Radio Białystok | Wiadomości | Higienistki stomatologiczne z całej Polski chcą większych uprawnień

Higienistki stomatologiczne z całej Polski chcą większych uprawnień

autor: Renata Reda

16.05.2024, 17:36, akt. 18:13

Zrzeszają się, by walczyć o swoje prawa. Higienistki stomatologiczne z całej Polski chcą, by minister zdrowia uwzględnił ich postulaty dotyczące zwiększenia uprawnień ich grupy zawodowej.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Podkreślają, że to głównie one odpowiadają za profilaktykę zdrowotną jamy ustnej Polaków, tymczasem mogą być wprowadzone niekorzystne dla nich przepisy. Przedstawicielki higienistek mówiły o swoich problemach na konferencji prasowej w Białymstoku.

Zwracały uwagę, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad aktami prawnymi regulującymi ich pracę i w związku z tym postulują, aby przyznać im większą samodzielności i uznać ich wkład w utrzymanie szerokiego dostępu do profilaktyki, a tym samym zmniejszanie występowania chorób jamy ustnej w Polsce.

Jak podkreślały, rola higienistki jest od wielu lat niedoceniona, a zakres wdrażania działań profilaktyki z zakresu chorób jamy ustnej jest zbyt mały, aby skutecznie edukować pacjentów oraz zmniejszać występowanie próchnicy i zapalenia przyzębia. Mówiły, że mając na uwadze aktualnie oceniany jako zły stan zdrowia jamy ustnej Polaków, ograniczenie możliwości działań higienistek poprzez zbyt restrykcyjne podejście do możliwych czynności zawodowych tej profesji, negatywnie wpłynie na zdrowie polskiego społeczeństwa.

Higienistki liczą, że rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie, uwzględni ich postulaty. Sprawą zainteresowały ugrupowanie Polska 2050. Posłanka Trzeciej Drogi Barbara Okuła obiecała pomoc w rozmowach z resortem zdrowia.

W ciągu tygodnia do "Ruchu higienistek" zapisało się około 1,5 tys. tysiąca osób. Cały czas przyjmowani są nowi członkowie. Liczą na szerokie konsultacje społeczne i uwzględnienie ich postulatów przez resort zdrowia.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie cztery miliony Polaków w ogóle nie myje zębów - alarmują stomatolodzy w Światowym Dniu Jamy Ustnej

20.03.2024, 20:03

Szacuje się, że aż 95% pacjentów gabinetów dentystycznych w Polsce ma próchnicę.


Jak zadbać o jamę ustną i zęby?

5.12.2023, 12:58

Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych - Szkoła Policealna Województwa Podlaskiego w Białymstoku organizuje 6 grudnia 2023 r. z okazji mikołajek "Gwiazdkę dla seniora" pod hasłem: "Recepta na długowieczność".

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok