Radio Białystok | Wiadomości | Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

23.08.2021, 16:53, akt. 21:06

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej; płot zbudowany będzie z zasieków i będzie miał 2,5 m wysokości. Informacje o tym przekazał w poniedziałek (23.08) minister Mariusz Błaszczak na polsko-białoruskiej granicy w okolicach miejscowości Kopczany w powiecie augustowskim.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace nad budową płotu na granicy polsko-białoruskiej - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m

Szef MON podkreślił, że jednym z celów jego wizyty na granicy polsko-białoruskiej jest decyzja dotycząca wzmocnienia granicy."Wzmocnienie granicy polegać będzie na budowie płotu, który będzie ustawiony wzdłuż tych wojskowych zasieków" - poinformował minister Błaszczak.

"Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace, które będą polegały na budowie płotu" - dodał.Szef MON poinformował, że płot będzie miał 2,5 m wysokości i zbudowany zostanie z takich zasieków z drutu kolczastego, jak funkcjonują obecnie, jednak ułożonych pierścień na pierścieniu. 


Granicę będzie strzegło 2 tys. żołnierzy

Szef MON zaznaczył, że "aby granica była szczelna, żeby ten system był spójny, i żeby było solidne zabezpieczenie, w związku z tym konieczne jest zwiększenie liczebne żołnierzy, którzy służą na co dzień tu na granicy, i służą wsparciem dla Straży Granicznej". "W związku z tym niebawem podwoimy liczbę żołnierzy służących właśnie tu na granicy polsko-białoruskiej do dwóch tysięcy żołnierzy" - zapowiedział.Minister Błaszczak zapewnił, że dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dywizji Krzysztof Radomski "jest na to przygotowany"."Na granicy" - reportaż Adama JanczewskiegoBriefing ministra obrony odbył się na granicy polsko-białoruskiej, gdzie trzeci tydzień koczuje grupa migrantów z Afganistanu i Iraku. Szef MON podkreślał, że oczekuje od klasy politycznej wsparcia i zjednoczenia się.


Błaszczak: mamy do czynienia z wojną hybrydową, z atakiem na Polskę 

Błaszczak, odnosząc się do sytuacji na pograniczu, ocenił, iż "mamy do czynienia z wojną hybrydową". "Mamy do czynienia z atakiem na Polskę. Jest to próba wywołania kryzysu migracyjnego" - dodał szef MON.

Według niego, "Europa widziała z czym to się wiąże w 2015 roku". Wtedy - jak mówił - "uruchomiony został szlak bałkański; teraz jest taka próba uruchomienia szlaku właśnie przez Polskę". 


Nie zgadzamy się, nie pozwolimy na to, żeby handlarze ludźmi wykorzystywali naiwność i łatwowierność tych, którzy najpierw samolotami są przerzucani na Białoruś, a potem idą tu, na granicę z Polską, licząc na to, że przejdą do Unii Europejskiej, że sforsują granicę i poprawią swój status materialny - powiedział Błaszczak.


Zwrócił uwagę, że reżim Łukaszenki jest blisko związany z Moskwą. "Pamiętamy, co wydarzyło się w Gruzji w 2008 albo na Ukrainie w roku 2014. Nie pozwolimy na stworzenie szlaku przerzutu migrantów przez Polskę do Unii Europejskiej" - powtórzył Błaszczak. 

Od początku miesiąca odnotowano ponad 2,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna zatrzymała 750 cudzoziemców, którzy trafili do ośrodków dla uchodźców. Poza tym od kilkunastu dni cudzoziemcy koczują po białoruskiej stronie granicy z Polską, nieopodal miejscowości Usnarz Górny. Według Straży Granicznej grupa ta liczy 24 osoby.

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MON: na granicy z Białorusią powstanie płot o wysokości 2,5 metra

23.08.2021, 12:53

- Na granicy z Białorusią powstanie nowy płot o wysokości 2,5 metra - poinformował w poniedziałek (23.08) szef MON Mariusz Błaszczak. Przekazał też, że będzie więcej żołnierzy zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej.


Premierzy Polski, Litwy, Łotwy, Estonii: ochrona granic zewnętrznych Europy to wspólna odpowiedzialność całej UE

23.08.2021, 10:22

- Bieżący kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki - podkreślili premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w wydanym oświadczeniu.


Polskie MSZ oferuje pomoc humanitarną imigrantom na Białorusi - czeka na odpowiedź strony białoruskiej

23.08.2021, 08:35

Polska jest gotowa udzielić pomocy humanitarnej imigrantom przebywającym na terytorium Białorusi, przy naszej granicy. MSZ skierowało notę dyplomatyczną w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok