Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Pakt Piłsudski - Petlura 31.05.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku mija 100 lat od podpisania sojuszu polsko-ukraińskiego tzw. paktu Piłsudski-Petlura. Na początku maja 1920 roku wspólne siły polsko-ukraińskie wyzwoliły Kijów z pod okupacji bolszewickiej. Jesienią Podlaski Instytut Naukowy planuje organizację IV konferencji naukowej poświęconej tym wydarzeniom i losom żołnierzy armii URL, których część osiedliła się na Podlasiu.
O pierwszych informacjach pisanych nt. Bielska mówi historyk z tego miasta Jerzy Gawryluk.
Ponad 80 starych nazw toponimów pól, terenów bagiennych czy dróg wsi Klejniki zebrał Jan Łobodziński.
O problemach Wojszek opowiada sołtys wsi Jan Bruczko.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
W „Ukraińskiej Dumce” – relacja z warsztatów wielkanocnych w Osówce oraz o tradycjach Wielkiego Tygodnia.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyła się prezentacja antologii ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa”
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz