Radio Białystok | Wiadomości | Słuchowisko Radia Białystok - nominowane do nagrody IPN "Audycja historyczna roku"

Słuchowisko Radia Białystok - nominowane do nagrody IPN "Audycja historyczna roku"

25.10.2019, 16:54, akt. 26.10.2019, 06:14

15 audycji radiowych i telewizyjnych nominowano do nagród w ogólnopolskim konkursie "Audycja Historyczna Roku", który organizuje białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W piątek (25.10) IPN ogłosił nominowanych, laureatów poznamy 28 listopada.

Nagrania do słuchowiska "Życie na zderzaku", fot. Monika Kalicka
Nagrania do słuchowiska "Życie na zderzaku", fot. Monika Kalicka

Główny cel konkursu to - jak podkreśla IPN - prezentacja i promowanie najnowszej historii Polski poprzez ambitną twórczość dziennikarską - radiową i telewizyjną. Białostocki IPN organizuje ten konkurs od 2013 r. Zgłoszenia przyjmował od połowy maja do połowy czerwca.


W tegorocznej, siódmej edycji jury nagrody wskazało po pięciu nominowanych do nagrody, która będzie przyznana w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im.  Ryszarda Kaczorowskiego) i historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku). Uhonorowane będą prace, które były pokazywane lub emitowane w radiu lub telewizji w ciągu dwóch ostatnich lat.


O nagrodę prezesa IPN rywalizują nominowani: Anna Kołodziejczyk za audycję radiową "Pomiędzy murami", Dariusz Deberny za audycję TV "Katyń - dzień się rozpoczął szczególnie", Jacek Słomiński za audycję telewizyjną "Relikwie", Kamil Hypki za audycję radiową "Na ojczyzny łono" oraz Adam Kraśnicki za telewizyjne "Dominum montes - góry Jana Pawła II" - podał IPN w przekazanym PAP komunikacie.


W kategorii losy nominowano autorów czterech audycji radiowych: Jolantę Rudnik za "Skradzione dzieci", Annę Rębas za "Spotkanie w Ponarach", współautorów "Bejt znaczy dom" - Agnieszkę Lipską i Adama Gałczyńskiego, Mariusza Kamińskiego za "Redaktora" oraz Roberta Krauza i Dorotę Kanię za audycję telewizyjną "Ryngraf".


Wśród audycji opowiadających o historii regionalnej wśród nominowanych znalazły się również cztery produkcje radiowe: "Z okruchów pamięci"(autor Małgorzata Furga), "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" - autorstwa Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak, w reżyserii Waldemara Modestowicza, powstałe przy współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru, "Szef" (autor Cezary Galek), "Ty  jesteś cały tort" Małgorzaty Bakowskiej oraz jedną telewizyjną: "Orlęta bronią przemyskiego gniazda" Agnieszki Niemiec.


"Życie na zderzaku" - słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli WalczakGala konkursu co roku odbywa się w listopadzie. 26 listopada 2019 r. przypada setna rocznica związanego z Białymstokiem patrona nagrody w kategorii losy - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiego, który urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 r; zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Gala wręczenia tegorocznej nagrody odbędzie się w IPN w Białymstoku 28 listopada.

źródło: PAP | red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Anna Kietlińska i Agnieszka Czarkowska

19.06.2019, 11:23

"To, że słuchowisko pokażemy w plenerze, w konkretnej rzeczywistości białostockiej, to otworzy nam słuchowisko na przestrzeń, ale jednocześnie pozostajemy w kręgu intymności - w konkretnych miejscach, w konkretnych murach, wśród konkretnych ludzi i w konkretnej opowieści" - mówi Anna Kietlińska.


"Życie na zderzaku" - słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

1.06.2019, 00:01

Akcja słuchowiska toczy się w sowieckim łagrze w Ostaszkowie w latach 1944-1946. Tutaj poznają się Michał Zalewski - właściciel pierwszego w Białymstoku warsztatu samochodowego oraz Józef Kajewski ze Skrybicz, który działał w Armii Krajowej i zajmował się fałszowaniem dokumentów dla podziemia. Bohaterów połączył wspólny, obozowy los i wzajemna troska o przetrwanie. Ich rozmowy, opowieści, wspomnienia to obraz rodziny i miasta odradzającego się po zaborach.


Ryszard Doliński

28.05.2019, 12:50

Mam co robić w teatrze i nie tylko w teatrze, więc szybko mi poszczególne realizacje wypadają z głowy i tak samo ta realizacja "Życia na zderzaku" odsunęła się w czasie i nagle buch! - Ryszard Doliński jest zaskoczony nagrodą.


Białostoczanie mogli wysłuchać naszego słuchowiska z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez miasto

20.02.2019, 16:43

Białostoczanie mogli w środę (20.02) wysłuchać radiowej historii o przyjaźni i tęsknocie za wolnością.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok