Radio Białystok | Galerie | Na polsko-białoruskiej granicy rozpoczęła się budowa płotu [zdjęcia, wideo]

Na polsko-białoruskiej granicy rozpoczęła się budowa płotu [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

26.08.2021, 09:09, akt. 10:47

Ma to być dodatkowa zapora przed nielegalnymi imigrantami. Na polsko-białoruskiej granicy rozpoczęła się budowa płotu. Jego powstanie zapowiadał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Płot będzie zbudowany z drutu ostrzowego

Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśniło, że powstające na granicy z Białorusią ogrodzenie będzie stanowić "uzupełnienie istniejącego już ponad 130 kilometrowego odcinka zapory drutowej i jej wydłużenie o kolejne odcinki". MON dodało, że będzie to płot o wysokości 2,5 m zbudowany z drutu ostrzowego.Ogrodzenie budują żołnierze jednostek Wojska Polskiego; nie jest planowane zatrudnianie cywilnych wykonawców - informuje MON. Na razie nie wiadomo, kiedy prace zostaną zakończone. Koszty budowy zostaną pokryte z budżetu MON. "Ostateczna wartość będzie znana po zakończeniu prac" - napisał resort.

Wojsko rozpoczęło w środę budowę płotu na granicy polsko-białoruskiej w regionie Zubrzycy Wielkiej. Docelowo ma on mieć ok. 180 km i zabezpieczyć lądowy odcinek granicy.- Dzisiaj żołnierze wojska polskiego rozpoczęli na granicy polsko-białoruskiej budowę kolejnej zapory. Tym razem jest to płot o wysokości 2,5 metra. Powstaje mniej więcej na tym samym odcinku, na którym rozłożone są wcześniejsze zapory - mówi rzeczniczka straży granicznej podporucznik Anna Michalska.

To kolejne zabezpieczenie odcinka. Płot budowany jest obok rozłożonych wcześniej zasieków.

Ponad 1000 żołnierzy udziela obecnie wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią; docelowo będzie to ok. 2 tys. żołnierzy - poinformował w środę resort obrony. 


ETPC nakazał Polsce zapewnić migrantom na granicy żywność, ubrania, opiekę medyczną


Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował w środę, że Polska musi zapewnić migrantom koczującym przy jej granicy żywność, ubrania, opiekę medyczną i, jeśli to możliwe, tymczasowe schronienie. "Jednocześnie środki te nie powinny być rozumiane jako wymóg", by Polska wpuściła tych migrantów na swoje terytorium - dodał ETPC.

Takie same wytyczne Trybunał przekazał Łotwie. ETPC poinformował też w komunikacie, że są to "środki tymczasowe" dotyczące 32 Afgańczyków znajdujących się w pobliżu granicy Polski i Białorusi oraz 41 irackich Kurdów koczujących przy granicy łotewsko-białoruskiej.

"Środki tymczasowe będą obowiązywać przez trzy tygodnie, do 15 września włącznie" - głosi komunikat.

ETPC wyjaśnił, że "jednocześnie środki te nie powinny być rozumiane jako wymóg, by Polska i Łotwa wpuściły wnioskujących (migrantów) na swe terytoria".

Wnioskujący w obu sprawach zabiegają o wjazd na Łotwę lub do Polski z domniemanym zamiarem zabiegania o międzynarodową ochronę. Jednak nie mogą obecnie dostać się do tych państw ani wrócić na Białoruś (która nie jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencja Praw Człowieka)

- wyjaśnia ETPC.

Wnioskujący uchodźcy powołują się między innymi na artykuły Konwencji dotyczące prawa do życia, zakazu nieludzkiego lub poniżającego traktowania, a także "zabiegają o pomoc prawną, pomoc dotyczącą ich sytuacji materialnej (...), o to, by nie musieli wracać na Białoruś oraz o międzynarodową ochronę" - czytamy w komunikacie.

ETPC poinformował też, że wystosował do stron "pewną liczbę pytań", na które należy odpowiedzieć w ciągu 10 dni.

Trybunał wyjaśnił w oświadczeniu, że nakazane przez niego "środki tymczasowe" nie przesądzają a priori o jego decyzji w tej sprawie.

źródło: PAP | red: mag, zmj, wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy

25.08.2021, 11:37

W sierpniu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 20 osób, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy.


W sierpniu odnotowano prawie 3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

25.08.2021, 10:37

Od początku sierpnia funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 2,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.


Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

23.08.2021, 16:53

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej; płot zbudowany będzie z zasieków i będzie miał 2,5 m wysokości. Informacje o tym przekazał w poniedziałek (23.08) minister Mariusz Błaszczak na polsko-białoruskiej granicy w okolicach miejscowości Kopczany w powiecie augustowskim.


Szef MON: na granicy z Białorusią powstanie płot o wysokości 2,5 metra

23.08.2021, 12:53

- Na granicy z Białorusią powstanie nowy płot o wysokości 2,5 metra - poinformował w poniedziałek (23.08) szef MON Mariusz Błaszczak. Przekazał też, że będzie więcej żołnierzy zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]


Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok