Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Mieszkańcy województwa podlaskiego odwiedzają lokale wyborcze

Mieszkańcy województwa podlaskiego odwiedzają lokale wyborcze

autor: Edyta Wołosik, Marcin Gliński, Marta Sołtys, Paweł Wądołowski

12.07.2020, 11:45, akt. 19:29

Nieco ponad 914 tys. osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaBiałostoczanie od rana głosują, trwa druga tura wyborów prezydenckich - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaLokale wyborcze są już otwarte - relacja live Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaMieszkańcy Moniek odwiedzają lokale wyborcze - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobrania"To obowiązek każdego Polaka" - mieszkańcy Knyszyna oddają głos na prezydenta RP - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaMieszkańcy Bielska Podlaskiego chcą mieć wpływ na sytuację w kraju, dlatego głosują - relacja Michała Stepaniuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaTo prawo, obowiązek, ale też przywilej - mieszkańcy Grajewa głosują - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaWybory w Suwałkach przebiegają bez zakłóceń - relacja Ireny Poczobut | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaMieszkańcy Supraśla chętnie odwiedzają lokale wyborcze - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaW maseczkach i z własnymi długopisami - mieszkańcy Wasilkowa chętnie przyszli do lokali wyborczych - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaMieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych - relacja Marty Sołtys | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaTrzeba brać sprawy w swoje ręce - mówią mieszkańcy Kolna - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
dźwięk do pobraniaDzisiaj decydujemy o tym jak będzie wyglądało nasze życie - mówią mieszkańcy Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 900 tys. wyborców w Podlaskiem 

Biorąc pod uwagę powiaty, to najwięcej uprawnionych osób jest w powiecie białostockim: prawie 117 tys., a najmniej w sejneńskim - ponad 16,5 tys. osób.

Natomiast w rozbiciu na największe podlaskie miasta, to najwięcej wyborców jest w Białymstoku: prawie 219 tys., w Suwałkach ponad 51 tys., a w Łomży ponad 46 tys.

Osoby, które przed pierwszą turą zdecydowały się na pakiety korespondencyjne, teraz też tylko tak mogą głosować. Jeśli nie wysłały tych dokumentów pocztą, to w niedzielę mogą je oddać w komisji wyborczej. Lokale wyborcze czynne od 7:00 do 21:00.

Głosujący muszą mieć zasłonięte usta i nos. Dostępne będą płyny do dezynfekcji rąk, choć zalecane jest też przyjście w jednorazowych rękawiczkach i z własnym długopisem.


Białystok


Wczesnym wieczorem nie widać wzmożonego ruchu przed lokalami wyborczymi w Białymstoku, w komisjach nie ma kolejek - wynika z informacji zebranych przez PAP. Głosujący zakładają maseczki, przyłbice; przychodzą z własnymi długopisami. 

Przed lokalami wyborczymi, do których w niedzielę po godz. 18:00 dotarła PAP, nie było kolejek, ruch był podobny jak w godzinach wcześniejszych. 

"Przyszłam, bo pomyślałam, że o tej porze nie będzie kolejek" - powiedziała pani Danuta, którą przyszła zagłosować w komisji wyborczej nr 45 mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 11 w Białymstoku. Pytana, czy nie obawiała się, że wieczorem może być więcej osób ze względu na powroty ludzi z wakacji, powiedziała, że ten czas jeszcze pewnie przed nami, bo wciąż jest ładna pogoda. 

Z powodu bycia cały dzień poza miastem zagłosować o godz. 18:00 przyszła pani Agnieszka, która głos oddała w komisji nr 45. "Przyjechałam do miasta i od razu na wybory" - dodała.  

Pani Dorota z rodziną spotkani przez PAP przed Zespołem Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku, gdzie mieszczą się komisje nr 16 i 17, wróciła z wakacji i dlatego bardziej na głosowanie odpowiadała jej wieczorna pora. Nawet się zdziwiła, że nie ma dużego ruchu.

Inni, jak pan Romek, wybrał się wieczorem, bo dopiero wrócił z pracy, a pani Dorota przyszła z dziećmi w ramach poobiedniego spaceru. 

Mimo tego, że parkingi w niektórych momentach były prawie pełne, a wiele osób wchodziło zagłosować, w komisjach kolejek nie było, wszyscy oddawali głos na bieżąco. Wszyscy głosujący byli w maseczkach lub przyłbicach, dużo osób z własnymi długopisami, część także zakładała rękawiczki.


Suwałki

Wybory w Suwałkach przebiegają bez zakłóceń. Przed niektórymi lokalami od czasu do czasu tworzą się kolejki, ale komisje dobrze radzą sobie z ich rozładowaniem. 

Podczas pierwszej tury wyborów frekwencja wyniosła w Suwałkach 60,1 proc.


Augustów 

Mieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych. Ich zdaniem jest to demokratyczny obowiązek każdego Polaka i jeśli nie pójdą na wybory, nie będą mieli prawa narzekać na nową władzę. 


Bielsk Podlaski 

W 14 obwodach swoje głosy oddają mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Wielu tamtejszych wyborców podkreśla, że chce mieć wpływ na sytuację w kraju i wypełnić swój obywatelski obowiązek. W Bielsku Podlaskim uprawnionych do głosowania jest ponad 19,5 tysiąca osób.


Grajewo

To prawo, obowiązek, ale też przywilej. Tak o udziale w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich mówili mieszkańcy Grajewa.


Łomża

Dzisiaj decydujemy o tym jak będzie wyglądało nasze życie. Dlatego  trzeba głosować, żeby mieć wpływ na swoją przyszłość - mówią mieszkańcy  Łomży, którzy wzięli udział w drugiej turze wyborów prezydenckich.


Mońki

Niektórzy mieszkańcy Moniek pewnie oddali już swój głos, inni nie wiedzą jeszcze, którego kandydata wybrać. Samo głosowanie w Mońkach przebiega sprawnie.


Knyszyn 

Oddają swój głos, bo to "obowiązek każdego Polaka". Tak o dzisiejszym głosowaniu mówią mieszkańcy Knyszyna. W Knyszynie pod lokalami wyborczymi ustawiły się kolejki, choć jak mówią mieszkańcy miasteczka, mimo obostrzeń głosowanie przebiega sprawnie.


Supraśl 

Głosują, bo chcą mieć wpływ na sytuację w kraju. Mieszkańcy Supraśla chętnie odwiedzają lokale wyborcze. Jak mówią, chcą wybrać prezydenta, który będzie godnie reprezentował nasz kraj.

W dobie pandemii koronawirusa, mimo obostrzeń, głosowanie w lokalach wyborczych w Supraślu przebiega sprawnie. W gminie Supraśl jest 9 lokali wyborczych.


Wasilków

 "To nasz przywilej i prawo". Tak o głosowaniu mówią mieszkańcy Wasilkowa. Dziś tłumnie ruszyli do lokali wyborczych, aby wybrać prezydenta RP. 


Kolno

Trzeba brać sprawy w swoje ręce. Bo jeżeli ktoś nie zagłosuje, to inni wybiorą za nas. Tak mówili mieszkańcy Kolna, którzy brali udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak podkreślali, głosowanie to prawo, ale też obowiązek każdego obywatela.


źródło: PAP | red: sk, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok	dla telefonów z iOS
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei


ZNAJDŹ NAS
Polskie Radio Białystok na Facebook
Polskie Radio Białystok na X
Polskie Radio Białystok na YouTube
Polskie Radio Białystok na Instagram


13. Targi Książki w Białymstoku, 17.04.2025, fot. Sylwia Krassowska
WARTO TAM BYĆ
Audio
18.04.2026, 15:29, akt. 15:39

Uczta literacka na Chorten Arenie. Drugi dzień Targów Książki z Polskim Radiem Białystok

fot. Paweł Wądołowski
REGION
18.04.2026, 11:43, akt. 12:04

Duże inwestycje drogowe w regionie. Są deklaracje po posiedzeniu komisji

fotolia.com
AUGUSTÓW
18.04.2026, 07:14, akt. 09:01

Nie wszyscy w Augustowie mogą pić wodę z kranu. Powodem bakterie coli


Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie, 12.04.2025, fot. Adam Dąbrowski
REGION
18.04.2026, 07:13, akt. 08:08

Szepietowo znów zamieni się w stolicę ogrodników i działkowców

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok, 19.07.2019, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.04.2026, 15:15, akt. 15:37

Siemieniec przed meczem z Arką: trzeba wrócić do fundamentu

Otwarcie biura poselskiego Okuły, 18.04.2026, fot. Renat Reda
POLITYKA
Audio
18.04.2026, 13:33, akt. 13:48

Centrum Białegostoku. Otwarcie nowego biura poseł Barbary Okuły


Bloki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
BIAŁYSTOK
Audio
18.04.2026, 09:02, akt. 09:14

Kupno mieszkania coraz trudniejsze. Ceny w Białymstoku nadal rosną

Wolontariusze sprzątają Carską Drogę, 18.04.2026, fot. Paweł Wądołowski
REGION
Audio
18.04.2026, 07:16, akt. 13:57

Apeli nie brakuje, śmieci wciąż są. Wolontariusze znów sprzątali Carską Drogę

źródło: stock.adobe.com/Chinnapong
ZDROWIE
18.04.2026, 07:12, akt. 08:41

Zmiany dla rodziców, szkół i poradni. Tak będą wyglądać nowe orzeczenia


Fotolia.com
ZDROWIE
18.04.2026, 07:08, akt. 07:38

Sprawdź zdrowie za darmo i bez kolejek. Dzień Zdrowia w Białymstoku

fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
Audio
18.04.2026, 07:08, akt. 07:56

Po pracy już za późno na urząd? Radny pyta o zmiany w Białymstoku

Gala Podlaskiej Marki, 17.04.2026, fot. Sylwia Krassowska
WAŻNE!
FotoAudio
17.04.2026, 20:56, akt. 18.04.2026, 02:43

Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok z Podlaską Marką! [zdjęcia]


Gala finałowa 35. edycji Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, 17.04.2026, fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
BIAŁYSTOK
Audio
17.04.2026, 19:10, akt. 19:42

Znamy laureatów literackiej nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

13. Targi Książki w Białymstoku, 17.04.2025, fot. Sylwia Krassowska
WARTO TAM BYĆ
FotoAudio
17.04.2026, 07:29, akt. 18.04.2026, 15:31

Największe wydarzenie literackie w regionie. Targi Książki na Chorten Arenie [zdjęcia]

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z wizytą w Białymstoku, 17.04.2026, fot. Hanna Kość
BIAŁYSTOK
Audio
17.04.2026, 20:15, akt. 20:19

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Regiony graniczne potrzebują szczególnego wsparcia


Uczniowie z Białegostoku awansowali do finału międzynarodowego konkursu i teraz zbierają na wyjazd do USA, 17.04.2026, fot. Iza Serafin
BIAŁYSTOK
Audio
17.04.2026, 17:38, akt. 17:58

Uczniowie z Białegostoku awansowali do finału międzynarodowego konkursu i teraz zbierają na wyjazd do USA

Protest lokatorek białostockich mieszkań socjalnych, 17.04.2026, fot. Ryszard Minko
BIAŁYSTOK
Audio
17.04.2026, 18:31, akt. 20:33

Dwie lokatorki białostockich mieszkań socjalnych żądają godnych warunków. "Szczury chodzą pod podłogą"

źródło: KPP BIELSK PODLASKI
REGION
17.04.2026, 14:41, akt. 15:11

Kierował ciągnikiem kompletnie pijany i bez uprawnień. Mieszkaniec gminy Wyszki trafi na rok do więzienia


Niebieski marsz przeszedł ulicami Łomży, 17.04.2026, fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
Audio
17.04.2026, 19:52, akt. 20:05

"Osoby ze spektrum autyzmu są wokół nas". Niebieski marsz przeszedł ulicami Łomży

fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
17.04.2026, 19:04, akt. 19:09

Nie było usiłowania zabójstwa - niższy wyrok dla Ukraińca za atak nożem

fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
17.04.2026, 18:24, akt. 18:26

Podpalał kontenery na śmieci - teraz ma poważne kłopoty


Mielnik, fot. Sylwia Krassowska
REGION
17.04.2026, 18:10, akt. 18:19

Mielnik, Filipów i Bakałarzewo z prawami miejskimi? Jest opinia wojewody

Lekarze z USK wdrożyli nową metodę pomocną w leczeniu nowotworów wątroby, 17.04.2026, źródło: USK
BIAŁYSTOK
Audio
17.04.2026, 17:07, akt. 17:23

Lekarze z USK wdrożyli nową metodę pomocną w leczeniu nowotworów wątroby

Konferencja prasowa podsumowująca dwudniową debatę w Brukseli, 17.04.2026, fot. Marcin Gliński
REGION
Audio
17.04.2026, 16:09, akt. 17:00

Przedstawiciele wschodnich regionów postulują dotacje, a nie pożyczki z Unii Europejskiej


Fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
17.04.2026, 15:57, akt. 16:08

Łodzie, rowerki i imprezy. W Ośrodku Sportów Wodnych "Dojlidy" w Białymstoku rozpoczyna się sezon letni

Rozpoczął się proces związany z wyłudzeniem prawie 4 mln zł. z Podlaskiego Zarządu Dróg, 17.04.2026, fot. Marta Nazarko
BIAŁYSTOK
Audio
17.04.2026, 15:11, akt. 15:36

Rozpoczął się proces związany z wyłudzeniem prawie 4 mln zł. z Podlaskiego Zarządu Dróg

Forum Wody w Białymstoku, 17.04.2026, fot. Hanna Kość
BIAŁYSTOK
Audio
17.04.2026, 11:14, akt. 13:15

O bezpieczeństwie wody, cyfrowej rewolucji oraz zarządzaniu siecią na Forum Wody w Białymstoku


Shawn Hempel - Fotolia.com
ZDROWIE
17.04.2026, 08:13, akt. 09:24

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Niektóre budynki zaświecą się na czerwono

Wojskowe Targi Służby i Pracy na Chorten Arenie w Białymstoku, fot. Marcin Mazewski
WOJSKO
Audio
17.04.2026, 07:00, akt. 18.04.2026, 07:28

Wojsko oferuje służbę i pracę - targi na Chorten Arenie

Źródło: Podlaska KAS
GRANICA
17.04.2026, 11:19, akt. 11:24

W deskach rozdzielczych, nadwoziu, amortyzatorach. Sześć samochodów z kontrabandą


Ogłoszenie nominowanych w konkursie Podlaska Marka 2025, źródło: Województwo Podlaskie/Facebook
REGION
17.04.2026, 07:17, akt. 08:44

22. edycja Podlaskiej Marki. Kto zdobędzie nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego?

Anna Rogowska-Zach i dr n. med. Aleksander Nobis, fot. Sylwia Krassowska
NASZ TEMAT
Video
16.04.2026, 15:32, akt. 18:54

Jak odzyskać równowagę psychiczną? Nowy cykl podcastów o zdrowiu "Razem Dbamy O..." [wideo]

źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku
REGION
16.04.2026, 09:35, akt. 14:08

Akcja szczepienia dzikich zwierząt w Podlaskiem. Co zrobić, gdy znajdziesz szczepionkę?


Harcerze uczcili 83. rocznicę śmierci Zenka Borowskiego, 16.04.2026, fot. Kacper Kusznerko
BIAŁYSTOK
Audio
16.04.2026, 17:58, akt. 18:02

Zginął, bo ratował polskie książki. Harcerze uczcili 83. rocznicę śmierci Zenka Borowskiego

Święto 1 Augustowskiego Batalionu Saperów, 16.04.2026, fot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
FotoAudio
16.04.2026, 16:46, akt. 16:55

Pierwsze święto augustowskich saperów. Uroczysty apel i defilada

Otwarcie nowej siedziby starostwa powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem, 16.04.2026, fot. Adam Dąbrowski
REGION
FotoAudio
16.04.2026, 16:01, akt. 16:21

Nowa siedziba starostwa w Wysokiem Mazowieckiem oddana do użytku




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok