Radio Białystok | Wiadomości | W dziewięciu suwalskich przedszkolach samorządowych powstały nowe place zabaw

W dziewięciu suwalskich przedszkolach samorządowych powstały nowe place zabaw

19.09.2017, 17:04, akt. 17:34

Specjalna huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich, piaskownice, karuzele i zestaw integracyjny stanęły na nowym placu zabaw w Przedszkolu nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach. Ponad 2 mln zł kosztowały wszystkie nowe place zabaw w suwalskich przedszkolach.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Projekt "Bądź aktywny – bądź zdrowy"

Nowe place zabaw powstały w dziewięciu przedszkolach samorządowych w ramach projektu "Bądź aktywny – bądź zdrowy". Szczególnie cieszy się dyrektor Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, gdzie - ze względu na niepełnosprawność - część dzieci nie mogła korzystać z tradycyjnego placu zabaw.

- Od kilku lat z rodzicami próbowaliśmy wymieniać sprzęt na placu zabaw. Kupiliśmy bocianie gniazdo, które było namiastką huśtawki dla dzieci niepełnosprawnych, ale zawsze marzyliśmy o tym, aby była specjalistyczna huśtawka dla tych dzieci - powiedziała dyrektor placówki Urszula Rutkowska.

Huśtawka kosztowała 20 tys. zł. Ma specjalną platformę, po której można wjechać wózkiem, który jest dodatkowo zabezpieczany dwoma linkami i dziecko może bez przeszkód oddać się zabawie.

Jak dodała Urszula Rutkowska, na placu zostały zamontowane: dodatkowa huśtawka, zestaw integracyjny, na którym mogą się poruszać dzieci na wózkach, oraz piaskownica. Niedługo będą zamontowane: dodatkowa piaskownica, stawik sensoryczny, karuzela i stoliki do gry w szachy.

- Ogromnie się cieszymy, to plac z prawdziwego zdarzenia, to jest miejsce zabawy, integracji i radości, takiej swobody dla tych dzieci - powiedziała Urszula Rutkowska.

Do przedszkola uczęszcza m.in. 23 dzieci z zespołem Downa, zespołem Aspergera, z autyzmem, dzieci słabowidzące czy słabosłyszące oraz dzieci chore na afazję. W placówce jest prowadzona także felinoterpia, czyli terapia z udziałem kotów.

Nowe place zabaw w suwalskich przedszkolach

Nowe place zabaw powstały także w pozostałych przedszkolach samorządowych w mieście. Zostały one wyposażone w zestawy integracyjne. Każdy z nich ma nawierzchnię poliuretanową, są huśtawki, bujaki na sprężynie, domki i zestawy równoważni, ławki oraz kosze na śmieci.

Projekt obejmuje również działania dotyczące zdrowego stylu życia, zajęcia dla dzieci i rodziców z rodzin wykluczonych społecznie, szkolenia dotyczące zdrowego żywienia dla nauczycieli przedszkoli – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Cały projekt kosztował ponad 2 mln zł, z czego 85 % pieniędzy pochodzi z programu Interreg Polska-Litwa.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Zambrowskie przedszkolaki rozpoczęły rok szkolny w budynku gimnazjum nr 1

8.09.2017, 16:11

Ponad setka zambrowskich przedszkolaków rozpoczęła w tym roku szkolnym zajęcia w budynku gimnazjum nr 1. W wygaszanej szkole władze Zambrowa ulokowały filię przedszkola miejskiego nr 6.


W Grabówce powstaje pierwsze przedszkole samorządowe

23.08.2017, 11:31

Na tę inwestycję mieszkańcy Grabówki czekali co najmniej kilkanaście lat. Rozpoczęła się budowa pierwszego w tej miejscowości przedszkola samorządowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok