Radio Białystok | Galerie | Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach [zdjęcia, wideo]

Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach [zdjęcia, wideo]

10.02.2023, 09:34, akt. 18:23

W Podlaskiem nie działa już żadne drogowe przejście graniczne z Białorusią. O godz. 12:00 do odwołania zamknięto przejście w Bobrownikach.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach - relacja Marcina Mazewskiego i Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jednym z ostatnich, którym udało się odprawić w Bobrownikach, był kierowca tira z Uzbekistanu - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Po zamknięciu przejścia do kierowców podchodzili policjanci i kazali zawracać - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Bobrownikach od południa nie są odprawiane żadne samochody - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jak wygląda sytuacja na przejściu granicznym w Bobrownikach godzinę przed zamknięciem? - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Marcin Mazewski rozmawiał z ostatnimi podróżnymi, którzy zdążyli na odprawę w Bobrownikach | Pobierz plik.


0:00
0:00
Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O zawieszeniu ruchu poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński

O zawieszeniu ruchu na tym przejściu poinformował w czwartek (9.02) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Decyzja została podjęta - jak informował Kamiński - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa".Ruch na przejściu w Bobrownikach wzrósł nieco w czwartek (9.02) wieczorem. Wtedy podlaska KAS informowała, że kierowcy aut ciężarowych na odprawę oczekują trzy godziny, a w kolejce stoi 60 tirów. 

Natomiast podlaski oddział Straży Granicznej podawał, że do siedmiu godzin wzrósł czas oczekiwania na odprawę w ruchu turystycznym.

W piątek (10.02) rano czas oczekiwania na odprawę wynosił godzinę. W ciągu ostatniej nocnej dwunastogodzinnej zmiany na Białoruś wyjechało 128 ciężarówek - podała KAS. 

Także podlaski oddział SG poinformował, że w piątek (10.02) rano na przejściu było spokojnie. Rzecznik POSG mjr Katarzyna Zdanowicz powiedziała, że w ciągu ostatniej dwunastogodzinnej zmiany odprawiono na Białoruś 1266 osób. 


- Na pewno jest to więcej niż zazwyczaj, ale miało to związek z ogłoszeniem decyzji o zawieszeniu ruchu - powiedziała. 


W czwartek (9.02) na stronach służb granicznych pojawiły się komunikaty o zawieszeniu ruchu w Bobrownikach. Komunikaty wyświetlane były też na tablicach na drodze ekspresowej S8 w kierunku Białegostoku.


Wojewoda podlaski ws. zamknięcia przejścia w Bobrownikach: będziemy oceniać skutki gospodarcze

W związku z zamknięciem drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zapowiedział ocenę sytuacji gospodarczej regionu. Władze województwa podkreślają, że kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze.

Bobrowniki od ponad roku były jedynym w Podlaskiem działającym drogowym przejściem granicznym z Białorusią, gdzie odbywał się ruch towarowy i osobowy. Obecnie w Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia granicznego z Białorusią. 9 listopada 2022 r. w związku z kryzysem migracyjnym zamknięto do odwołania największe przejście drogowe z Białorusią w Kuźnicy. Nieczynne jest też przejście w Połowcach.

W tej chwili będziemy oceniać skutki gospodarcze. Dzisiaj być może spotkam się także z przedstawicielami środowisk gospodarczych, aby poznać z ich strony ocenę tych trudności, które mogą się wiązać z tym, że ostatnie funkcjonujące przejście graniczne, które realizowało ruch tranzytowy, ciężarowy, zostało w naszym województwie zamknięte

- powiedział dziennikarzom w Białymstoku wojewoda.

Bohdan Paszkowski ocenił, że zamknięte przejścia drogowe są "istotnym utrudnieniem" w ruchu drogowym. Przypomniał jednocześnie, że w Podlaskiem czynne są wciąż dwa polsko-białoruskie kolejowe przejścia graniczne - w Kuźnicy i Siemianówce. 

Władze regionu podkreślają jednak, że kwestie bezpieczeństwa, którymi szef MSWiA Mariusz Kamiński umotywował swoją decyzję o zamknięciu przejścia w Bobrownikach, są najważniejsze. 

Marszałek województwa Artur Kosicki powiedział w piątek dziennikarzom, że podziela argument zamknięcia przejścia, jeśli są jakieś informacje o zagrożeniu bezpieczeństwa. "Uważam, że decyzja została podjęta właściwie. Z moich informacji, które posiadam wynika, że pewne zagrożenie jest" - powiedział Artur Kosicki i dodał, że sprawy bezpieczeństwa są nadrzędne. 

Artur Kosicki przyznał też, że zastanawia się, jak można pomóc przedsiębiorcom w ramach kończących się programów z UE.


Premier: nie wykluczamy zamknięcia innych przejść granicznych z Białorusią

Premier o ewentualne zamknięcie kolejnych przejść granicznych z Białorusią został zapytany na briefingu w Brukseli. Po zamknięciu przejścia w Bobrownikach czynne są jedynie przejścia w województwie lubelskim: Terespol - dla ruchu osobowego i Koroszczyn-Kukuryki - dla ciężarowego.

"Nie wykluczamy zamknięcia innych przejść granicznych z Białorusią" - zaznaczył szef rządu. Jak wyjaśnił, powodem zawieszenia ruchu granicznego w Bobrownikach są coraz większe napięcia wynikające z działań białoruskich władz.


Dariusz Piontkowski: Musimy stanowczo reagować na działania białoruskich władz po skazaniu Andrzeja Poczobuta

Musimy stanowczo reagować na działania białoruskich władz po skazaniu Andrzeja Poczobuta – mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski odnosząc się do decyzji o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikch. Pytany o skutki gospodarcze dla województwa podlaskiego ocenił, że w obecnej sytuacji nie powinny one istotnie wpłynąć na sytuację lokalnych przedsiębiorców.

- W interesie naszego regionu oczywiście byłoby, aby kontakty gospodarcze, wymiana ludzi między Polską a Białorusią były na jak największą skalę, bo to w poprzednich latach przynosiło nam możliwość rozwoju. Dziś sytuacja geopolityczne niestety jest inna. Kontakty gospodarcze z Białorusią i tak już były bardzo mocno ograniczone. Duża część polskich przewoźników już nie wyjeżdżała na Wschód. Na pewno wpłynie to niekorzystnie na rozwój naszego regionu, ale to nie zmieni tych relacji gospodarczych, które mamy z Białorusią w ostatnich miesiącach - mówi Dariusz Piontkowski.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark, mag, zmj, wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach będzie zamknięte

9.02.2023, 10:57

Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek (9.02) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ruch ma zostać zawieszony od godz. 12:00 w piątek (10.02).

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok