Radio Białystok | Wiadomości | Ekrany akustyczne. Innowacyjny projekt naukowców Politechniki Białostockiej
Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne ekrany akustyczne. Wykorzystują do tego zużyte gigantyczne łopaty turbin wiatrowych.
Po publikacji artykułu na ten temat, w renomowanym czasopiśmie naukowym, pomysłem zainteresowała się międzynarodowa grupa badawcza Re-Wind, zajmująca się recyklingiem łopat turbin wiatrowych.
Godzinną prezentację dla badaczy z całego świata i studentów z Uniwersytetu Technologicznego w Georgii przeprowadził dr inżynier Filip Broniewicz z Politechniki Białostockiej, który jest kierownikiem tego projektu.
Zespół naukowców Politechniki Białostockiej pracuje nad tym projektem od kwietnia ubiegłego roku.
Recykling łopat turbin wiatrowych polega dziś na tym, że są one cięte na mniejsze części, potem mielone i wykorzystywane jako paliwo w piecach cementowni. Grupę Re-Wind interesuje wykorzystanie łopat turbin nie jako paliwa, a jako bardzo wytrzymałego materiału, który może mieć zastosowanie w budownictwie. Mielenie i spalanie jest nieefektywne i energochłonne.
Moim pomysłem i zadaniem naszej uczelni było użycie pociętych elementów kompozytowych do budowy dźwiękoszczelnych ekranów drogowych – mówi prof. Broniewicz, lider zespołu naukowców w Politechnice Białostockiej.
W jego skład wchodzą dr inż. Krzysztof Czech, także z Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, dr inż. Robert Andrzej Stachniewicz z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych WBiNŚ oraz dr inż. Filip Broniewicz.
Planowane zakończenie całego projektu realizowanego w Politechnicznej Sieci Via Carpatia p.t. Wtórne wykorzystanie łopatek turbin wiatrowych w konstrukcjach inżynierskich jest planowane na 31 lipca 2025 roku.