Radio Białystok | Wiadomości | Wiceszef MSWiA: zapora na granicy polsko-białoruskiej już poprawiła bezpieczeństwo Polski

Wiceszef MSWiA: zapora na granicy polsko-białoruskiej już poprawiła bezpieczeństwo Polski

17.06.2022, 09:30, akt. 09:32

Zapora na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze nieukończona, już poprawiła bezpieczeństwo Polski – ocenił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Ponad 140 km z mającej liczyć 187 km technicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej jest już gotowe. Pięciometrowy płot zbudowany z żelbetonu i grubych stalowych profili zwieńczony skręconym drutem żyletkowym, już chroni terytorium Polski.

"Nawet gdy (zapora – PAP) nie jest jeszcze wyposażona w urządzenia elektroniczne i perymetrię, detekcyjne elementy, stanowi istotną fizyczną barierę i przez to jest zdecydowanie trudniejsza do forsowania" – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Poinformował, że – szczególnie w miejscach, w których budowa nie została jeszcze zakończona – "każdego dnia podejmowane są próby przedarcia się na stronę polską". "Są to próby o mniejszym charakterze i znaczeniu, jak i liczbie uczestniczących" - ocenił.

"Prace idą w tempie naprawdę ekspresowym. Przypomnę, że gdy kilka miesięcy temu stawialiśmy ten termin, to liderzy opozycji kpili wręcz, że ta zapora nigdy nie powstanie, a na pewno nie w terminie, który zapowiedzieliśmy" – powiedział.

Dodał, że zapora powstanie do końca czerwca. Następnie – sukcesywnie będzie montowany elektroniczny system perymetryczny i detekcyjny.

Podkreślił, że wzmacnianie systemu bezpieczeństwa wschodniej granicy nie kończy się na budowie zapory. Poinformował, że zostanie zwiększona liczba funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wskazał, że chodzi o kilkaset nowych etatów.

Przypomniał, że szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował, że w związku z zakończeniem głównych prac przy zaporze od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.

Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Budowę zapory prowadzi firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od 1 lipca w regionie zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią

15.06.2022, 16:52

Od 1 lipca w województwie podlaskim będzie obowiązywał zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii polsko-białoruskiej granicy - wynika z podpisanego w środę (15.06) rozporządzenia wojewody podlaskiego. Zakaz będzie obowiązywał do 15 września.


mjr Katarzyna Zdanowicz

13.06.2022, 08:26

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią - odebrane

12.06.2022, 13:20

Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane; trwają odbiory pozostałych - poinformowała w niedzielę (12.06) Straż Graniczna. Dodała, że przęsła ustawione są już na długości 140 km. Zapora ma być gotowa 30 czerwca.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok