas pierwszej tury wyborów frekwencja wyniosła w Suwałkach 60,1 proc.


Augustów 

Mieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych. Ich zdaniem jest to demokratyczny obowiązek każdego Polaka i jeśli nie pójdą na wybory, nie będą mieli prawa narzekać na nową władzę. 


Bielsk Podlaski 

W 14 obwodach swoje głosy oddają mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Wielu tamtejszych wyborców podkreśla, że chce mieć wpływ na sytuację w kraju i wypełnić swój obywatelski obowiązek. W Bielsku Podlaskim uprawnionych do głosowania jest ponad 19,5 tysiąca osób.


Grajewo

To prawo, obowiązek, ale też przywilej. Tak o udziale w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich mówili mieszkańcy Grajewa.


Łomża

Dzisiaj decydujemy o tym jak będzie wyglądało nasze życie. Dlatego  trzeba głosować, żeby mieć wpływ na swoją przyszłość - mówią mieszkańcy  Łomży, którzy wzięli udział w drugiej turze wyborów prezydenckich.


Mońki

Niektórzy mieszkańcy Moniek pewnie oddali już swój głos, inni nie wiedzą jeszcze, którego kandydata wybrać. Samo głosowanie w Mońkach przebiega sprawnie.


Knyszyn 

Oddają swój głos, bo to "obowiązek każdego Polaka". Tak o dzisiejszym głosowaniu mówią mieszkańcy Knyszyna. W Knyszynie pod lokalami wyborczymi ustawiły się kolejki, choć jak mówią mieszkańcy miasteczka, mimo obostrzeń głosowanie przebiega sprawnie.


Supraśl 

Głosują, bo chcą mieć wpływ na sytuację w kraju. Mieszkańcy Supraśla chętnie odwiedzają lokale wyborcze. Jak mówią, chcą wybrać prezydenta, który będzie godnie reprezentował nasz kraj.

W dobie pandemii koronawirusa, mimo obostrzeń, głosowanie w lokalach wyborczych w Supraślu przebiega sprawnie. W gminie Supraśl jest 9 lokali wyborczych.


Wasilków

 "To nasz przywilej i prawo". Tak o głosowaniu mówią mieszkańcy Wasilkowa. Dziś tłumnie ruszyli do lokali wyborczych, aby wybrać prezydenta RP. 


Kolno

Trzeba brać sprawy w swoje ręce. Bo jeżeli ktoś nie zagłosuje, to inni wybiorą za nas. Tak mówili mieszkańcy Kolna, którzy brali udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak podkreślali, głosowanie to prawo, ale też obowiązek każdego obywatela.


źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PKW: wybory przebiegają normalnie, do tej pory 253 incydenty

12.07.2020, 10:59

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.


Polacy wybierają prezydenta - druga tura wyborów

12.07.2020, 00:01

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.


Poczta Polska: pakiet wyborczy w dniu głosowania można odnieść do komisji wyborczej

11.07.2020, 11:45

Osoby głosujące korespondencyjnie, które nie wrzuciły pakietu do skrzynki pocztowej, w niedzielę mogą go odnieść do właściwej komisji wyborczej - przypomina w sobotę na Twitterze Poczta Polska.


Policja: 253 incydenty łamania ciszy wyborczej, również w Podlaskiem

11.07.2020, 11:37

Od początku ciszy wyborczej do niedzieli do godz. 5 rano w całym kraju doszło do 253 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych wpisów - powiedział w niedzielę PAP podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok