Radio Białystok | Galerie | Atrakcje województwa podlaskiego na znaczkach Poczty Polskiej [zdjęcia]

Atrakcje województwa podlaskiego na znaczkach Poczty Polskiej [zdjęcia]

6.05.2022, 15:48, akt. 18:08

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca regionów Polski znalazły się na znaczkach pocztowych, które w ramach serii "Piękno Polski" rozpoczęła wydawać Poczta Polska. Pierwsze znaczki dotyczą atrakcji województwa podlaskiego.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Atrakcje województwa podlaskiego na znaczkach Poczty Polskiej - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podlaski cykl to sześć znaczków. Znalazły się na nich zdjęcia Drohiczyna z rzeką Bug w tle, żubrów z Puszczy Białowieskiej, kościoła św. Trójcy w Tykocinie, meczetu w Kruszynianach, prawosławnego monastyru w Supraślu oraz Pałacu Branickich w Białymstoku.

Uroczysta prezentacja znaczków z nowej serii odbyła się w piątek (6.05) w Muzeum Ikon w Supraślu, które znajduje się w zabudowaniach supraskiego monastyru. Wzięli w niej udział m.in.: wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot i przedstawiciele władz samorządowych.

Jak mówił wicepremier Sasin, chodziło o stworzenie znaczków, które będą pokazywać najciekawsze miejsca poszczególnych regionów Polski, które warto zobaczyć.


- Pomyśleliśmy sobie, szczególnie teraz, po pandemii, że ważne jest, by zachęcać też poprzez znaczki pocztowe do tego, żeby zwiedzać Polskę - mówił Jacek Sasin. Dodał, że chodzi o to, aby ludzie, którzy chcą przyjechać do Polski, "nie tylko poprzez studiowanie przewodników, nie tylko poprzez oferty biur podróży, nie tylko poprzez internet, ale również poprzez kontakt z polskim znaczkiem pocztowym mogli to piękno Polski poznawać".


Minister podkreślił, że jako pierwszy region wybrano Podlaskie, bo "jest tutaj wiele ciekawych, a jakże mało znanych miejsc".


- Warto zacząć ten cykl od Podlasia, bo to taka kraina, która oferuje tak naprawdę wszystko, czego dusza zapragnie, bo oferuje i piękne krajobrazy, i wspaniałą przyrodę - podkreślał wicepremier.


Jacek Sasin dodał, że Podlaskie to region wielokulturowy, co także znalazło odzwierciedlenie w znaczkach. Zapowiedział też, że kolejne znaczki będą prezentować Lubelszczyznę.

Jak podkreślał marszałek województwa Artur Kosicki, inicjatywa pokazania na znaczkach piękna regionu jest obecnie "bezcenna" w związku z sytuacją na granicy z Białorusią i wobec wojny na Ukrainie, co wpłynęło negatywnie na turystykę w województwie leżącym przy granicy wschodniej.


- To jest dobra promocja województwa podlaskiego (...), można zobaczyć na tych znaczkach wiele wspaniałych miejsc, wiele perełek architektonicznych, unikalną, wyjątkową przyrodę, to, co jest najpiękniejsze w województwie podlaskim - mówił marszałek. Reklamował  Podlaskie jako "najlepsze miejsce do życia", podkreślając m.in. gościnność mieszkańców.


Prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot również mówił, że kolekcja sześciu wydanych znaczków to "swego rodzaju przewodnik turystyczny po Podlasiu". Pierwszy znaczek przedstawia Drohiczyn, o którym prezes powiedział, że jest pierwszym miejscem, od którego zwiedzanie regionu rozpoczynają zwykle mieszkańcy Warszawy.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z Supraśla na Ukrainę wyruszył transport darów

5.05.2022, 14:21

Transport darów z pomocą humanitarną wyruszył w czwartek (5.05) z Supraśla na Ukrainę. W busie znalazło się jedzenie, środki czystości i ubrania.


Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Łączą nas drzewa" - w okolicach Supraśla posadzono brzozy, świerki i sosny

5.05.2022, 13:30

Zachęcano do sadzenia drzew i dbania w ten sposób o przyrodę. Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Łączą nas drzewa".


Gdzie na majówkę - wielokulturowe Podlasie - Bohoniki [zdjęcia]

1.05.2022, 10:41

Bohoniki leżą 6 km od Sokółki. Prowadzi tamtędy Szlak Tatarski Duży o długości 57 km. Przebieg szlaku: Sokółka – Drahle - Bohoniki – Stara Kamionka – Wierzchlesie – Talkowszczyzna – Nowa Świdziałówka – Nietupa – Kruszyniany. Szlak usytuowany jest wśród Wzgórz Sokólskich oraz fragmentu Puszczy Knyszyńskiej.


Gdzie na majówkę - wielokulturowy Supraśl [zdjęcia]

1.05.2022, 13:59

Próbując poznać wielokulturowe Podlasie nie możemy pominąć jednego z położonych najbliżej Białegostoku miasteczek - bajkowego Supraśla. Wydawać by się mogło, że każdy już tu był i zna każdy zakamarek, jednak my podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć.


Gdzie na majówkę - Kraina Otwartych Okiennic [zdjęcia]

30.04.2022, 08:30

Kraina Otwartych Okiennic to miejsce, które będąc w województwie podlaskim, trzeba koniecznie odwiedzić. Położona jest w dolinie Narwi, między Hajnówką a Białymstokiem.


Gdzie na majówkę? Wielokulturowe Podlasie: Tykocin

29.04.2022, 16:39

Położony 30 km od Białegostoku Tykocin, mimo że jest małym miasteczkiem, ma tyle atrakcji, że można tam spędzić bez mała cały dzień.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok