Radio Białystok | Wiadomości | Milicja zatrzymała szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys

Milicja zatrzymała szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys

23.03.2021, 18:22, akt. 28.03.2021, 21:00

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana przez funkcjonariuszy milicji w Grodnie we wtorek (23.03) po południu. Polskie placówki dyplomatyczne wyjaśniają sytuację i starają się okazać pomoc zatrzymanej działaczce.

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - fot. Robert Bońkowski
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - fot. Robert Bońkowski

Na swoim Facebooku liderka największej organizacji polskiej na Białorusi napisała, że "jedzie na komisariat rejonu leninowskiego".Zatrzymanie Andżeliki Borys potwierdził Polskiemu Radiu Białystok dziennikarz Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi. Jak nam powiedział - na miejscu jest już polski konsul i adwokat.


- Na razie adwokat nie wychodził. Nie ma też Andżeliki. Przychodził konsul i jemu potwierdzono, że Andżelika Borys jest na komisariacie, ale nie wiemy, jakie są jej stawiane zarzuty, ani jakie pretensje ma do niej milicja. Portale, które są sterowane przez białoruskie służby specjalne sugerują, że sprawa jest związana z Kaziukami, czyli jarmarkiem, który tradycyjnie organizuje Związek Polaków - powiedział Polskiemu Radiu Białystok Andrzej Poczobut.


Andrzej Poczobut dodaje, że w pobliżu komisariatu zebrało się kilka osób związanych ze Związkiem Polaków.


- OMON uprzedził, że jeśli ktoś będzie stał przed komisariatem, to zatrzymają. Ja siedzę bezpośrednio przed komisariatem w samochodzie, a niedaleko są dwa busy OMON-u - relacjonuje dla Polskiego Radia Białystok Andrzej Poczobut.


Polskie placówki dyplomatyczne na Białorusi wyjaśniają sytuację i starają się okazać pomoc zatrzymanej Borys - poinformowała ambasada RP.


MSZ ma informację o zatrzymaniu Borys

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informację o zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Angelika Borys. Konsul RP w Grodnie natychmiast udał się do aresztu i podejmuje kontakt z lokalnymi władzami w celu wyjaśnienia okoliczności zatrzymania oraz nawiązania kontaktu z panią Borys - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.Morawiecki: będziemy interweniować w sprawie Borys

- Będziemy interweniować w sprawie zatrzymanej szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany podczas swojej wizyty w Wadowicach o zatrzymanie Andżeliki Borys.


- Nasz konsul udaje się w miejsce zatrzymania i będziemy oczywiście interweniować - powiedział Morawiecki.


- Gratuluję Andżelice Borys tak wytrwałej pracy na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego na Białorusi - podkreślił. Zwrócił uwagę, że Andżelika Borys bardzo dba o to, by zachować jak najlepsze relacje z rządem białoruskim, ale "jednocześnie dba o polską kulturę".

Związek Polaków na Białorusi w 2005 roku został zdelegalizowany przez władze białoruskie, jednak pomimo tego prowadzi działalność. Podczas zjazdu organizacji w sobotę (20.03) Borys została ponownie wybrana na przewodniczącą ZPB.

źródło: PAP, IAR | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białorusini po raz kolejny wyszli na ulice swoich miast

15.11.2020, 15:42

Protestują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.


Andżelika Borys: represje dotknęły stu działaczy Związku Polaków na Białorusi

29.10.2020, 09:31

Różnego rodzaju represje po sierpniowych wyborach na Białorusi dotknęły około stu działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) - poinformowała szefowa tej organizacji Andżelika Borys. Kiedy OMON-owcy pałowali, nie pytali o pochodzenie - podkreśliła.


Związek Polaków na Białorusi przekazał szpitalom środki ochronne

27.05.2020, 17:08

6,5 tys. masek ochronnych i 300 kombinezonów uszytych przez swoich działaczy, a także środki do dezynfekcji i inną pomoc, przekazał białoruskim szpitalom w ciągu ostatnich trzech miesięcy Związek Polaków na Białorusi.


Związek Polaków na Białorusi działa także w czasie epidemii

18.04.2020, 17:27

Związek Polaków na Białorusi pomimo epidemii koronawirusa nie zawiesza działalności - szkoły prowadzą nauczanie zdalne, a niektóre konkursy i imprezy kulturalne zostały przeniesione do internetu - mówi prezes ZPB Andżelika Borys.


Andżelika Borys [wideo]

25.11.2019, 11:35

"Rok temu kupiliśmy prawie tysiąc paczek, zorganizowaliśmy choinkę. To jest bardzo ważne, żeby dzieci, które uczą się języka polskiego w ośrodkach na Białorusi miały taką możliwość, by dostać prezent od świętego Mikołaja" - mówi Andżelika Borys.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok