Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią - odebrane

Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią - odebrane

12.06.2022, 13:20, akt. 13:30

Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane; trwają odbiory pozostałych - poinformowała w niedzielę (12.06) Straż Graniczna. Dodała, że przęsła ustawione są już na długości 140 km. Zapora ma być gotowa 30 czerwca.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała o postępach w ukończeniu prac nad postawieniem zapory na granicy polsko-białoruskiej. 

"Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane. Trwają odbiory pozostałych" - przekazała SG.

SG dodała, że przęsła ustawione są na długości 140 km. 

"W najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektrycznej" - podkreśla Straż Graniczna.

Praca nad budową zapory, która stanie na odcinku 187 km, rozpoczęła się 25 stycznia br. Trwa więc od ponad czterech miesięcy. 

"Wykonawcy deklarują, że barierę fizyczną ukończą zgodnie z planem, czyli do końca czerwca. Do tego zobowiązuje ich też umowa" - mówiła z rozmowie z PAP por. Anna Michalska, rzecznik prasowy tej formacji.

Straż Graniczna opublikowała też w mediach społecznościowych trwające prawie półtorej minuty nagranie dokumentujące ukończenie prac na odcinku patrolowanym przez oddział SG w Kuźnicy.


Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W czwartek na Twitterze o zniesieniu czasowego zakazu przebywania na terenie przygranicznym poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. 

"1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewodowie wprowadzą zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej" - napisał szef MSWiA.

Termin, do kiedy obowiązuje zakaz, zbiega się z planowanym zakończeniem budowy zapory fizycznej. Roboty budowlane wykonują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania obowiązuje do 30 czerwca 2022 roku.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SG: 19 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

11.06.2022, 12:40

Straż Graniczna zatrzymała też kolejnego tzw. kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.


Koniec zakazu przebywania przy granicy z Białorusią - jest decyzja szefa MSWiA

9.06.2022, 10:42

Od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego; jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz w odległości 200 metrów od granicy - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.


40 osób próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi

7.06.2022, 08:36

40 migrantów próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi - podsumowała we wtorek (7.06) na Twitterze Straż Graniczna. Byli to między innymi obywatele Sudanu, Iranu i Sri Lanki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok