Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Pomnik Kodeksu Supraskiego w Wólce Wygonowskiej 26.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Wólce Wygonowskiej w gm. Orla odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający Kodeks supraski – cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego. Poświęcił go prawosławny biskup Siemiatycki Warsonofiusz. W województwie podlaskim trwa Rok Kodeksu Supraskiego. W tym roku mija tysiąc lat istnienia tego zabytku, jubileusz 500-lecia od momentu, kiedy trafił do biblioteki klasztoru w Supraślu i 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Uniwersytetu Wileńskiego. Bobrowski urodził się w Wólce Wygonowskiej w 1784 roku w rodzinie miejscowego proboszcza parafii unickiej. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych województwa. O działalności ks. Michała Bobrowskiego opowiada historyk Jerzy Gawryluk.
Jakie były elementy tradycji prawosławia kijowskiego w praktyce liturgicznej Kościoła prawosławnego na Podlasiu w połowie XIX wieku mówi ks. Łukasz Leonkiewicz z Warszawy.
Spotkania literackie z laureatami Podlaskiego Konkursu Literackiego "Piszemo po swojomu" organizowane przez Podlaski Instytut Naukowy.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
W programie – relacja z pierwszego dnia Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej, spotkanie z Ewą Korniluk, stypendystką Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także z członkami KGW w Dobrowodzie.
W Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbywają się zajęcia rysunku i malarstwa dla dorosłych. Prowadzi je artystka i nauczycielka Olha Danowa, która do Białegostoku przyjechała z Zaporoża
Związek Ukraińców Podlasia zorganizował w ubiegły weekend trzy koncerty muzyki ukraińskiej. W programie – relacja z koncertu w Dobrowodzie.
Białystok i Łuck będą realizować wspólny projekt, który przyczyni się do lepszej ochrony środowiska
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz