Radio Białystok | Wiadomości | Gdzie na majówkę? Wielokulturowe Podlasie: Tykocin

Gdzie na majówkę? Wielokulturowe Podlasie: Tykocin

autor: Monika Kalicka

29.04.2022, 16:39, akt. 30.04.2022, 08:36

Położony 30 km od Białegostoku Tykocin, mimo że jest małym miasteczkiem, ma tyle atrakcji, że można tam spędzić bez mała cały dzień.

Tykocin, fot. Monika Kalicka
Tykocin, fot. Monika Kalicka


To miejsce kojarzone jest z historią Żydów, którzy trafili tu w 1522 roku, czyli dokładnie 500 lat temu. I choć obecnie Żydów w Tykocinie nie ma, to ich historię można poznać w oddziale Muzeum Podlaskiego w Wielkiej Synagodze. Synagoga pochodzi z 1642 roku i jest to jedną z kilku w naszym województwie, które przetrwały II wojnę światową. Niedawno budynek został odrestaurowany, przywrócono mu nieco zaskakujące, ale historyczne barwy - łososiowy i miętowy. 

W Wielkiej Synagodze znajduje się bogata kolekcja judaiców i wystawy poświęcone postaciom Zygmunta Glogera – uczonego kolekcjonera z Jeżewa Starego i Zygmunta Bujnowskiego – legionisty, malarza ziemi tykocińskiej. 29 kwietnia otwarto tam kolejną wystawę stałą "Tykocin w nurcie historii" -  prezentująca dzieje miasteczka od średniowiecza aż po drugą połowę XX wieku.W Muzeum w Tykocinie otwarto nową wystawę stałą poświęconą dziejom miasta
W Tykocinie można oglądać też najstarszy w regionie i jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce. Leży kilkaset metrów od synagogi, przy drodze prowadzącej do Pentowa i Kiermus. W czasie wojny został bardzo zniszczony, mogiły zostały zdewastowane, obecnie zachowana jest tylko część historycznych macew z zatartymi napisami. 


W centrum miasteczka położony jest kościół katolicki pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, który ufundował w XVIII wieku Jan Klemens Branicki. Kościół to - obok tykocińskiej synagogi - jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Świątynię charakteryzują dwie wieże połączone z korpusem kościoła łukami i arkadami w kształcie półkolistych skrzydeł. Trójnawowe wnętrze kościoła zdobią polichromie ścienne z 1749 r., barokowo-rokokowy ołtarz główny z ok. 1750 r. jest pozłacany i bogato zdobiony. W bocznych nawach znajduje się sześć ołtarzy, również polichromowanych i złoconych.
Zakończono prace remontowe w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy w Tykocinie
W centralnej części placu stoi dwumetrowy pomnik przodka Branickiego - hetmana Stefana Czarnieckiego, bohatera „potopu”. Jest to jeden z pierwszych pomników świeckich zdobiących place publiczne. Miasteczko słynne jest z pięknej drewnianej i drewniano-murowanej zabudowy, jednym z wyróżniających się domów przy rynku jest ten z numerem 10, w którym mieści się domowe muzeum prowadzone przez Marię Markiewicz.
"Plac Czarnieckiego 10" - reportaż Joanny Sikory
Kilka kroków od placu płynie Narew, nad którą od niedawna ciągną się uporządkowane bulwary ze ścieżką dydaktyczną. Można z niej podziwiać płynącą powoli rzekę, cieszyć oczy zarówno architekturą miasteczka, jak i widokiem pobliskiego odrestaurowanego Zamku Zygmunta Augusta.Można spacerować ścieżką edukacyjną nad Narwią w Tykocinie
Zamek w Tykocinie został zrekonstruowany na fragmentach XVI-wiecznego zamku królewskiego Króla Polski Zygmunta Augusta. Obecnie mieści się w nim muzeum, sale konferencyjne, pokoje hotelowe. To atrakcja turystyczna, ale też miejsce, które upodobały sobie bociany, mieszkające na gnieździe tuż przy historycznej budowli. W Tykocinie bociany spotkamy również w centrum miasteczka, m.in. w pobliżu urzędu miejskiego, nie boją się ludzi, chętnie pozując do zdjęć.

W 2021 roku część Tykocina uznano za Pomnik Historii. To fragment ograniczony od północy rzeką Narew a od południa ulicami: Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry. Od wschodu z kolei teren zabytkowego miasta ogranicza cmentarz rzymskokatolicki, a w od zachodu cmentarz żydowski. 
Tykocin Pomnikiem Historii
| red: mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Muzeum w Tykocinie otwarto nową wystawę stałą poświęconą dziejom miasta

29.04.2022, 14:36

Nową wystawę stałą poświęconą dziejom miasta Tykocin otwarto w piątek (29.04) w Muzeum w Tykocinie. To ekspozycja prezentująca historię tego miasta od średniowiecza aż po drugą połowę XX wieku.


W Tykocinie rozpocznie się wkrótce budowa miejskiego targowiska

30.01.2022, 06:50

Wkrótce rozpocznie się budowa targowiska miejskiego w Tykocinie. Władze miasta kończą uzupełnianie dokumentacji i w najbliższym czasie chcą ogłosić przetarg na budowę miejsca w którym ma skupić się drobny handel m.in. wyrobami lokalnymi i rzemiosłem.


Można już spacerować ścieżką edukacyjną nad Narwią w Tykocinie

24.01.2022, 07:22

Zakończyła się budowa ścieżki edukacyjnej wzdłuż Narwi w Tykocinie. Ponad kilometrowy trakt znajduje się po obu stronach mostu nad rzeką.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok