Radio Białystok | Wiadomości | Gdzie na majówkę - wielokulturowy Supraśl [zdjęcia]

Gdzie na majówkę - wielokulturowy Supraśl [zdjęcia]

autor: Monika Kalicka

1.05.2022, 13:59, akt. 11:02

Próbując poznać wielokulturowe Podlasie nie możemy pominąć jednego z położonych najbliżej Białegostoku miasteczek - bajkowego Supraśla. Wydawać by się mogło, że każdy już tu był i zna każdy zakamarek, jednak my podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć.

Monaster w Supraślu, fot. Monika Kalicka
Monaster w Supraślu, fot. Monika Kalicka


Supraśl to jeden z najpopularniejszych kierunków, kiedy chcemy wyrwać się z Białegostoku na jedno popołudnie - dojazd od granic miasta do Supraśla zajmuje zaledwie kilka minut. Miasteczko warto odwiedzać nie tylko ze względu na piękne zabytki, ale i mikroklimat, bo od 20 lat Supraśl ma status uzdrowiska.

Wjeżdżając do Supraśla od strony Białegostoku, najpierw mijamy dwa cmentarze, a zaraz za nimi już widać górujący nad miasteczkiem prawosławny monaster usadowiony na pagórku. To od niego zaczęła się historia Supraśla, bo właśnie tutaj w 1500 r. osiedlili się zakonnicy. 

Obecnie do zwiedzania udostępnione są: cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy - z przepięknie odnowionymi freskami, cerkiew św. Jana Teologa, dzwonnica, katakumby, Izba Pamięci abp. Mirona, Pałac Archimandrytów i Akademia Supraska. 

Jedną z największych atrakcji monasteru jest Muzeum Ikon (oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku), które robi ogromne wrażenie na niemal każdym zwiedzającym. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą ekspozycji samych ikon, delikatnie podświetlonych w półmrocznych salach, a efekt potęguje wszechobecny śpiew chóralny. Część ikon jest prezentowana w konstrukcjach przypominających katakumby rzymskie, wokół innych "zaaranżowano" kapliczki, czy podlaskie chaty. W zbiorach Muzeum Podlaskiego jest ok. 1,2 tys. ikon. Dużą część przekazali celnicy, którzy uniemożliwili próby przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy.

W tym samym budynku mieści się też Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, które powstało w maju 2014 roku z inicjatywy pasjonatów drukarstwa z Białegostoku. Możemy w nim oglądać historyczny proces - od produkcji papieru, przez druk, aż do oprawy książek. W dwóch salach umieszczono zabytkowe maszyny drukarskie i zecerskie, są szafy z szufladami pełnymi czcionek, archiwalne odbitki, m.in. Biblii Jana Gutenberga. W muzeum można obejrzeć zrekonstruowaną prasę drukarską sprzed pięciu wieków. Pracownicy Muzeum chętnie dzielą się wiedzą i opowiadają o historii papieru i druku, prowadzą też warsztaty wykonywania papieru czerpanego i druku na replice prasy drukarskiej.

Idąc z monasteru w stronę bulwarów, wystarczy zejść schodkami i po kilkunastu krokach znajdujemy się nad meandrującą Supraślą. Tu jest mnóstwo ławeczek, na których można odpocząć i popatrzeć na przepływające łabędzie, czy kaczki, podziwiać panoramę monasteru i położony w oddali las. Można też skorzystać z siłowni pod chmurką, placu zabaw i plaży miejskiej.

Spacerując Bulwarami Wiktora Wołkowa, docieramy do centrum miasteczka z nowym placem, na którym odbywa się targowisko, a tuż obok widzimy kolejny zabytek - wzniesiony na przełomie XIX i XX w. pałac Buchholtzów, gdzie obecnie mieści się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera

Będąc w centrum miasteczka warto zajrzeć też na ulicę Cieliczańską, gdzie mieści się otwarta w 2021 roku biblioteka, a tuż za nią jeden z najsłynniejszych komisariatów w Polsce, gdzie mieściło się centrum dowodzenia komendanta Henryka Wołkołyckiego w serii filmów Jacka Bromskiego "U pana Boga...". Komisariat Policji w Królowym Moście "gra" siedziba Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu (niegdyś Dom Kleina), natomiast parę kroków dalej - przy ul. 3 Maja w drewnianym zielonym domu mieszkał komendant z rodziną. 

Z ul. 3 Maja wchodzimy w główną ulicę Supraśla - Józefa Piłsudskiego, przy której w odległości 150 metrów od siebie stoją dwa kościoły katolickie -  pw. Świętej Trójcy oraz pw. NMP Królowej Polski. W XIX wieku były to świątynie różnych wyznań. Druga z nich do wybuchu II wojny światowej była parafią ewangelicko-augsburską p.w. Zmartwychwstania Pańskiego. Budynek po wojnie był nieużytkowany, a od 1989 r. stał się drugą supraską parafią kościoła katolickiego. Warto zwrócić uwagę na różnice w architekturze obu świątyń.

Między kościołami stoi Dom Ludowy, zaprojektowany w latach 30. XX wieku przez inż. Jarosława Giryna, również autora projektu budynku obecnego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Budynkiem zarządza Centrum Kultury i Rekreacji.

W Supraślu wypoczywać można nie tylko na Bulwarach Wiktora Wołkowa nad rzeką, ale i Ogrodzie Saskim w centrum miasteczka. Ogród powstał w XVIII wieku, w czasach króla Augusta III Sasa. Kiedy w 2017 roku zniszczyła go wichura, nadarzyła się okazja do przywrócenia jego pierwotnego kształtu. Wytyczono w nim nowe alejki, pojawiły się nasadzenia, ławeczki i mostki, a pomiędzy drzewami położona jest sucha tężnia solna, w której można nacieszyć się mikroklimatem, spacerowanie w niej ma mieć korzystny wpływ na drogi oddechowe. Otwarta jest od w godzinach 13:00 - 17:00.

| red: mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gdzie na majówkę - wielokulturowa Sokółka [zdjęcia]

1.05.2022, 08:16

Ponad 400-letnia Sokółka leży w odległości niespełna 50 km od Białegostoku przy historycznym trakcie do Grodna. Jest miastem wielokulturowym - mieszają się tu katolicyzm, prawosławie i islam.


To nowa atrakcja Supraśla - w Ogrodzie Saskim otwarto suchą tężnię solną

18.02.2022, 15:21

Supraśl ma nową atrakcję, która może przyciągnąć kolejnych turystów. W zabytkowym i wyremontowanym już Ogrodzie Saskim otwarto suchą tężnię solną. Korzystanie z niej ma mieć korzystny wpływ na drogi oddechowe.


W monasterze w Supraślu po 37 latach prac wyświęcono cerkiew Zwiastowania NMP

27.06.2021, 13:39

W monasterze w Supraślu została w niedzielę wyświęcona cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - najważniejsza w tym męskim klasztorze. W 1944 roku Niemcy wysadzili ją w powietrze. Odbudowa i prace wykończeniowe trwały 37 lat.


Supraśl - miasteczko na jesienny spacer [zdjęcia]

28.11.2020, 08:48

Supraśl, to częsty kierunek w wycieczkach białostoczan. Latem, kiedy w miasteczku ciasno jest od turystów, nie czuć senności i powolnego życia. Polecamy odkrywanie Supraśla jesienią.


Rekonstrukcja fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu [zdjęcia]

12.11.2020, 06:50

Zakończył się proces odtwarzania XVI-wiecznych fresków w nawie głównej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH

Wojciech Nowicki, fot. Joanna Szubzda
SPORT
18.08.2022, 22:00, akt. 19.08.2022, 09:33

Wojciech Nowicki mistrzem Europy w rzucie młotem!źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok