Radio Białystok | Wiadomości | 47. Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Protetycznego w Białymstoku
Stomatologia w Polsce jest na światowym poziomie, brakuje tylko lepszego finansowania leczenia uzębienia ze strony państwa. Tak mówią uczestnicy, odbywającego się w Białymstoku 47. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Protetycznego.
W spotkaniu uczestniczy ponad 500 osób. Są specjaliści ze Szwajcarii, Niemiec, Portugalii, Włoch, Izraela, Grecji, Czech, Brazylii, Korei Południowej, Japonii.
Eksperci mówią o aspektach diagnostycznych, estetycznych i leczeniu. Sam Kongres jest wielkim wydarzeniem dla europejskiego środowiska stomatologicznego.
Spotkanie zorganizowała w Białymstoku profesor Teresa Sierpińska, która rok temu została prezydentem Europejskiego Towarzystwa Protetycznego. Profesor jest kierownikiem Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultantem krajowym w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Organizatorem kongresu jest Sekcja Protetyki Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Poza częścią naukową przygotowano też wydarzenia towarzyszące, w tym wieczór polski, czy zwiedzanie Supraśla.
Spotkanie potrwa do soboty (21.09). Kolejna edycja Kongresu Europejskiego Towarzystwa Protetycznego odbędzie się w Turcji.
W Białymstoku rozpoczyna się w czwartek (19.09) jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskiej stomatologii - 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego. Kongres potrwa do soboty (21.09).
Wydział Lekarski (z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim) Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał od Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku ocenę wyróżniającą. Rekomendacja obowiązuje do 2028 r. pod warunkiem przystępowania Wydziału do corocznej oceny sprawdzającej.
Zrzeszają się, by walczyć o swoje prawa. Higienistki stomatologiczne z całej Polski chcą, by minister zdrowia uwzględnił ich postulaty dotyczące zwiększenia uprawnień ich grupy zawodowej.
Jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jako pierwszy w mieście rozpoczął rekrutację na studia. Na kandydatów czeka ponad półtora tysiąca miejsc.
Szacuje się, że aż 95% pacjentów gabinetów dentystycznych w Polsce ma próchnicę.