Radio Białystok | Wiadomości | Polski MSZ wyraża sprzeciw wobec zatrzymania Andżeliki Borys i apeluje o jej zwolnienie

Polski MSZ wyraża sprzeciw wobec zatrzymania Andżeliki Borys i apeluje o jej zwolnienie

24.03.2021, 07:46, akt. 28.03.2021, 21:01

Resort spraw zagranicznych wyraził we wtorek (23.03) wieczorem sprzeciw wobec zatrzymania przez służby białoruskie prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

źródło: gov.pl
źródło: gov.pl

MSZ zaapelowało o jak najszybsze zwolnienie Andżeliki Borys i "zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej".


Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek po południu

Angelika Borys została zatrzymana we wtorek po południu za - jak przekazali przedstawiciele ZPB - "złamanie przepisów o organizacji imprez masowych". Na komendę milicji, gdzie przebywała Borys, wpuszczono polskiego konsula w Grodnie.

We wtorek wieczorem oświadczenie w sprawie zatrzymania Borys wydało polskie MSZ. 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża sprzeciw wobec zatrzymania przez służby białoruskie Andżeliki Borys - prezes Związku Polaków na Białorusi - podkreślono w komunikacie resortu.


Jak poinformowano, "w godzinach wieczornych do MSZ RP wezwany został Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Białorusi". 


Przedstawiciel białoruskiej dyplomacji odebrał jednoznaczny sygnał, że działania władz białoruskich są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Białorusi dotyczącymi ochrony mniejszości narodowych oraz dwustronnymi zobowiązaniami polsko-białoruskimi dotyczącymi ochrony mniejszości polskiej - czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.


MSZ zaznaczyło, że "działalność Związku Polaków na Białorusi skupia się na pielęgnowaniu polskiej kultury i tradycji, wspieraniu polskiego szkolnictwa i nauki języka polskiego".


Aresztowanie wybranej kilka dni temu na kolejną kadencję pani Andżeliki Borys jest tożsame z rugowaniem polskości i uderza nie tylko w dobre stosunki z Polską, ale godzi też w białoruską tradycyjną wielokulturowość. Apelujemy o jak najszybsze zwolnienie Prezes Związku Polaków na Białorusi i zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej - podkreślono w komunikacie.


Andżelikę Borys zatrzymano za organizację Kaziuków

Według Andrzeja Pisalnika, redaktora portalu Znadniemna.pl i działacza ZPB, Angelika Borys została zatrzymana za organizację Kaziuków, czyli tradycyjnego jarmarku, który ZPB organizuje co roku. W tym roku odbył się 7 marca. "Do procesu, który powinien rozpocząć się w ciągu trzech dni, ma pozostać w areszcie" – dodał Andrzej Pisalnik.

Związek Polaków na Białorusi został w 2005 r. zdelegalizowany przez władze białoruskie, jednak pomimo tego prowadzi działalność. W sobotę podczas zjazdu organizacji Borys została ponownie wybrana na przewodniczącą organizacji.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Milicja zatrzymała Andżelikę Borys - będzie sądzona za Kaziuki

23.03.2021, 21:05

Andżelika Borys zatrzymana przez funkcjonariuszy białoruskiej milicji stanie przed sądem. Prezes Związku Polaków na Białorusi została doprowadzona na Komendę Wydziału Spraw Wewnętrznych Rejonu Leninowskiego Grodna.


Milicja zatrzymała szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys

23.03.2021, 18:22

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, została zatrzymana przez funkcjonariuszy milicji w Grodnie we wtorek (23.03) po południu. Polskie placówki dyplomatyczne wyjaśniają sytuację i starają się okazać pomoc zatrzymanej działaczce.


Białorusini po raz kolejny wyszli na ulice swoich miast

15.11.2020, 15:42

Protestują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.


Andżelika Borys: represje dotknęły stu działaczy Związku Polaków na Białorusi

29.10.2020, 09:31

Różnego rodzaju represje po sierpniowych wyborach na Białorusi dotknęły około stu działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) - poinformowała szefowa tej organizacji Andżelika Borys. Kiedy OMON-owcy pałowali, nie pytali o pochodzenie - podkreśliła.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok