Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Bartoszewicz: prezydent ma wiele instrumentów kreujących politykę gospodarczą

Bartoszewicz: prezydent ma wiele instrumentów kreujących politykę gospodarczą

14.07.2020, 08:25, akt. 08:35

Prezydent oprócz prawa weta oraz inicjatywy ustawodawczej, która może być narzędziem wprowadzającym rozwiązania, jakie uzupełniają politykę rządu, ma kilka instrumentów pozwalających kreować politykę gospodarczą w rożnych aspektach - powiedział dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

zagorskid - Fotolia.com
zagorskid - Fotolia.com

- Ma ważną rolę kreowania wymiarów współpracy między bankiem centralnym a rządem bez naruszenia niezależności NBP, a poprzez prowadzenie polityki zagranicznej ma również możliwości "otwierania" nowych rynków - ocenił naukowiec.

Zwłaszcza tych, dla których warunkiem jest akceptacja polityczna, jak jest w wielu krajach afrykańskich, czy azjatyckich, ale również często w USA, wizyty na szczycie nadają wyższą rangę relacjom gospodarczym 

- dodał.

Według Bartoszewicza prezydent może również inicjować rozwiązywanie problemów w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym, poprzez np. konsultacje z przedsiębiorcami, czy organizacjami społecznymi.

- Może też odbywać konsultacje z ministrami, przez co wpływać na ich możliwości w kreowaniu potrzeb budżetowych, poprzez wzmacnianie ich pozycji w Radzie Ministrów - stwierdził.

Jednak bieżącą politykę prowadzi rząd, prezydent powinien kierować swoją energię ku realizacji programów strategicznych, np. w ramach unijnych negocjacji budżetowych, co ma wpływ na kierunki naszej polityki rozwoju 

- dodał.

W ocenie naukowca prezydent na forum międzynarodowym jest człowiekiem skracającym dystanse, zarówno przez rozmowy kuluarowe, jak i oficjalne, z przywódcami innych państw. 

Współtworzy również politykę kadrową naszego państwa, mając wpływ na obsadę stanowisk w różnych strukturach europejskich i międzynarodowych, gdzie Polska desygnuje swoich przedstawicieli 

- powiedział wykładowca.

Jego zdaniem nie tylko jako głowa państwa, ale i głównodowodzący polskiej armii ma również wpływ, razem z ministrem obrony, na kierunki modernizacji wojska, co za tym idzie, decyzje zakupowe i sprzedażowe, w kontekście kontraktowych zbrojeniowych, które są często owocem kontaktów osobistych Polaków.

"Wiele zależy od tego, jak rząd potrafi wykorzystać pozycję prezydenta i uzupełniać swoje działania jego rolą" - powiedział Bartoszewicz. "Obecnie mamy okres, gdzie premier dość długo piastuje swój urząd, ale do tej pory okres "premierowania" był o wiele krótszy, niż czas prezydentury" - dodał.

W naszym układzie politycznym wiele zależy od pozycji premiera i jego relacji z prezydentem, ponieważ prezydent ma możliwości budowania szerszych koalicji i poszukiwania konsensusu społecznego, a także występowania z inicjatywami, który mogą być poparte przez rząd

 - podsumował.

W wyborach prezydenta 12 lipca br. RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda w Odrzywole podziękował wyborcom za wysoką frekwencję i ich głosy

13.07.2020, 18:23

Jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub jak się zachowałem w czasie kampanii wyborczej, czy w ciągu ostatnich pięciu lat, proszę, żeby mi wybaczył i dał szansę na poprawę przez następne pięć lat - powiedział w poniedziałek w Odrzywole (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.


W Podlaskiem wygrywa Andrzej Duda - zdobywając 60,14% głosów

13.07.2020, 08:30

W Podlaskiem są już dane ze wszystkich komisji wyborczych. Wygrywa Andrzej Duda, który zdobył 352 489 głosów, to jest 60,14 proc., Rafał Trzaskowski otrzymał 233 621 głosów, to jest 39,86 proc.


W okręgu suwalskim wygrał Andrzej Duda - zdobył 60,15% głosów

13.07.2020, 07:45

W okręgu suwalskim najwięcej głosów w niedzielnych (12.07) wyborach zdobył Andrzej Duda - 60,15 proc. głosów, zaś Rafał Trzaskowski uzyskał wynik 39,85 proc. - poinformowała w opublikowanym protokole zbiorczych wyników głosowania Okręgowa Komisja Wyborcza w Suwałkach.


Oficjalne wyniki wyborów: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

13.07.2020, 08:05

W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok