Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Pomnik Kodeksu Supraskiego w Wólce Wygonowskiej 26.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Wólce Wygonowskiej w gm. Orla odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający Kodeks supraski – cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego. Poświęcił go prawosławny biskup Siemiatycki Warsonofiusz. W województwie podlaskim trwa Rok Kodeksu Supraskiego. W tym roku mija tysiąc lat istnienia tego zabytku, jubileusz 500-lecia od momentu, kiedy trafił do biblioteki klasztoru w Supraślu i 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Uniwersytetu Wileńskiego. Bobrowski urodził się w Wólce Wygonowskiej w 1784 roku w rodzinie miejscowego proboszcza parafii unickiej. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych województwa. O działalności ks. Michała Bobrowskiego opowiada historyk Jerzy Gawryluk.
Jakie były elementy tradycji prawosławia kijowskiego w praktyce liturgicznej Kościoła prawosławnego na Podlasiu w połowie XIX wieku mówi ks. Łukasz Leonkiewicz z Warszawy.
Spotkania literackie z laureatami Podlaskiego Konkursu Literackiego "Piszemo po swojomu" organizowane przez Podlaski Instytut Naukowy.
Wiosenne zwyczaje i obrzędy związane z dniem św. Jerzego Zwycięzcy.
W Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmytrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „Onde po swojomu / tutaj – po polsku”. W „Ukraińskiej Dumce” relacja ze spotkania oraz o pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy przez Fundację Okno na Wschód.
Fundacja Polza rozpoczęła zajęcia języka ukraińskiego w ramach projektu „Język jako klucz" we współpracy ze Spilno Białystok. Zajęcia odbywają się w soboty w Centrum Aktywności Społeczne
Co zrobić, aby zachęcić uczniów do nauki języka ukraińskiego? Jedną z takich form są zajęcia dodatkowe, wycieczki, warsztaty. Wielką zaletą nauczania byłyby konkursy przedmiotowe, za które dzieci otrzymywałyby dodatkowe punkty. Niestety nie są one organizowane. O tym – w „Ukraińskiej Dumce”.
Ponad 2,2 tys. zabytkowych nagrobków ukraińskich udało się odrestaurować kamieniarzom ze stowarzyszenia "Magurycz".
Odremontowane świetlice w gminie Czyże stają się miejscem spotkań, koncertów i warsztatów. Na jednym z takich spotkań – pikniku w Klejnikach – zagra zespół „Debiut”. W programie rozmowa o świetlicach, spotkanie z liderem „Debiutu” Januszem Romaniukiem oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Podlaskie Inicjatywy
Opowiadamy o wiosennych i wielkanocnych ukraińskich tradycjach: „rohulkach”, „wesniankach”, „hajiwkach”, wiosennych korowodach.
O przygotowniach do i obchodach Wielkanocy
Zwyczaje wielkanocne na Wołyniu i Podlasiu w opowieści Anny Litwinczuk z Bielska Podlaskiego.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz