Radio Białystok | Wiadomości | Andżelika Borys skazana na 15 dni w areszcie

Andżelika Borys skazana na 15 dni w areszcie

24.03.2021, 12:31, akt. 28.03.2021, 21:02

Zatrzymana we wtorek (23.03) prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została skazana na 15 dni aresztu - napisał na Twitterze działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.

Andżelika Borys, fot. Monika Kalicka
Andżelika Borys, fot. Monika Kalicka

Andżelika Borys była sądzona w związku z organizacją jarmarku rękodzieła ludowego "Grodzieńskie Kaziuki". Władze uznały, że uroczystości odbyły się z naruszeniem prawa.

Prezes Związku Polaków na Białorusi była sądzona w areszcie. Tak zwane sądy wyjazdowe są szeroko praktykowane na Białorusi w stosunku do działaczy opozycji. Odbywają się bez publiczności, a do sądzonego dopuszczany jest jedynie adwokat.

Białoruski publicysta Uładzimir Hłod powiedział Polskiemu Radiu, że białoruskie władze prześladując liderkę polskiej mniejszości i innych aktywistów naruszają zobowiązania międzynarodowe:


Białoruskie władze podpisały z Polską dwustronne porozumienie dotyczące ochrony praw mniejszości narodowych. Jest również porozumienie o obronie mniejszości narodowych w Republice Białorusi. Jednak strona rządowa nie przestrzega żadnego z tych dokumentów - mówi Uadzimir Hłod.


Publicysta ocenia, że dokumenty gwarantujące prawa mniejszościom narodowym nie są na Białorusi respektowane, gdyż Aleksandrowi Łukaszence i jego najbliższemu otoczeniu jak nigdy potrzebny jest wróg zewnętrzny. 


Polska jest tu wrogiem numer jeden. Łukaszenka publicznie mówił, że Polacy chcą zwrotu części ziem współczesnej Białorusi. Mówił też, że czołgi NATO stoją w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymanie szefowej Związku Polaków na Białorusi jest więc częścią jego strategii - dodaje Uadzimir Hłod.


Andżelika Borys była wielokrotnie prześladowana za swoją działalność.

źródło: IAR | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polski MSZ wyraża sprzeciw wobec zatrzymania Andżeliki Borys i apeluje o jej zwolnienie

24.03.2021, 07:46

Resort spraw zagranicznych wyraził we wtorek (23.03) wieczorem sprzeciw wobec zatrzymania przez służby białoruskie prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.


Milicja zatrzymała Andżelikę Borys - będzie sądzona za Kaziuki

23.03.2021, 21:05

Andżelika Borys zatrzymana przez funkcjonariuszy białoruskiej milicji stanie przed sądem. Prezes Związku Polaków na Białorusi została doprowadzona na Komendę Wydziału Spraw Wewnętrznych Rejonu Leninowskiego Grodna.


Milicja zatrzymała szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys

23.03.2021, 18:22

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana przez funkcjonariuszy milicji w Grodnie we wtorek (23.03) po południu. Polskie placówki dyplomatyczne wyjaśniają sytuację i starają się okazać pomoc zatrzymanej działaczce.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok