Radio Białystok | Galerie | Nasze dziennikarki Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak nagrodzone w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku" [zdjęcia]

Nasze dziennikarki Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak nagrodzone w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku" [zdjęcia]

autor: Grzegorz Pilat, Wojciech Szubzda

29.11.2019, 00:01, akt. 13:48

Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak dostały Nagrodę Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.

Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda
Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Nasze dziennikarki Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak nagrodzone w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku" - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nasze dziennikarki Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak nagrodzone w konkursie na "Audycję Historyczną Roku" organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zdobyły nagrodę Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku za słuchowisko "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" w reżyserii Waldemara Modestowicza o trzech tysiącach Polaków wywiezionych w 1944 r. do  Ostaszkowa.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 51 zgłoszeń z całego kraju. Audycje były podzielone na trzy kategorie: Wydarzenie, Losy, Historia Regionalna. To w tej ostatniej wygrały dziennikarki Radia Białystok.

Reportaż Jacka Słomińskiego (TVP w Białymstoku) pt. "Relikwie" o relikwiach błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zdobył Grand Prix prezesa IPN w konkursie Instytutu "Audycja historyczna roku". Laureaci odebrali nagrody w czwartek po południu podczas gali w Białymstoku.

Ten ogólnopolski konkurs od siedmiu lat organizuje IPN w Białymstoku. Główny cel konkursu to promowanie i nagradzanie reportaży, filmów, słuchowisk, audycji, które opowiadają o współczesnej historii Polski w ambitnych formach dziennikarskich.

Autor nagrodzonej Grand Prix produkcji pt. "Relikwie" Jacek Słomiński powiedział, że cieszy cię, iż mógł przedstawić historię szczątków ks. Jerzego Popiełuszki wykradzionych podczas przeprowadzonej po zabójstwie księdza sekcji jego zwłok, która miała miejsce w Białymstoku. Żałował, że zmarł jeden z bohaterów jego reportażu, który wykradł wtedy te szczątki i przekazał Kościołowi katolickiemu, które obecnie są relikwiami błogosławionego.

W kategorii losy uhonorowano Roberta Krauza (producent, autor zdjęć) i Dorotę Kanię (scenariusz) (producent Pracownia Mojego Mistrza) za film dokumentalny "Ryngraf" opowiadający o ryngrafie znalezionym w 2017 r. na warszawskim Bródnie podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.

Nagroda wręczana jest każdego roku w listopadzie, przy okazji rocznic urodzin Ryszarda Kaczorowskiego (1919-2010), ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który urodził się w Białymstoku i był z tym miastem związany; zginął w katastrofie smoleńskiej.

26 listopada 2019 r. minęła setna rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego. W czwartkowych uroczystościach w białostockim IPN uczestniczyli m.in córka Ryszarda Kaczorowskiego Jagoda Kaczorowska, prezes IPN Jarosław Szarek, szef MEN Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał, że w 2019 r. do konkursu było zgłoszonych ponad 50 prac, przez wszystkie edycje konkursu - kilkaset. 


Kilkaset fragmentów naszej historii, niezwykłych wydarzeń, dziejów, ludzi, opowiedzianych przez dziennikarzy" - powiedział prezes IPN i podkreślił, że działalność edukacyjna to ważna - "jeśli nie najistotniejszy" - element działalności Instytutu, która "nigdy się nie kończy".Szarek powiedział, że ze względu na setną rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego tegoroczna edycja konkursu jest wyjątkowa, a postać prezydenta jest IPN "wyjątkowo bliska". Wspominał jego życie, losy, pracę, m.in. jego wieloletnią pracę na rzecz młodego pokolenia Polaków za granicą, by - jak to ujął - "kolejne pokolenie było Polakami". "Uczył kolejne pokolenia Polaków czym jest polskość, czym jest niepodległość, budując tę niepodległą Polskę poza granicami naszej ojczyzny, w Wielkiej Brytanii" - powiedział Szarek.

Jagoda Kaczorowska, która wręczyła nagrodę w kategorii losy powiedziała, że bardzo szczególnym dla niej słowem jest "pamięć". 


- Kiedy ja przyszłam na świat mój tata nie miał niczego z Białegostoku, nie miał najmniejszej rzeczy, którą by mógł mi pokazać. Nie miał żadnego zdjęcia, absolutnie niczego. Jedyne co miał, to miał pamięć i tą pamięcią malował Białystok przed moimi oczyma i ja się w Białymstoku zakochałam - powiedziała Kaczorowska.


Podkreśliła, że jej ojciec zawsze podkreślał, że jest z tego miasta. Mówiła, że ojciec pamiętał o Białymstoku, teraz miasto pamięta o nim i jest to dla rodziny ważne i cenne.

źródło: PAP | red: wsz, mak, zmj


ZOBACZ TEŻ:


Słuchowisko Radia Białystok - nominowane do nagrody IPN "Audycja historyczna roku"

25.10.2019, 16:54

15 audycji radiowych i telewizyjnych nominowano do nagród w ogólnopolskim konkursie "Audycja Historyczna Roku", który organizuje białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W piątek (25.10) IPN ogłosił nominowanych, laureatów poznamy 28 listopada.


Plenerowa prezentacja słuchowiska "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności"

23.06.2019, 07:45

Będzie można przenieść się w dawne czasy i poczuć klimat przedwojennego Białegostoku.


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

19.06.2019, 11:23

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.


"Życie na zderzaku" - słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

1.06.2019, 00:01

Akcja słuchowiska toczy się w sowieckim łagrze w Ostaszkowie w latach 1944-1946. Tutaj poznają się Michał Zalewski - właściciel pierwszego w Białymstoku warsztatu samochodowego oraz Józef Kajewski ze Skrybicz, który działał w Armii Krajowej i zajmował się fałszowaniem dokumentów dla podziemia. Bohaterów połączył wspólny, obozowy los i wzajemna troska o przetrwanie. Ich rozmowy, opowieści, wspomnienia to obraz rodziny i miasta odradzającego się po zaborach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
31. rocznica ocalenia Białegostoku po katastrofie pociągu przewożącego chlor, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
9.03.2020, 07:40, akt. 10.03.2020, 08:29

31. rocznica ocalenia Białegostoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok