Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka będzie współpracować z firmą Rosti Poland

Politechnika Białostocka będzie współpracować z firmą Rosti Poland

autor: Grzegorz Pilat

22.05.2024, 15:51, akt. 16:03

To szansa na wymianę doświadczeń i odbycie cennych praktyk. Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z firmą Rosti Poland. Studenci i wykładowcy największej technicznej uczelni w regionie będą mogli zobaczyć m.in. jak powstają tworzywa sztuczne w jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych Grupy Rosti na świecie.

fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka
fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk podkreśla, że zdobyte w ten sposób doświadczenie jest bezcenne zarówno dla studentów, jak i uczelni.


Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym to nie tylko trzecia misja uczelni, ale również i ta pierwsza, związana z edukacją i druga, związana z pracami naukowo-badawczymi. Jako uczelnia regionalna współpracujemy z przedsiębiorstwami z regionu. Rosti, które ma prestiż międzynarodowy, to dla nas wiele dobrych możliwości zarówno na projekty o charakterze dydaktycznym, jak też i B+R. To wymiana wiedzy, pewnych dobrych praktyk i przygotowywanie naszych studentów do pracy w przedsiębiorstwie o standardzie europejskim. To bardzo konkretne podniesienie jakości naszego kształcenia inżynierów. Udział praktyków, bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwem, wizyty studyjne zbliżą nasz program kształcenia do potrzeb rynku pracy, rozwinie naszych studentów - tłumaczy rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.


Dyrektor Zarządzający Rosti Poland Michał Lubik dodaje, że taka współpraca przynosi obopólne korzyści, w tym też pozyskiwanie nowych pracowników.


Wiedza, którą zdobywamy na arenie światowej daje nam przewagę konkurencyjną. Nasi klienci dają globalne zapytania, bardzo często technologie, o które nas pytają pokazują potrzebę wiedzy w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Kilka lat temu otworzyliśmy centrum innowacji. Sprawdza, jakie technologie pokazują się na rynku i zbiera informacje o potrzebach międzynarodowych klientów. Zadania, które oni nam stawiają powodują, że musimy wciąż nabywać szerszej wiedzy, podnosić sobie coraz wyżej poprzeczkę i realizować coraz trudniejsze zadania. Tak budujemy swoją przewagę konkurencyjną, a nasi inżynierowie rosną wiedzą, ale też mogą się tą wiedzą dzielić i budować kolejne pokolenia świetnych Inżynierów. Dzięki temu, że nasi inżynierowie są na najwyższym poziomie, realizują międzynarodowe projekty powoduje, że Rosti Poland jest w czołówce firm wtryskowych na całym rynku. Dzięki temu mamy większe możliwości budowy nowych technologii, rozwiązywania kolejnych problemów technicznych i pozyskiwanie najlepszych Inżynierów z lokalnego rynku i danie im możliwości budowania odpowiednich ścieżek kariery - podkreśla Michał Lubik.


Studenci Politechniki Białostockiej będą mieli ze współpracy z Rosti Poland wiele korzyści - zapowiada prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej prof. Jarosław Szusta.


Zamierzamy realizować wizyty studyjne w zakładzie w Białymstoku, praktyki studenckie, staże, tak żeby nasi studenci zdobyli wiedzę praktyczną z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych. W uczelni prezentujemy zakres teoretyczny, a tam na pracujących maszynach studenci mogą obserwować to, co prezentujemy na slajdach. Pierwsza grupa już miała możliwość zobaczyć firmę przy ulicy Myśliwskiej w Białymstoku i wrażenie było bardzo pozytywne. Studenci byli zaskoczeni jakością produkcji, czystością zakładu, standardami które w zakładzie panują - wyjaśnia prof. Jarosław Szusta.


Studenci Politechniki Białostockiej zainteresowani odbyciem praktyki w firmie Rosti Poland już mogą zgłaszać się w tej sprawie do władz uczelni.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci z Politechniki Białostockiej skonstruowali wózek inwalidzki dla psa

18.05.2024, 11:24

Studenci z koła naukowego Politechniki Białostockiej Orthos uszczęśliwili kolejnego, niepełnosprawnego psa. Stworzyli wózek inwalidzki z możliwością regulacji, wszystko po to, aby mógł znowu biegać.


XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - na jednym ze spotkań mówiono o zagrożeniach związanych z cyberbullyingiem

14.05.2024, 08:12

Ten rodzaj przemocy jest doskonale wszystkim znany, ale sprawca często pozostaje bezkarny, a ofiara zostaje z problemem sama. O tym, jak groźny jest cyberbullying, mówiono podczas spotkania na Politechnice Białostockiej, które zorganizowano w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.


60-lecie Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej

17.04.2024, 12:15

W 2024 roku Studium Języków Obcych PB obchodzi swoje 60-lecie.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok