Radio Białystok | Wiadomości | Studenci Uniwersytetu w Białymstoku nauczą się nowoczesnego zarządzania laboratorium

Studenci Uniwersytetu w Białymstoku nauczą się nowoczesnego zarządzania laboratorium

10.11.2017, 12:39, akt. 12:46

Jak nowocześnie opracowywać i opisywać wyniki badań, a także jak zarządzać laboratorium - tego będą się uczyć studenci Uniwersytetu w Białymstoku dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu IT, wykorzystywanemu w laboratoriach na całym świecie.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

System do zarządzania pracą laboratorium dostarczy włoska firma Eusoft, a polski partner - Infinity Group przygotuje system na potrzeby uczelni. W piątek władze Uniwersytetu w Białymstoku podpisały umowę w tej sprawie.

System zostanie wprowadzony na Wydziale Biologiczno-Chemicznym 

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do programu studiów zwiększy kompetencje studentów i będą oni lepiej przygotowani do odnalezienia się na rynku pracy - powiedziała w piątek na konferencji prasowej dziekan tego wydziału prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz. Dodała, że takie systemy wykorzystywane są przez laboratoria międzynarodowe, więc tym ważniejsze jest, by studenci umieli z nich korzystać. System ma też usprawnić prowadzone badania, a tym samym zwiększyć ich jakość.

System zarządzania laboratorium, Eusoft.Lab LIMS, używany jest - jak informuje uczelnia - w europejskich laboratoriach do badań w zakresie ochrony środowiska, żywności i napojów, w przemyśle paliwowym, chemicznym, medycznym i farmaceutycznym. Rozwiązanie stosują zarówno duże koncerny, jak i małe laboratoria.

System ma szerokie zastosowania

System na uniwersytecie przygotuje białostocka firma Inifinity Group. Jak powiedział manager tej firmy ds. rozwoju Bartłomiej Skrzycki, system ma szerokie zastosowania i składa się z wielu elementów, można z jego poziomu opracowywać wyniki badań, analizować je, tworzyć raporty, ale też zarządzać laboratoriami - ich magazynami, kadrą czy wyposażeniem. Dodał, że to uczelnia zdecyduje, które elementy są jej potrzebne.

Nowy system ma być wdrożony po nowym roku; wtedy też rozpoczną się zajęcia dydaktyczne, podczas których studenci dowiedzą się, jak z niego korzystać.

Będzie stosowany głównie do wprowadzania badań, opracowywania wyników i tworzenia raportów

Godlewska-Żyłkiewicz powiedziała, że system będzie wykorzystywany przede wszystkim do wprowadzania badań, opracowywania ich wyników, analizowania i tworzenia raportów. Dodała, że zależy jej, aby studenci mieli możliwość zobaczenia jak wygląda krok po kroku praca w nowoczesnym laboratorium.

Wydział będzie wykorzystywał też system do zarządzania odczynnikami. Godlewska-Żyłkiewicz powiedziała, że to ułatwi to pracę w magazynie - system będzie informował, czy odczynniki mają jeszcze datę ważności, czy się przeterminowały i trzeba je uzupełnić.


źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Praca licencjacka studenta UwB najlepsza w ministerialnym konkursie

8.11.2017, 13:10

Praca licencjacka studenta historii Uniwersytetu w Białymstoku najlepsza w ministerialnym konkursie dotyczącym polskiej Policji Państwowej w okresie XX-lecia międzywojennego.


Białystok najmocniejszym ośrodkiem akademickim w Podlaskiem

6.11.2017, 07:47

Białystok jest najmocniejszym ośrodkiem akademickim w województwie podlaskim. Uczelnie wyższe znajdują się również w Suwałkach i Łomży, ale ponad 2/3 studentów w Podlaskiem pobiera nauki w białostockich uczelniach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Biegnę dla Niepodległej


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok