„Tu nie ma nic” Krystian Janik

14 stycznia 2022, 10:19

Tu nie ma nic
Tu nie ma nic

O ile Reymonta nazywa się piewcą wsi polskiej, o tyle Janik zasługuje na miano piewcy Polski B. Zakochacie się w tej powieści, choć jak w przypadku każdej prawdziwej miłości – czasami będzie bolało.

Kazimierz Kyrcz Jr

NIEKTÓRZY MÓWIĄ, ŻE MIŁOŚĆ JEST ŚLEPA. CIEKAWE, ILE WCZEŚNIEJ WYPILI…

Tu nie ma nic Krystiana Janika to jedna z tych powieści, które zachwycają i przerażają równocześnie, nikogo nie pozostawiając obojętnym. Historia miłości beznadziejnej, bo do wódki, a w szerszej perspektywie – studium najciemniejszej strony małomiasteczkowej rzeczywistości w klimacie niczym z filmów Wojtka Smarzowskiego.

Autor opisuje świat brudny, mroczny, wręcz odhumanizowany. W nim z pokolenia na pokolenie w morzu alkoholu toną wola, rozum i serca, a nad wszystkim unosi się duch futbolu, bo w Odchylicach pod Tarnowem czas odliczany jest kolejnymi flaszkami gorzały i meczami piłkarskich mistrzostw świata. Ci, którym uda się stąd wyrwać, będą wciąż wracać, bo takie miejsca przyciągają jak magnes – wiecznie uśpione miasteczka, w których nie ma nic. 

Jadwiga Gorzałek, żona Wiesława, matka Dominika, Doroty i Wioli snuje rodzinną opowieść, w której dominuje niemoc i przemoc, zaś rytm życia wyznaczają nie pory roku, a piłkarskie mecze, popijawy i kolejne puste flaszki. Jadwiga nie walczy z losem. Beznadziejność to jej codzienność, z niej wyłaniają się tylko nieco mniej żałosne momenty i jawią jej się one jako chwile szczęścia.

Trzydziestoletni Tomek Wróbel jest lokalnym moczymordą, abnegatem, w którym tli się jednak jeszcze ogarek romantycznej duszy. Czas trwoni z kumplami na melinie, tocząc sentymentalne, prostackie i wulgarne dysputy dotyczące dziewczyn z przeszłości i starych filmów na kasetach VHS, których jest wielkim fanem.

Gdy ścieżki Wróbla i rodziny Gorzałków krzyżują się, Tomek – ku rozpaczy Jadwigi – zakochuje się w Dorocie. Na taką miłość przecież żadna matka kochająca swoje dziecko nie pozwoli! No bo jak to tak? Jeszcze tego brakowało, żeby przybłędzie i zboczeńcowi rękę porządnej polskiej katoliczki przyobiecywać. Dorotkę trzeba przed gnojem uratować... A potem okazuje się, że może być gorzej. Akcja nabierze tempa, zniknie dziewczyna, pojawią się zwłoki – opowieść zmieni się w czarną komedię omyłek. Na chwilę.

***

Opowieść Jadwigi:

Dominik też mnie prał. Napatrzył się od maleńkości, co ze mną Wiesiek wyprawiał i mu się spodobało. Co miałam zrobić? Przecież chłopak jest mój. Ja go urodziłam, wypiastowałam, a podnoszenia na mnie ręki nauczył go Wiesiek. Nikomu na swój los się nie skarżyłam. Matka wiele dla dziecka zniesie.

Dominik jest przynajmniej swój, a nie jak ten ciul, Waldek Piekarz, to znaczy sąsiad nasz. Raz, jak się z moim popili, jak Polska z Portugalią na tych europejskich mistrzostwach grała i przegrała, to wyszła z niego świnia. Ja się go grzecznie zapytałam, czy kaszanki by jeszcze nie zjadł, bo mu przecież bardzo smakowała, a on do mnie z gębą wyskoczył.

– Odchujaj się – warknął.

Nogi mi podcięło, bo on na trzeźwo, to przecież zupełnie inny człowiek – elegancki, szarmancki i zawsze jakieś dobre słowo powie. Raz to mi nawet wyznał, że jak się w niedzielę do kościoła ubiorę, to jest na czym oko zawiesić. Wieśkowi ciągle powtarzał, że musi być o żonę diablo zazdrosny. A po gorzale do mnie tak się zwracał jak do ulicznicy, lafiryndy jakiejś najgorszej, takiej, co obcym chłopom na kolanach siada. Oczy mi łzami zaszły z tego upokorzenia okrutnego. Odwróciłam się od chama i wtedy usłyszałam kolejną obelgę.

– Pizda głupia.

Tego było już za wiele. Nie będzie mi szmaciarz ubliżał w domu moim, co go Wiesiek własnymi rękami, na mojej ojcowiźnie, do góry wznosił…

***

Opowieść Wróbla:


Na melinę dotarliśmy kwadrans później zaopatrzeni w dwa czteropaki piwa i półlitrową butelkę żołądkowej, którą Wróbel postawił Pawłowi, a ten postanowił wysuszyć ją z nami. Do pełni szczęścia brakowało nam kieliszków. Obdarowany wódką szczęśliwiec, zanim jeszcze wygodnie rozsiedliśmy się na służących za krzesła pustakach, oświadczył, że skoczy do domu po szkło.

Oprócz czterech kieliszków z uroczymi pijackimi sentencjami: „bo się śledź obrazi”, „polej, bo trzeźwieję”, „malutki kieliszek nie dojdzie do kiszek” oraz „rybka lubi pływać”; przytargał dwulitrowy sok o smaku owoców tropikalnych. Postawiliśmy cały asortyment na stoliku skonstruowanym z dwóch pustaków i kwadratowej dykty, i kiedy już byliśmy gotowi do miłego posiedzenia, Paweł uderzył łokciem w dno butelki, odkręcił zakrętkę i rozlał wódkę do kieliszków. Wypiliśmy ze smakiem, a Wróbel nie marnując czasu polał na drugą nóżkę. Wzmocniony wstał, rozprostował kości i oświadczył, że idzie narwać porzeczek.

Krzewy czerwonej porzeczki rosły dziko w cieniu otaczających melinę drzew. Wróbel najpierw zerwał kilka owoców w celu degustacji. Włożył porzeczki do ust i pozytywnie ocenił ich smak. Wykrzywiający twarz cierpki posmak nie stanowił dlań problemu. Następnie rwał całe grona, żeby starczyło mu na dłużej. Skończywszy, wrócił do prowizorycznego stolika.

– Na pewno chcesz to zjeść? – zapytałem.

– A co?

– Wiesz, to są czerwone porzeczki, więc taką też powinny mieć barwę, a te są jasnozielone, czyli niedojrzałe.

– Jacuś, kurwa, w smaku są dobre, spróbuj se!

– Dziękuję, ale wolę wódkę bez zakąski.

– Nie to nie, będzie więcej dla mnie – rzekł i zwrócił się do siedzącego po jego lewej stronie Pawła: – Gadaj, jak te siostry mają na imię!

– Młodsza ma na imię Dorota, a starsza Wiola.

– I to już jest coś! Dorota może być, ale Wiola to chujowe imię, kojarzy mi się z…

– Z Bułgarami? – podpowiedziałem.

– Nie, kurwa, z kurwami.


Krystian Janik po mistrzowsku i bez kompromisów szkicuje bolesny, brutalny i przejmujący do szpiku obraz Polski B, choć właściwsze byłyby litery C lub D. I robi to w wielkim stylu. Pod względem językowym – to majstersztyk: przekonujący, naturalistyczny, choć niepozbawiony ironii i (czarnego) humoru. Książki nie polecamy miłośnikom płomiennych romansów i happy endów.


O autorze:


Krystian Janik – prozaik, felietonista, dziennikarz. Autor kryminału historycznego „Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa” (2018), a także podszytych grozą opowiadań kryminalnych. Zwolennik filozofii nietzscheańskiej oraz myśli Emila Ciorana. Mieszka w Tarnowie


Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka





" Sto nowych rysunków Franza Kafki"

Pierwsza książka, w której opublikowano całość dorobku graficznego Franza Kafki.



"Opera na trzy śmierci" Sylwia Stano

Powojenna Warszawa, prastara puszcza, trzy zbrodnie i dziewczyna, która ocalała, by śpiewać.



"Za wolność moich sióstr" Gayle Tzemah Lemmon

Nie miały głosu. Nie miały praw. Nie miały przyszłości. Więc z bronią w ręku postanowiły je sobie wywalczyć



"Ten drugi" Książę Harry

Jest mężem, ojcem, działaczem humanitarnym i ekologicznym, weteranem wojennym i ambasadorem zdrowia psychicznego.
Mieszka w Santa Barbara w Kalifornii z rodziną i trzema psami.



"Mapa kulturowa" Erin Meyer

W książce znajdziemy wiele skutecznych rad, wskazówek i praktycznych przykładów m.in. rozmówki angielsko-holenderskie, które udowadniają, że uprzejmość ma wiele twarzy



"O tyranii” Timothy Snyder

"O tyranii” Snydera to przełomowa książka o tym, jak przeciwstawiać się autorytaryzmowi. Niestety nawet dziś, w XXI wieku, wciąż rezonuje jako dzieło na wskroś trafne i aktualne.



"Sekcja zwłok. True crime – historie z prosektorium" Vincent di Maio, Ron Franscell

Autorzy zapraszają nas do świata koronerów, przysięgłych, świadków i sędziów



"Kiedy kobiety były smokami" Kelly Barnhill

Opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny feministyczny manifest
w fantastycznym przebraniu.



O czym mówimy w tym tygodniu?

Kilka propozycji na najbliższy czas. Co warto czytać?



Co będziemy czytać i polecać w najbliższym czasie?

Nowości z księgarskich półek-polecamy codziennie o 12.20



"Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026" Krzysztof Kawa, Remigiusz Półtorak

W prawdziwej grze – o wielkie pieniądze, prestiż i wpływy – biorą udział nie tylko gwiazdy futbolu. To czasem czarna energia.



"Moc dobrych słów" Matt Haig

Matt Haig to jeden z najbardziej inspirujących popularnych autorów naszej epoki, piszących o zdrowiu psychicznym.



"Lazurowa idea. O rzeczywistości" Zellker

Ksiązkę poleca Grupa Wydawnicza Harmonia. Wydawnictwo UNUO



"Zaraz wracam" Liliana Fabisińska

Zapraszamy na przygody mafijne, jazdę na skuterze i wirtuozerię kulinarną w najnowszej powieści Liliany Fabisińskiej



"Adam. Mickiewicz" Cezary Harasimowicz

Autor strąca wieszcza z cokołu, zabiera czytelnika w niezwykle barwną podróż do epoki romantyzmu



"Czereśnie od Świętej Anny" Michael Sowa

Jest rok 1945. Na ziemie Dolnego Śląska wkracza Armia Czerwona, nieodwracalnie zmieniając życie jego mieszkańców.



„Wymyślone miasto Lwów” Ziemowit Szczerek

Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto.



"Nagły świt" Agnieszka Jeż

. Premiera pierwszego tomu SAGI RODZINY POLAKOWSKICH już 7 września.



"Jak żyć z lękiem" Marcin Matych

Dr Nerwica - rapując i pisząc - zachęca wszystkich cierpiących w ukryciu z powodu lęku do sięgnięcia po pomoc.



"Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet" Alicja Długołęcka

Coś dla dojrzałych pań- książka poszerza horyzonty, daje wiedzę, proponuje nowe drogi



"Deman" Artur Urbanowicz

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, co by się wydarzyło, gdyby w czasie opętania to człowiek kontrolował demona, a nie odwrotnie?



"Boginie, dziewice, potworzyce" Hanna Furgo

Książka zawiera 500 haseł i jest skarbnicą wiedzy o mitycznych bohaterkach, a także ich obecności w kulturze i sztuce



"Twierdza Warszawa" Dariusz Kaliński

Walcząca Warszawa to nie tylko powstanie. Książka mówi o tym, co najważniejsze dla tego miasta.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok