Radio Białystok | Galerie | Premier Mateusz Morawiecki: Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności [zdjęcia, wideo]

Premier Mateusz Morawiecki: Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

30.06.2022, 06:54, akt. 18:08

To największa inwestycja w historii Straży Granicznej. Ma powstrzymać nielegalną migrację cudzoziemców z Białorusi. W czwartek (30.06) - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - mija termin głównych prac przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Zakończyły się główne prace przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Konstrukcja ze stalowych przęseł docelowo ma mieć 186 km długości i 5,5 metrów wysokości. U góry zakończona jest zwojem drutu żyletkowego. Straż Graniczna podaje, że zapora powstała już prawie w całości, a do zakończenia robót brakuje niewielkiego odcinka w miejscu, gdzie warunki geologiczne były najgorsze.Po 9:00 premier Mateusz Morawiecki wziął udział w odprawie z funkcjonariuszami Straży Granicznej w placówce w Kuźnicy i był na konferencji przy granicy pod Kuźnicą. Razem z nim byli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wiceminister Maciej Wąsik i komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga.

Mateusz Morawiecki: Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Łukaszenki na polską granicę z Białorusią 


Szef rządu podczas wystąpienia w okolicach Kuźnicy wskazał, że za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawsza wojna od czasów II wojny światowej. "Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord. Pierwszym akordem tej wojny był atak Łukaszenki na polską granicę z Białorusią" - mówił.


Dodał, że ten atak polegał na tym, że Alaksander Łukaszenka i jego mocodawca Władimir Putin "postanowili przetestować polską granicę, wschodnią granicę UE".

"Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu wręcz do przybycia na terytorium Białorusi migrantów z Bliskiego Wschodu, migrantów muzułmańskich w przeważającej mierze. Później ci migranci byli wypychani przez białoruskich pograniczników na terytorium Polski" - przypomniał Morawiecki.

Jak dodał, już wtedy polska straż graniczna i inne służby mundurowe stanęły na wysokości zadania i obronili naszą granicę. Premier zaznaczył, że kilka miesięcy później Putin zaatakował Ukrainę.

Dziś widzimy wyraźnie, że gdybyśmy wtedy nie postawili zdecydowanej tamy temu co Łukaszenka planował zgotować Polsce i Europie, dzisiaj nasi funkcjonariusze, nasi policjanci, być może część naszych pozostałych służb mundurowych musiałaby się koncentrować na zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa tej granicy

- stwierdził.

"Tymczasem dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać dziś możemy się koncentrować na tym, co jest naszym i europejskim najwyższym priorytetem, czyli na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności, na daniu odporu rosyjskiej agresji na Ukrainie" - podkreślił premier. 
Premier: Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności


- Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności, dowodem naszej odpowiedzialności i przewidywalności; bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne to nasza racja stanu - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier w swym wystąpieniu wskazywał, że jednym z elementów "wojny, którą (Władimir) Putin rozpętał z Europą, jest próba wywołania głodu". "Jak byłem na Radzie Europejskiej kilka dni temu, premierzy z krajów południa Europy już podkreślali rosnącą presję migracyjną ze względu na falę głodu" - zauważył Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu, "widzimy wyraźnie, że ten napór rośnie".

"Tym bardziej zatem ta zapora, którą tu widzicie państwo za mną, jest niezbędna, by móc bezpiecznie chronić polską granicę i koncentrować się na tych odcinkach, gdzie dziś toczy się walka o przyszłość Europy i o przyszłość Rzeczypospolitej" - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo zewnętrzne jest dla nas najwyższym nakazem, jest naszą racją stanu i będziemy jej bronić wbrew wszystkim i wbrew wszystkiemu, jeśli ktokolwiek będzie chciał tej racji stanu zaprzeczać. Zapora (...) jest wyrazem naszej skuteczności, dowodem naszej odpowiedzialności i przezorności i przewidywalności" - oświadczył premier.


Premier: Dziękuję funkcjonariuszom za ochronę polskiej granicy i ich empatię


- Dziękuję funkcjonariuszom policji, straży granicznej, wojska za stanięcie na wysokości zadania, za ochronę polskiej granicy i za ich empatię - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas konferencji prasowej przy granicy polsko-białoruskiej powiedział, że po stronie opozycji zdarzały się przypadki braku szacunku do polskiego munduru. "Opozycja nie stała murem za polskim mundurem" - ocenił premier. Jego zdaniem, opozycja chce przedstawić naszych funkcjonariuszy jako osoby bezduszne. "Jest zupełnie odwrotnie" - powiedział.

Mateusz Morawiecki podziękował przy tym funkcjonariuszom policji, straży granicznej i wojska za stanięcie na wysokości zadania, za ochronę polskiej granicy. "Ale nie tylko za to. Chciałbym podziękować też za ich empatię. Za to, że potrafili się wczuć w trudną sytuacje tych ludzi, którzy jakimś sposobem przedostali się na terytorium Polski" - dodał premier.

Podziękował też szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu, szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.


Mateusz Morawiecki: Opozycja zdecydowanie myliła się, co do zakresu zagrożenia

"Opozycja zdecydowanie myliła się, co do zakresu zagrożenia" - podkreślał premier. "Kiedy my już wówczas - te osiem, dziewięć miesięcy temu chroniliśmy polską granicę na styku z Białorusią - to opozycja proponowała, żeby wpuścić wszystkich migrantów, opozycja urządzała różnego rodzaju happeningi i dochodziło do znieważania polskiego munduru" - dodał.

Premier podkreślał, że opozycja myliła się zasadniczo w tej sprawie, ponieważ to nie byli "zwykli migranci przypadkowo zabłąkani na Białorusi", tylko był to "element prowokacji Łukaszenki i Putina".

Podkreślał, że opozycja tak samo myliła się, kiedy wzywała do otwarcia granicy polsko-białoruskiej, kiedy mówili, że projekt Nord Stream 2, to jest projekt biznesowy i wówczas, kiedy mówili, że Rosję trzeba traktować, jak normalny kraj. "Donald Tusk mówił, że nie można kategorycznie odmówić inwestorom rosyjskim inwestowania na terytorium Polski, że inwertor z Rosji, to taki sam inwestor, jak z jakiegokolwiek innego kraju" - powiedział.

"Nie można zaufać tym ludziom, którzy się ciągle mylą, przywódcom opozycji, którzy tutaj widzieli granicę, przez którą spokojnie można byłoby się przedostawać" - podkreślił.

Zaznaczał, że - zdaniem Donalda Tuska - zapora na granicy polsko-białoruskiej miała nie zostać wybudowana nawet w trzy lata. "Wybudowana została do lata tego roku, tak, jak zapowiadałem" - podkreślił. "Wiarygodność, skuteczność i odpowiedzialność - to jest to, na czym najbardziej w polityce powinno nam zależeć" - powiedział. 


Mariusz Kamiński: Zapora na granicy polsko-białoruskiej oddziela nas od ponurej dyktatury Łukaszenki


"Cieszę się, że dzisiaj możemy się spotkać, że możemy pokazać bardzo realne, praktyczne efekty naszych działań. One były niezbędne, ta zapora, która powstała to jest zapora, która oddziela nas od dyktatury, ponurej dyktatury Łukaszenki" - ocenił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Państwo białoruskie dziś to państwo policyjne, państwo w którym są tysiące więźniów politycznych, państwo które ponosi współodpowiedzialność za agresję Rosji na Ukrainę. Z terytorium tego państwa ruszały w lutym wojska rosyjskie na Kijów, do dziś rakiety z terytorium Białorusi mordują cywilów ukraińskich. Z takim państwem mamy do czynienia, to jest zapora, która oddziela nas od tej ponurej dyktatury

- mówił Mariusz Kamiński.


Podkreślił jednocześnie, że "nasze uczucia i nasze decyzje wobec opozycji białoruskiej, wobec narodu białoruskiego nie ulegają zmianie". "Oddzielamy naród białoruski, opozycję białoruską, od ponurego dyktatora, który siłą i przemocą rządzi w tym kraju. Każdy Białorusin, który będzie szukał schronienia w Polsce, tak jak było do tej pory, tak będzie w przyszłości, to bezpieczne schronienie w Polsce znajdzie, a my znajdziemy furtki, żeby mógł trafić do naszego kraju i żeby tu mógł żyć bezpiecznie" - powiedział.
Mariusz Kamiński: Ani na moment nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy


"Dziś z perspektywy wydarzeń, które nastąpiły w ostatnich miesiącach widać bardzo wyraźnie i to chyba dla każdego myślącego obywatela jest oczywiste, że scenariusz nielegalnej migracji, który rozpoczął się w połowie ubiegłego roku na granicy polsko-białoruskiej był elementem szerszego scenariusza" - powiedział szef MSWiA.

Mariusz Kamiński wskazał, że był to scenariusz "destabilizacji sytuacji w całym regionie, w całej części Europy środkowo-wschodniej". "Było to przygotowanie do wojny w Ukrainie. To był scenariusz rosyjski, nie mieliśmy co do tego najmniejszych wątpliwości. Mieliśmy ku temu podstawy, żeby tak oceniać sytuację i trafnie tę sytuację oceniliśmy. Musieliśmy podejmować twarde decyzje. Być może dla niektórej części opinii publicznej kontrowersyjne decyzje, ale zawsze było to w interesie naszych obywateli, ich bezpieczeństwa, bezpieczeństwa państwa polskiego" - mówił.

"Ani na moment, w czasie trwania kryzysu nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy. To była kwestia odpowiedniego zarządzania tym poważnym, niezwykle fundamentalnym kryzysem, jaki dotknął granicę naszego państwa" - zaznaczył.

Podkreślił też, że to dzięki znakomitej postawy funkcjonariuszy SG, policji i żołnierzy Wojska Polskiego nie utraciliśmy kontroli nad bezpieczeństwem. "Wielu z nich dzień i noc pilnowało granicy, bezpieczeństwa naszego państwa. Są tacy w tym funkcjonariusze, którzy doznali fizycznych obrażeń, byli ranni. Wszystko to robili dla Polski" - podał.

Jestem przekonany, że ta zapora służy naszemu bezpieczeństwu, bezpieczeństwu nas wszystkich. Ona spełni swoje zadanie. Oprócz tej zapory inżynieryjnej już teraz powstaje zapora elektroniczna, czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne. Będzie to granica w pełni zabezpieczona. Wzdłuż całej granicy powstały drogi, żeby błyskawicznie mogły następować interwencje całodobowych patroli straży granicznej. To naprawdę wielka sprawa dla naszego bezpieczeństwa

- powiedział szef MSWiA.

"Plan Putina, realizowany przez Łukaszenkę, dotyczący destabilizacji w Polsce, państwach bałtyckich a tak naprawdę w całej Europie nie powiódł się. Uniemożliwiliśmy powstanie wschodnioeuropejskiego szlaku nielegalnej migracji, która miała zdestabilizować sytuację polityczną, społeczną w naszej części świata" - dodał.


Mateusz Morawiecki: Jesteśmy gotowi na odbudowę dróg przy granicy


"Kilkukrotnie spotykałem się z samorządowcami z Podlasia i terenów przygranicznych, rozmawiałem o tym również z Ministrem Kamińskim. Od strony finansowej, jesteśmy gotowi na odbudowanie tych dróg" - zapewnił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na granicy polsko-białoruskiej.

Premier podkreślił również, że decyzja o remoncie dróg przy granicy była opóźniana ze względu na jeżdżące po nich pojazdy ciężkie.

"W sytuacji, gdy po drogach przemieszczają się pojazdy ciężkie, remonty dróg mogą wiązać się z tym, że nawierzchnia może być szybciej zniszczona" - zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki zapewnił również, że plany odbudowy dróg przy granicy polsko-białoruskiej są konsultowane z samorządowcami. "Realizujemy nasz plan razem z przedstawicielami samorządów. Ci z nich, którzy przedstawiają już plany odbudowy wiedzą, że drogi często zostaną odbudowane w wyższym standardzie, niż były budowane do tej pory" - podkreślił.


Maciej Wąsik: Do połowy września powstanie zapora elektroniczna


Do połowy września powstanie zapora elektroniczna. Będzie ona stanowiła uzupełnienie zapory inżynieryjnej na granicy polsko-białoruskiej – poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

"Chciałbym wyrazić przekonanie, że do połowy września będziemy mieli także zaporę elektroniczną" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąski podczas konferencji prasowej w Kuźnicy.


Wyjaśnił, że na specjalnych słupach zostaną umieszczone kamery, kamery termowizyjne, czujniki ruchu, "oraz różnego typu elektronika, która będzie wspierała naszych strażników granicznych".

"Jestem przekonany, że firma Elektrotim wywiąże się doskonale ze swego zadania. Jest to firma, która ma w tym zakresie doświadczenie" - oznajmił.

Maciej Wąsik podziękował za zaangażowanie zastępcy komendanta głównego SG gen. Wioletcie Gorzkowskiej i oraz Markowi Chodkiewiczowi, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie koncepcji oraz umów dotyczących budowy zapory.

Podkreślił, że panele, które tworzą zaporę zostały wykonane przez spółki skarbu państwa, przez konsorcjum Węglokoks-Polimex-Mostostal. "Zostały wykonane w terminie i w cenie, która została ustalona i nie zmieniona pomimo kryzysu" - wskazał.

Podziękował również pozostałym wykonawcom. Zapewnił, że budowa była prowadzona przy pełnej transparentności i jawności.
Komendant SG: Otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam strzec granicy naszej ojczyzny


"Otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam strzec granicy naszej ojczyzny i, nie zapominajmy, również granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - powiedział Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga.


"To największa inwestycja jednorazowa w historii Straży Granicznej. Ale otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam strzec granicy naszej ojczyzny i nie zapominajmy, również granicy zewnętrznej Unii Europejskiej" - zaznaczył gen. SG Praga.

Wskazał, że bezprawne działania reżimu Łukaszenki wspierane przez reżim rosyjski i próba destabilizacji na polsko-białoruskim odcinku granicy, spowodowały zmianę sposobu ochrony tego odcinka zarówno w sferze samego systemu ochrony jak i wykorzystania zasobów ludzkich. "Bariera inżynieryjna jest bardzo ważnym elementem tego systemu" - dodał.

Zaznaczył, że system ochrony składa się z dwóch części: z bariery fizycznej i bariery elektronicznej, dodając że nie można też zapomnieć o ważnej rzeczy, jaką jest droga wzdłuż tej bariery. "Jeszcze nigdy nie mieliśmy możliwości tak szybkiego dotarcia do wszystkich miejsc na odcinku granicy polsko-białoruskiej. To ważny element dla straży granicznej" - podkreślił.

Wskazał też, że każde zabezpieczenie można spróbować pokonać. "Tutaj jest potrzebny czynnik ludzki. Zwiększyliśmy nabór do straży granicznej, skierowaliśmy (...) nowe etaty bezpośrednio na całą granicę wschodnią" - zaznaczył.

Podziękował wszystkim służbom "za ich codzienną służbę w ochronie granic naszej ukochanej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej".


Budowa zapory rozpoczęła się w styczniu

Budowa fizycznej zapory, która rozpoczęła się pod koniec stycznia jest jednym z elementów zwiększenia zabezpieczenia granicy z Białorusią. Przy okazji powstała też droga techniczna wzdłuż całego odcinka granicy. Dzięki temu funkcjonariusze straży granicznej będą mogli szybciej dojechać i przemieszczać się wzdłuż granicy.

Trwają też prace przy montażu bariery elektronicznej. To specjalny system kamer i czujników, który pomoże w wykrywaniu nielegalnej migracji. Takie zabezpieczenie będzie też na granicznych rzekach, gdzie zapora nie jest budowana.

Koszt całej inwestycji to ponad 1,5 mld zł.

źródło: PAP | red: mag, zmj, bs, wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceszef MSWiA: zapora na granicy polsko-białoruskiej już poprawiła bezpieczeństwo Polski

17.06.2022, 09:30

Zapora na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze nieukończona, już poprawiła bezpieczeństwo Polski – ocenił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.


Od 1 lipca w regionie zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią

15.06.2022, 16:52

Od 1 lipca w województwie podlaskim będzie obowiązywał zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii polsko-białoruskiej granicy - wynika z podpisanego w środę (15.06) rozporządzenia wojewody podlaskiego. Zakaz będzie obowiązywał do 15 września.


SG: w związku z budową bariery na granicy nie będą osuszane żadne tereny

12.06.2022, 17:57

W związku z budową bariery na granicy polsko-białoruskiej nie będą osuszane żadne tereny, nigdy nie było takich planów – zapewniła w niedzielę Straż Graniczna.


Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią - odebrane

12.06.2022, 13:20

Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane; trwają odbiory pozostałych - poinformowała w niedzielę (12.06) Straż Graniczna. Dodała, że przęsła ustawione są już na długości 140 km. Zapora ma być gotowa 30 czerwca.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


fot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]fot. Joanna Szubzda
REGION
13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20

W Sokółce odbyły się ćwiczenia ŻUBR-24 [zdjęcia]
"Dziennik Zmian" Miłki Malzahn, czyli koncertowy podkast na żywo, fot. Joanna Szubzda
17.12.2023, 10:00, akt. 18.12.2023, 07:28

Dziennik Zmian, czyli koncertowy podkast na żywo [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok