Radio Białystok | Gość | Janina Mironowicz - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

17.01.2018, 08:43, akt. 10:30

- Mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które mamy - mówi Janina Mironowicz o programie "Bon edukacyjny".

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka
Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka

Z Janiną Mironowicz rozmawia Lech Pilarski

Na podlaskim rynku pracy furorę robi na bon edukacyjny. Są to pieniądze na studia, szkolenia, zmianę zawodu. O tym z dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janiną Mironowicz rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: W Białymstoku po kilku minutach skończył się nabór chętnych, zgłosiło się około 3000, a zapisać można było tylko 500. To oznacza, że potrzeby są ogromne, a pieniędzy przeznaczyliśmy na to mało.


Janina Mironowicz: Rzeczywiście, ale to też cieszy, że ludzie są chętni do tego, żeby się szkolić. Mówimy cały czas o kształceniu ustawicznym, że nie ma chętnych, a tutaj widzimy, że wręcz odwrotnie.


Ten program trafiał w takiej indywidualne potrzeby, można było sobie dogadać system szkolenia.


Każdy z własnej inicjatywy może podjąć taką decyzję, żeby przyjść i wybrać dla siebie z oferty, która jest na rynku. Każdy dorosły mieszkaniec województwa podlaskiego, czyli osoba, która ukończyła 18 lat, może zgłosić się do operatorów, a przypomnę że mamy ich trzech - to jest miasto Łomża, miasto Suwałki i powiat sokólski wspólnie z powiatem białostockim i miastem Białystok - i tam rzeczywiście jest taka możliwość, żeby z oferty, którą mamy, wybrać sobie to, co nam odpowiada. Są to między innymi szkolenia związane z językami obcymi, szkolenia informatyczne, studia podyplomowe, a także kursy kwalifikacji zawodowych i kursy umiejętności zawodowych. W tym obszarze się poruszamy i z tej oferty mieszkańcy naszego województwa mają prawo wyboru sami.


Ten program został uruchomiony niedawno. Jakiego rodzaju są to pieniądze?


Program został uruchomiony niedawno, wcześniej w Suwałkach, w subregionie suwalskim i w subregionie łomżyńskim i kilka dni temu w subregionie białostockim. Na oba  te projekty, o których mówimy to jest rząd wielkości około 120 milionów złotych. Widać, że jest taka potrzeba i dobrze, że te pieniądze trafiają właśnie w tej chwili u nas. 


Przede wszystkim widać, że jest za mało. A może skończyć z tradycyjnym sposobem przygotowywania i wszystkie te pieniądze, które są do dyspozycji - w urzędzie pracy i ze środków europejskich - przeznaczyć na taki indywidualny wybór mieszkańców?


Jest to jeden ze sposobów dystrybucji środków, bo przecież jeśli mówimy o osobach pracujących, to mamy Krajowy Fundusz Szkoleniowy, ale mamy też podmiotowy system finansowania, którym dysponuje Wojewódzki Urząd Pracy, także pieniędzy naprawdę jest bardzo dużo. Podejrzewam, że długie oczekiwanie na rozpoczęcie, na realizację tego projektu, spowodowało taki nagły boom i zainteresowanie wśród naszych mieszkańców.

Mam nadzieję, że operator, jak już upora się z tym pierwszym natłokiem różnych aplikacji, które do niego wpłynęły, niewątpliwie podejmie decyzję o tym, żeby usprawnić swoją dystrybucję. W tym zakresie jest u nas tak zwany system popytowy, każda osoba która chciałaby się dokształcić musi poprzez bazę usług rozwojowych wybrać sobie szkolenie, które jej odpowiada w ramach tych projektów i wówczas podpisuje umowę, część współfinansuje też to to szkolenie. To jest taka większa odpowiedzialność za to co się wybiera i za własne pieniądze.


Czy to prawda, że najpierw trzeba zapłacić, a dopiero potem dostaje się zwrot nakładów?


Jest to jest system zaliczkowo-refundacyjny, część się wpłaca, część dopłaca operator ze środków unijnych i budżetu państwa, później część znowu płaci osoba zainteresowana i już na zakończenie, jeśli przyniesie dokumenty związane z tym, że rzeczywiście ukończyła szkolenie - otrzymuje zwrot części, którą wcześniej wpłaciła.


Czy możemy liczyć na dodatkowe pieniądze, skoro ten sposób dokształcania ludzi,  zmiany zawodu, przygotowania do zmiany zawodu cieszy się takim zainteresowaniem?


Projekt został uruchomiony niedawno, dajmy szansę jeszcze, mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które posiadamy.


Czyli ci, którzy rozczarowani są, że nie trafili do tej pięćsetki szczęśliwców mogą mieć nadzieję?


Mogą mieć nadzieję, bo to dopiero początek, to jest 500 osób, natomiast dystrybutor operator nasz, którym jesteś tutaj powiat sokólski wspólnie z miastem Białystok i powiatem białostockim mają jeszcze pieniądze, będą je sukcesywnie uruchamiać.


Ale w przyszłości, na kolejne edycje - na dodatkowe pieniądze też będzie można liczyć?


Będzie można, przypomnę, że te pieniądze my rozdysponowujemy poprzez fakt ogłoszenia konkursu.


Mamy teraz taką fantastyczną sytuację z jednej strony, bo jest dużo miejsc pracy i duże potrzeby pracodawców, ale z drugiej strony mam do czynienia z pewnymi lukami kompetencyjnymi i w związku z tym trzeba przeznaczać pieniądze na to, żeby ludzie zdobywali umiejętności, doświadczenie w tych zawodach, które są najbardziej oczekiwane przez pracodawców. 


Rzeczywiście tak to wygląda, stąd też jest wiele źródeł finansowania potrzeb zarówno osób bezrobotnych, osób niezatrudnionych, jak też i osób pracujących. Myślę, że odrobina cierpliwości, ale też i zrozumienia, że pojawienie się tak dużych pieniędzy, to też wymaga przygotowania. Mam nadzieję, że nasi operatorzy poradzą sobie z tym doskonale. 


Teraz możemy mniej pieniędzy na bezrobotnych przeznaczać, a więcej pieniędzy właśnie na łatanie tych dziur kompetencyjnych.


Każdy pieniądz jest w swojej przegródce, nie możemy swobodnie dysponować na przykład funduszem pracy, który jest przeznaczony dla osób bezrobotnych w kontekście osób pracujących, chociaż część funduszu pracy w formie krajowego funduszu szkoleniowego jest przeznaczana także dla osób pracujących.


Czyli tutaj przydałaby się większa elastyczność, żeby reagować na te potrzeby rynku.


Reagujemy także na potrzeby rynku.


Kieszonki są sztywne.


Są sztywne, bo są różni dystrybutorzy. My środki funduszu pracy dostajemy z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, natomiast to o czym mówimy w tej chwili - to są środki w ramach naszego regionalnego programu operacyjnego współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Trzeba też o tym pamiętać.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Przemysław Sieńko, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sieńko

artysta
24.05.2018

- Forma moich prac jest mega abstrakcyjna, stąd tytuł wystawy "Niesubordynowane rysy". Miałem na myśli wymknięcie się pewnym ramom, wolność, swawolę.

Krzysztof Koniczek, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Koniczek

kurator wystawy
24.05.2018

Stanisław Sierko to lekarz i artysta malujący Podlasie. "Jego prace ruszają duszę" - mówi Krzysztof Koniczek.

Adam Biernacki i Dawid Malec, fot. Joanna Szubzda

Adam Biernacki i Dawid Malec

reżyser i aktor
24.05.2018

Białostockie "W pustyni i w puszczy 3" przeniesie powieść Henryka Sienkiewicza sprzed ponad stu lat w zupełnie nowe, futurystyczne realia.


Z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską rozmawia Lech Pilarski

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

kandydatka na prezydenta Białegostoku
24.05.2018

- Brak ładu przestrzennego w Białymstoku - wydaje mi się, że jest to jeden z największych problemów. Nie szanuje się też przestrzeni zabytkowej - mówi socjolożka dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.05.2018

Zbliża się kolejna przysięga żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ilu żołnierzy już liczy? Na jakim etapie jest jej organizacja.

Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

dr Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
23.05.2018

Na tegoroczny Konkurs Literacki im. Anny Markowej napłynęły 43 prace - opowiadania i zestawy wierszy. Jury doceniło uczniów i studentów, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym i świadomością literacką.


Kriss Sheridan w Polskim Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Kriss Sheridan

piosenkarz, autor tekstów
22.05.2018

Kariera muzyczna Krissa Sheridana nabiera rozpędu - jego piosenka "I Don't Wanna Say Goodbye" już po 3 tygodniach od premiery uzyskała status Złotej Płyty.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury
22.05.2018

"Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie, występ Chóru Czarownic, spektakl plenerowy Teatr KTO - w Białymstoku rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej.

Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Jarosław Zieliński

wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji
22.05.2018

- Trzeba zrobić wszystko, żeby niebezpieczne, zakazane przedmioty nigdy nie znalazły się w przestrzeni stadionowej. Tego muszą dopilnować organizatorzy imprez sportowych, policja będzie ich wspierać - stwierdza wiceminister.


Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk

z Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód
21.05.2018

V Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anny German to szansa dla młodych ludzi, zafascynowanych dobrą piosenką z wartościowym tekstem.

St. sierż. Justyna Bzymek, kom. Joanna Rzepniewska, mł. asp. Wojciech Kosikowski, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

21.05.2018

Czym jest porwanie rodzicielskie i w jaki sposób różni się od zaginięcia?

Mirosław Dymek, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Dymek

były bramkarz Jagiellonii Białystok
21.05.2018

"Jeżeli ta współpraca będzie tak jak do tej pory dobrze wyglądała, Jagiellonia w kolejnych latach ma szansę na kolejne medale, a być może będzie to złoto" - mówi Mirosław Dymek.


Andrzej Ambrożej i Marek Gąsiorowski, fot. Agata Nieciecka

Andrzej Ambrożej

były piłkarz Jagiellonii Białystok
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej.

Dariusz Jurczak i Jerzy Kułakowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Jurczak

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2018

Jak wygląda atmosfera w szatni Jagiellonii Białystok? - Widać u nich było wielką wolę walki - mówi drugi trener Jagiellonii Białystok.

Agnieszka Syczewska i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Syczewska

wiceprezes Jagiellonii Białystok
20.05.2018

"Mamy już pewne wicemistrzostwo. Gramy o więcej, gramy o marzenia" - mówi Agnieszka Syczewska.


Sławomir Kopczewski i Marek Gąsiorowski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Kopczewski

prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej
20.05.2018

W niedzielę (20.05) Jagiellonia Białystok zdobyła wicemistrzostwo Polski.

Sebastian Kochaniec, fot. Joanna Szubzda

dr Sebastian Kochaniec

kulturoznawca, krytyk sztuki
20.05.2018

W ciągu Nocy Muzeów odwiedza je 4 proc. wszystkich odwiedzających placówki kultury.

Krzysztof Ratajczak

szef redakcji sportowej Radia Poznań
18.05.2018

- Trener Lecha Poznań mówi, że wszyscy piłkarze są gotowi do boju z Legią Warszawa - przede wszystkim dla siebie, dla własnych kibiców, by w ich oczach odzyskać zaufanie. A że przy okazji pomogliby Jagiellonii? To inna sprawa - relacjonuje poznański dziennikarz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok