Radio Białystok | Gość | mjr Katarzyna Zdanowicz - rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

13.06.2022, 08:26, akt. 10:27

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z mjr Katarzyną Zdanowicz rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za niespełna trzy tygodnie zniesiony będzie zakaz wjazdu do przygranicznych miejscowości. Jak tłumaczy Straż Graniczna jest to możliwe dzięki postępom w pracach przy budowie zapory na granicy i mniejszej skali nielegalnej migracji. M.in. o tym z rzeczniczką Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyną Zdanowicz rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Od lipca nie będzie już faktycznie tej strefy z zakazem wjazdu, która sięgała kilku kilometrów od linii granicy, obowiązywać będzie natomiast 200-metrowy pas z zakazem wstępu przy granicy. To powiedzmy może o informacjach praktycznych - po pierwsze czy on będzie jakoś oznakowany, albo zabezpieczony przez służby, a po drugie - jakie będą ewentualne konsekwencje wkroczenia w tę strefę?


mjr Kataryna Zdanowicz: To wszystko jest teraz przedmiotem analiz i prac, jeżeli chodzi o wprowadzenie tego 200-metrowego odcinka, licząc od linii granicy, na który nie będzie możliwe wejście. Możliwości wprowadzenia takiego pasa daje nam ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Jak wiemy, prace idą bardzo dobrze, zgodnie z harmonogramem, więc tutaj możemy skorzystać z tego elementu i wprowadzić - właściwie to wojewoda wprowadza na wniosek straży granicznej - taki pas 200-metrowy, licząc od linii granicy.


Czy ustawa przewiduje, jakie to będą mandaty ewentualnie, czy może jakieś poważniejsze konsekwencje?


Przy linii granicy mamy cały czas pas drogi granicznej, który wynosi 15 m. Prawdopodobnie zasady będą takie same - wchodzić na pas drogi granicznej absolutnie nie wolno, jest to zabronione i jest karane mandatem w wysokości do 500 zł.


I prawdopodobnie podobnie będzie w tej 200-metrowej strefie?


Prawdopodobnie tak.


Powiedzmy teraz o najnowszych danych - jak wyglądają postępy, jeśli chodzi o budowę zapory?


Tak jak mówiłam - budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, ale to nie oznacza, że budowa to jest tylko wmontowanie przęsła, bo cały czas równoległe są prowadzone prace związane z palowaniem, z montowaniem słupów, także te prace w tej chwili, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. 

Mamy termin do końca czerwca, firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu. Jeżeli chodzi o wykonanie drogi technicznej wzdłuż granicy, to można powiedzieć, że wykonana ona jest w 100%, a to w zdecydowany sposób też ułatwia wykonywanie prac budowlanych. 


Czy koszty budowy pozostają niezmienne, bo słyszymy informacje o dużych podwyżkach cen materiałów na światowych rynkach, między innymi cen stali?


Stal została zakupiona wcześniej, w związku z czym uniknęliśmy tej sytuacji. Na tę chwilę nie mam informacji, żeby tutaj jakimś podwyżkom uległo wykonanie tych wszystkich prac.  


Przypomnijmy, jaka to kwota?

 

To jest ponad miliard złotych - 1 mld 400 mln zł, o ile dobrze pamiętam.


Do tego jeszcze urządzenia elektroniczne.


Urządzenia elektroniczne, bo pamiętajmy, że samo wybudowanie bariery fizycznej, to nie jest zakończenie prac związanych z budową zabezpieczenia granicy państwowej. Do tego dochodzi jeszcze tak zwana bariera elektroniczna, czyli to są wszystkie elementy związane z kamerami, kamerami termowizyjnym, z perymetrią, które tak naprawdę dopełnią całość, bo wtedy będziemy mieli informację od razu, na bieżąco w placówkach straży granicznej o tym, że ktoś próbuje nielegalnie tę granicę przekroczyć, że podchodzi do tego ogrodzenia i tu będziemy mogli szybko reagować. 

Ta droga techniczna, tak jak mówiłam, w zdecydowany sposób ułatwia dojazd do linii granicy, także to dopiero będzie pełny element razem z tą barierą elektroniczną.


Jeżeli chodzi o urządzenia elektroniczne, jak tutaj wygląda harmonogram prac?


Złożone zostały projekty, one podlegają teraz analizie przez firmę, która będzie montować te zabezpieczenia elektroniczne. Potrzebna jest do tego bariera fizyczna, żeby w ogóle zacząć budowę bariery elektronicznej, także jeżeli tylko będzie możliwość to na tych elementach, gdzie oddawane są częściowo odcinki bariery fizycznej, rozpocznie się montowanie tej bariery elektronicznej. 


Do września?


Do września. Liczymy na to, że koniec trzeciego kwartału, to jest ten czas kiedy ta bariera, to zabezpieczenie granicy w całości zostanie wykonane.


Na powstającej na granicy zaporze, są właśnie montowane te urządzenia elektroniczne, a nie elektryczne, bo z takim stwierdzeniem też się spotkałem, że to urządzenia elektryczne i ta bariera będzie podłączona do prądu - to nie jest prawda.


To nie jest prawda. Teraz mamy różnego rodzaju technologie, perymetria to jest ten element, który już od kilku lat wchodzi, jeżeli chodzi o zabezpieczenie granic, nie tylko tutaj w Polsce, ale też w innych krajach.


W związku z montowaniem urządzeń elektronicznych z perymetrią ma też powstać centrum nadzoru. Czy jest miejsce, gdzie to powstanie, czy to będzie jedno miejsce, czy np. w kilku placówkach straży granicznej?


To centrum nadzoru powstanie w komendzie oddziału podlaskiego, tutaj będzie to nowa sekcja, nowy organ, który będzie się zajmował właśnie zbieraniem informacji o tym, co się dzieje na granicy i przesyłaniem tego bezpośrednio do placówek, by mogły reagować na dane zdarzenia.


Mówimy o komendzie w Białymstoku na Bema?


Tak. Będzie weryfikowany sygnał, czy jest prawdziwy, czy to nie jest element związany z przejściem zwierzęcia, drzewem, wiatrem, więc te informacje będą sprawdzane, potem przekazywane już do konkretnej jednostki, do konkretnej placówki, która będzie działać, jeżeli będzie podejmowana próba nielegalnego przekroczenia granicy. 

Tutaj w związku z tym, że ciągle Podlaski Oddział Straży Granicznej się zmienia - będziemy przyjmować nowe osoby. Ciągle mówimy o tym, że prowadzimy nabór, zapraszam wszystkich chętnych, bo jak widzimy, te zadania i obowiązki funkcjonariuszy straży granicznej się zmieniają, dochodzą nowe. 


Czekają was chyba też jakieś szkolenia w związku z tymi urządzeniami elektronicznymi?


Zdecydowanie tak, to nie tylko mówimy o szkoleniach w tym zakresie, ale i innych szkoleniach. Od jakiegoś czasu mam możliwości używania tarcz, czy przenośnych plecakowych miotaczy gazu, z tego się też musimy szkolić, ale to nie są tylko te elementy. Tak naprawdę funkcjonariusze straży granicznej szkolą się cały czas i podstawą funkcjonowania straży granicznej są wyszkoleni funkcjonariusze, którzy dysponują bardzo dobrym sprzętem.


Zapora na granicy już jest, oczywiście jeszcze bez tego systemu zabezpieczeń elektronicznych, ale czy migranci próbują tę granicę, tę zaporę jakoś przekraczać? Czy służby białoruskie wciąż też pomagają w tym przekraczaniu granicy?


No niestety tak. I tutaj mówię o próbach nielegalnego przekraczania granicy, ale też o zaangażowaniu służb białoruskich. Tej doby mieliśmy sytuację, kiedy w stronę służb ochraniających granice naszego państwa rzucane były kamienie właśnie przez służby białoruskie, czyli ten element, jeżeli chodzi o prowokację, czy odwrócenie uwagi przez służby białoruskie, cały czas jest stosowany po to, by umożliwić przekroczenie nielegalnie granicy osobom, które kontaktują się ze służbami białoruskimi, które po prostu z nimi współpracują, jeżeli chodzi o nielegalne przekroczenie granicy.


A czy są próby przekroczenia granicy również na tym odcinku, gdzie jest ten płot?


Oczywiście, że tak. Każda bariera jest do przejścia, tylko potrzebne są odpowiednie narzędzia. Te próby są podejmowane, na szczęście jest ich niewiele, bo jest to bariera dość wysoka, solidna, niestety niewyposażona jeszcze w tę optoelektronikę, która dopełni całość. Natomiast te próby są ujawniane i te osoby są ujawniane.


Rozmawiałem w weekend z mieszkańcami przygranicznych miejscowości. Wg ich relacji cudzoziemcy wciąż są tam widywani, nawet poza strefą objętą zakazem wjazdu. 


Tak, zdarza się tak. Ta bariera  nie jest jeszcze wybudowana w całości, poza tym mamy jeszcze odcinki rzeczne, na których nie ma tej fizycznej bariery, na niektórych odcinkach tam będzie tylko i wyłącznie bariera elektroniczna, więc ten szlak nielegalnej migracji, on się zapisuje już gdzieś wśród cudzoziemców, którzy chcą nielegalnie dostać się do Europy i te osoby cały czas się pojawiają i prawdopodobnie będą się pojawiać w najbliższej przyszłości.


Czy ten szlak na pograniczu polsko-białoruskim na stałe wpisuje się już w te szlaki migracyjne do Europy, obok tego przez Morze Śródziemne, chociażby szlak bałkański?


To widać wyraźnie. To, co mieliśmy w 2020 roku - 120 osób, a potem następnego roku 40 tysięcy, w tej chwili mamy już ponad 5,5 tys. osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Jest to zdecydowanie bardziej utrudnione, poszła też informacja o tym, że tę granicę trudno jest przekroczyć i że jest to praktycznie niemożliwe. Natomiast te próby są podejmowane, będą podejmowane i jak widzimy, są to cudzoziemcy z różnych krajów - to jest Jemen, Kongo, Indie, Egipt, Afryka Subsaharyjska. Niestety musimy się zmierzyć z ciągłymi próbami nielegalnego przekraczania granicy, jesteśmy przygotowani do tego, by tę granicę ochronić, by nie dopuszczać do jej nielegalnego przekraczania.


Dziękuję bardzo za rozmowę.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.


prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.


KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.


Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.


fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.


fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.


Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok