Radio Białystok | Wiadomości | Od 1 lipca w regionie zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią

Od 1 lipca w regionie zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią

15.06.2022, 16:52, akt. 16:59

Od 1 lipca w województwie podlaskim będzie obowiązywał zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii polsko-białoruskiej granicy - wynika z podpisanego w środę (15.06) rozporządzenia wojewody podlaskiego. Zakaz będzie obowiązywał do 15 września.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. W ubiegłym tygodniu MSWiA poinformowało, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca.
Z wnioskiem o wprowadzenie od 1 lipca zakazu przebywania na obszarze 200 m od linii polsko-białoruskiej granicy państwowej zwrócił się do wojewody podlaskiego komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


Zakaz będzie obowiązywał do 15 września

Służby wojewody poinformowały, że wojewoda przychylił się do wniosku i w środę (15.06) podpisał rozporządzenie w tej sprawie na podstawie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 lipca i obowiązywać będzie do 15 września.

W uzasadnieniu rozporządzenia napisano, że komendant POSG wniosek swój uzasadnił m.in. utrzymującą się zwiększoną presją migracyjną oraz prowadzeniem prac związanych z budową bariery elektronicznej. W ocenie komendanta - jak podano - osoby postronne nie powinny mieć też możliwości obserwacji procesu technologicznego prac czy sposobu montażu, bo - jak podkreślono - "mogłoby to w przyszłości stanowić zagrożenie dla nienaruszalności granicy państwowej RP".

W rozporządzeniu podano, że teren objęty zakazem wjazdu jest to teren województwa podlaskiego od trójstyku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej - Marycha do znaku granicznego nr 498 oraz od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444.


"Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione"

Jak podano w komunikacie, obszar zostanie oznakowany tablicami z napisem "Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione". Odcinek graniczny objęty zakazem przebywania jest na terenie województwa podlaskiego i będzie wynosił 203,5 km.

Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Obecnie trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywał je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja zatrzymała kolejnego kuriera nielegalnych migrantów

15.06.2022, 11:45

Już ponad 450 tzw. kurierów nielegalnych migrantów zatrzymali w województwie podlaskim policjanci. Ostatni - obywatel Uzbekistanu przewożący czterech Jemeńczyków wpadł w ich ręce w miejscowości Krzywiec nieopodal Narwi w powiecie hajnowskim.


56 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

15.06.2022, 09:05

56 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w środę (15.06) rano Straż Graniczna. SG zatrzymała też kolejnych pięciu tzw. kurierów osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.


Przywrócenie ruchu turystycznego to jedno z większych wyzwań przygranicznych samorządów

14.06.2022, 12:41

Powrót turystów w rejon przy granicy z Białorusią będzie wymagać czasu i nie będzie prosty, ale ważne, że wreszcie będzie taka możliwość - uważają podlascy samorządowcy, którzy liczą na powrót turystów np. w rejon Puszczy Białowieskiej.


mjr Katarzyna Zdanowicz

13.06.2022, 08:26

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


SG: w związku z budową bariery na granicy nie będą osuszane żadne tereny

12.06.2022, 17:57

W związku z budową bariery na granicy polsko-białoruskiej nie będą osuszane żadne tereny, nigdy nie było takich planów – zapewniła w niedzielę Straż Graniczna.


Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią - odebrane

12.06.2022, 13:20

Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane; trwają odbiory pozostałych - poinformowała w niedzielę (12.06) Straż Graniczna. Dodała, że przęsła ustawione są już na długości 140 km. Zapora ma być gotowa 30 czerwca.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok