Radio Białystok | Galerie | Gdzie na majówkę - Kraina Otwartych Okiennic [zdjęcia]

Gdzie na majówkę - Kraina Otwartych Okiennic [zdjęcia]

autor: Monika Kalicka

30.04.2022, 08:30, akt. 08:36

Kraina Otwartych Okiennic to miejsce, które będąc w województwie podlaskim, trzeba koniecznie odwiedzić. Położona jest w dolinie Narwi, między Hajnówką a Białymstokiem.

Kraina Otwartych Okiennic - cerkiew w Puchłach, fot. Monika Kalicka
Kraina Otwartych Okiennic - cerkiew w Puchłach, fot. Monika Kalicka


Kraina Otwartych Okiennic oddalona jest od Białegostoku o 30 km. Najpierw drogą krajową nr 19 dojeżdżamy do Zabłudowa, tam skręcamy w drogę wojewódzką nr 685, kierując się w stronę Hajnówki.Szlak wiedzie przez trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześciankę, Soce i Puchły. Wyróżniają się one kunsztownymi zdobieniami drewnianych domów: kolorowymi okiennicami, wiatrownicami, narożnikami i szczytami.

Kraina Otwartych Okiennic to projekt działający od 2001 roku. Został stworzony po to, aby zachować krajobraz kulturowy doliny rzeki Narew oraz miejscowości położonych w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej.

Oprócz pięknie zdobionych, drewnianych domostw, zachwycają też zabytkowe kapliczki prawosławne oraz cerkwie. W Puchłach znajduje się granatowa cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z 1913 roku - jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych doliny Narwi. Natomiast w Trześciance zachwyca drewniana zielona cerkiew św. Michała Archanioła z 1864 roku.

Już poza oficjalnym szlakiem, ale tuż obok zachwycają też drewniane ozdoby we wsiach Ciełuszki, Koźliki i Wojszki.  

Na szlaku "Otwartych Okiennic" warto szukać prawdziwych perełek architektonicznych, bo wiele budynków było nagrodzonych, m.in. w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego.

Na szlak powinni wybrać się zwłaszcza miłośnicy spacerów, albo wycieczek rowerowych, drewnianej architektury i amatorzy fotografowania. Warto też porozmawiać z mieszkańcami, którzy słyną z gościnności. Nie można też zapominać o walorach przyrodniczych regionu tj. zielonych lasach, czystej rzece Narew, w której można się wykąpać. Jeśli szukamy ciszy i spokoju - warto wybrać Soce i Puchły, które leżą dość daleko od głównych dróg i dzięki temu można tam wyciszyć się i dobrze wypocząć. 


| red: mak


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gdzie na majówkę? Wielokulturowe Podlasie: Tykocin

29.04.2022, 16:39

Położony 30 km od Białegostoku Tykocin, mimo że jest małym miasteczkiem, ma tyle atrakcji, że można tam spędzić bez mała cały dzień.


Przygotowania do rozpoczęcia sezonu turystycznego w Biebrzańskim PN ze wsparciem wolontariuszy

26.03.2022, 10:20

Wolontariusze pomagają pracownikom Biebrzańskiego Parku Narodowego w przygotowaniach do rozpoczęcia sezonu turystycznego.


W stolicy województwa podlaskiego zainaugurowano Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku

21.11.2021, 06:49

To nowa atrakcja na turystycznej mapie miasta. W stolicy województwa podlaskiego oficjalnie zainaugurowano Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku. W 18 lokalach gastronomicznych będzie można znaleźć białostockie przysmaki kuchni międzywojennej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok