Radio Białystok | Wiadomości | Wystartowały matury - na początek m.in. "Tango", "Dziady", Kochanowski, Herbert i Orwell [arkusze egzaminacyjne]

Wystartowały matury - na początek m.in. "Tango", "Dziady", Kochanowski, Herbert i Orwell [arkusze egzaminacyjne]

5.05.2025, 07:11, akt. 14:48

Pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się w poniedziałek (5.05) matury. W kraju przystąpi do nich około 275 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, w woj. podlaskim - ponad 8 tysięcy.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Białostoccy maturzyści przed egzaminem z języka polskiego - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pierwsze opinie maturzystów - relacja Anety Łaskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - takich rozważań dotyczyły - według maturzystów - tematy wypracowań do wyboru w poniedziałek na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Tematy te podali PAP po wyjściu z egzaminu maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

Jak mówili, zadania w części testowej egzaminu odnosiły m.in. do "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Adama Mickiewicza, wierszy Jana Kochanowskiego, Zbigniewa Herberta oraz powieści George'a Orwella "1984".


Arkusze w internecie


Jak poinformował portal "Super Expressu", po rozpoczęciu egzaminu na portalu X oraz na grupach uczniowskich na Facebooku i Discordzie zaczęły krążyć fotografie fragmentów arkusza, w tym zdjęcie z tematem wypracowania, który brzmi "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?".

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski potwierdził, że "na platformie X pojawiły się zdjęcia dzisiejszego arkusza, ale te zdjęcia zaczynają już znikać". - Sprawę zbadam i ewentualne nieprawidłowości zgłoszę na policję - powiedział.

Przypomniał, że maturzyście za wniesienie na salę egzaminacyjną urządzenia komunikacyjnego, w tym telefonu w przypadku egzaminów obowiązkowych grozi unieważnienie egzaminu w tegorocznej sesji. Osoba, której unieważniono egzamin, może do niego przystąpić dopiero za rok.


Chęć przystąpienia do matury w tym roku - jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które wcześniej nie przystąpiły do egzaminów, oraz osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu albo przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Chęć przystąpienia do egzaminów maturalnych zadeklarowało także 706 abiturientów-obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., po ataku Rosji na Ukrainę.


Odchudzona podstawa


Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem maturzystów, który będzie zdawać egzaminy ponownie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19. Obecnie obowiązująca podstawa to tzw. odchudzona podstawa, w której treści nauczania uszczuplono o 20 proc.

Od tego roku maturzyści chorujący przewlekle, np. na cukrzycę, będą mogli wnieść na salę urządzenie elektroniczne służące do monitorowania stanu zdrowia.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.


Jeden poziom rozszerzony - obowiązkowy


Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - przedmioty, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) na 17 kwietnia br. wynika, że na taki krok zdecydowało się 3,1 proc. maturzystów.


Po pisemnych - ustne


Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje i od poziomu egzaminu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut, na poziomie rozszerzonym - 210 minut, a egzamin z matematyki na obu poziomach trwa 180 minut.

Pisemna sesja egzaminacyjna rozpocznie się 5 maja i potrwa do 22 maja. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9 i 14.

Sesja egzaminów ustnych przeprowadzona zostanie w dniach 9-24 maja. Egzaminy ustne będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.


Minimum 30 proc.


Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych potrwa od 3 do 17 czerwca, a sesja egzaminów ustnych od 9 do 11 czerwca.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki tegorocznych matur ogłosi 8 lipca. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki i otrzymają świadectwa maturalne. Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. 

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 19-20 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. Tak samo maturzysta, któremu unieważniono egzamin, np. za ściąganie.


źródło: PAP | red: tk, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Jak pokonać stres przed maturą?

25.04.2025, 13:36

Coś się kończy, coś się zaczyna. Absolwenci liceów, techników i szkół branżowych II stopnia odebrali już świadectwa i zakończyli kolejny etap edukacji. To z jednej strony ulga, a z drugiej niepewność związana z przyszłością, bo przed większością z nich matura, no a potem - wszystkim tego życzymy - wymarzone studia.


Tegoroczni maturzyści stawiają na rozszerzony angielski

26.02.2025, 08:24

Język angielski na poziomie rozszerzonym, matematyka lub geografia - to najczęstsze wybory przedmiotu dodatkowego na tegorocznej maturze.


Polonez na Rynku Kościuszki sto dni przed maturą [zdjęcia]

20.01.2025, 14:59

Było uroczyście i kolorowo. Po raz 16. białostoccy maturzyści spotkali się na Rynku Kościuszki, by wspólnie zatańczyć poloneza.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok