Radio Białystok | Galerie | Dzień Woli - białostockie uroczystości w 103. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową

Dzień Woli - białostockie uroczystości w 103. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową

autor: Michał Stepaniuk

25.03.2021, 07:23, akt. 20:13

Pikieta, składanie kwiatów, ale też specjalnie przygotowany utwór. Tak będą w naszym regionie wyglądać obchody Dnia Woli – czyli 103. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. To święto nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Pikieta przed białoruskim konsulatem w Białymstoku z okazji Dnia Woli, fot. Sylwia Krassowska
Pikieta przed białoruskim konsulatem w Białymstoku z okazji Dnia Woli, fot. Sylwia Krassowska

Na pikiecie zorganizowanej z okazji Dnia Woli pod białoruskim konsulatem zebrało się kilkadziesiąt osób - relacja Michała Stepaniuka

Przedstawiciele mniejszości białoruskiej oraz diaspory nagrali teledysk nawiązujący do Dnia Woli - relacja Michała Stepaniuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W tym roku przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej złożyli kwiaty w miejscach związanych z postaciami zasłużonymi dla ruchu białoruskiego. Po południu, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, pod białoruskim konsulatem w Białymstoku odbyła się pikieta organizowana przez białoruską diasporę. Akcja informacyjna związana z tym świętem odbywa się też od 17:00 na Rynku Kościuszki. Wieczorem zaplanowano także przejazd samochodowy upamiętniający Dzień Woli.

Z okazji Dnia Woli przedstawiciele mniejszości białoruskiej oraz diaspory nagrali także teledysk nawiązujący do święta. To utwór, który ma łączyć Białorusinów, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. 


Tymczasem z okazji Dnia Woli na balkonie Pałacyku Gościnnego przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku zawisną 3 biało-czerwono-białe historyczne flagi Białorusi. Po 17:00 budynek będzie podświetlony w tych barwach. W podobnych kolorach podświetlona też będzie fasada Opery i Filharmonii Podlaskiej. Instytucja włączy się w akcję Light For Belarus organizowaną przez Narodowe Centrum Kultury.

| red: maj, mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mateusz Morawiecki: Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków na Białorusi, na branie ich na zakładników

24.03.2021, 15:58

Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie ich na zakładników; to działanie niezgodne ze standardami międzynarodowymi; będę rozmawiał o sprawie na posiedzeniu Rady Europejskiej - mówił premier Mateusz Morawiecki komentując zatrzymanie Andżeliki Borys.


103. rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej

23.03.2021, 19:00

Zbliża się 103. rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Stało się to 25 marca 1918 roku.


Andżelika Borys skazana na 15 dni w areszcie

24.03.2021, 12:31

Zatrzymana we wtorek (23.03) prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została skazana na 15 dni aresztu - napisał na Twitterze działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.


Spotkanie z Alicją Pietruczuk i Źmicierem Kościnem w Podlaskim Instytucie Kultury

24.03.2021, 08:24

Była to okazja, by posłuchać jak powstawała audycja oraz jakie emocje towarzyszyły bohaterom i autorom przy tworzeniu reportażu o walce Białorusinów o godność i wolność.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok