Radio Białystok | Galerie | Premier: państwo musi działać humanitarnie, ale granicy nie może przekraczać każdy [zdjęcia]

Premier: państwo musi działać humanitarnie, ale granicy nie może przekraczać każdy [zdjęcia]

24.05.2024, 19:38, akt. 21:00

Musimy znaleźć metodę, by państwo polskie zachowywało się humanitarnie, ale żeby nie było mowy o tym, że przekracza polską granicę każdy, kto chce - podkreślił w piątek (24.05) w Białymstoku premier Donald Tusk. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że to "nie będzie ładne i estetyczne" i cierpi z tego powodu.

Donald Tusk w Białymstoku, 24.05.2024, fot. Joanna Szubzda
Donald Tusk w Białymstoku, 24.05.2024, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Premier Donald Tusk w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Premier na spotkaniu z mieszkańcami Białegostoku był pytany o sprawę pushbacków na granicy i niehumanitarne traktowanie migrantów.

Szef rządu zaznaczył, że trzeba rozróżnić kwestię polityki migracyjnej i ogólnie humanitarnego traktowania ludzi. Podkreślił, że jeśli chodzi o to pierwsze, to on jest zdecydowanym zwolennikiem "realnej, prawdziwej polityki migracyjnej". Zaznaczył, że trudno mówić o niej, gdy nie ma się pełnej kontroli nad własną granicą i gdy nie decyduje się o tym, kto ją przekracza, a kto nie.

Podkreślił, że i Polska, i Europa, muszą mieć pełną kontrolę nad swoimi granicami. Zaznaczył, że rozumie i wspiera całym sercem "piękną postawę życiową", by pomagać osobom, które cierpią. Mówił, że długo rozmawiał z osobami, które pełnią swoją służbę na granicy i podkreślał, żeby "robili co do nich należy", ale też by wykazywali maksimum empatii "wszędzie tam, gdzie trzeba by uratować życie dziecka, kobiety lub gdy ktoś jest bardzo poszkodowany". "Jedno drugiego nie wyklucza" - zaznaczył.

Premier przypomniał, że nielegalna migracja jest też elementem hybrydowych działań Rosji i Białorusi; podkreślał, że nie jest prawdą, że - jak głosi białoruska propaganda - większość migrantów to kobiety i dzieci albo uchodźcy polityczni. Według premiera są to głównie młodzi mężczyźni, a w ostatnio stwierdzonych przypadkach, 90 proc. z nich jest wyposażonych w wizy rosyjskie.

Szef rządu zaznaczył, że akcja ta jest organizowana w sposób bardzo przemyślany, a konsulaty rosyjskie wydają wizy dla obywateli państw takich jak Somalia, Erytrea lub Jemen czy Afganistan. Hub, jak zaznaczył, mieści się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Stamtąd samolotami (przylatują) do Moskwy, koncentracja jest w Moskwie, i stamtąd pociągiem lub transportem kołowym rozmieszczani są w miejscach koncentracji na terenie i Rosji, i Białorusi. Tutaj wyposażani są przez służby białoruskie w lewarki" - powiedział.

Premier zaprotestował przed ocenianiem sytuacji tak, że - jak mówił - z jednej strony jest "nieludzka straż graniczna", a z drugiej - ofiary.


My musimy znaleźć metodę, by państwo polskie zachowywało się humanitarnie, ale żeby nie było mowy o tym, że przekracza polską granicę każdy, kto chce - podsumował premier Tusk.


Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że to "nie będzie ładne i estetyczne" i bardzo cierpi z tego powodu. Podkreślił jednocześnie, że jako szef rządu nie ma innego wyjścia.

W piątek Straż Graniczna poinformowała na platformie X, że blisko 470 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Miały miejsce kolejne ataki na polskie patrole.

Do wszystkich zdarzeń doszło na terenie Podlaskiego Oddziału SG, w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Narewki, Mielnika i Czeremchy. W środę było ponad 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w czwartek ponad 220 - podała w komunikacie rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

źródło: PAP | red: pp, zmj

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier Donald Tusk spotka się z mieszkańcami Białegostoku

23.05.2024, 12:24

Kwestie bezpieczeństwa granicy, finasowania samorządów i wsparcia przedsiębiorców - to tematy, o jakich chcieliby rozmawiać z premierem włodarze województwa podlaskiego. Donald Tusk spotka się w piątek (24.05) z mieszkańcami Białegostoku, na które zapraszali wspólnie marszałek województwa, wojewoda podlaski i prezydent Białegostoku.


Premier Donald Tusk: poproszę MON, żeby przygotowało prezentację "Tarczy Wschód"

21.05.2024, 19:41

Poproszę Ministerstwo Obrony Narodowej, żeby jeszcze w tym tygodniu, najpóźniej na początku przyszłego, przygotowało prezentację "Tarczy Wschód" - poinformował we wtorek (21.05) premier Donald Tusk. Dodał, że nie przewiduje się zaminowywania terenu.


Zapytaliśmy mieszkańców przygranicznych miejscowości, co sądzą o zaporze i ogłoszonej przez premiera "Tarczy Wschód"

20.05.2024, 18:41

Donald Tusk ogłosił narodowy plan "Tarcza Wschód" podczas zorganizowanych w Krakowie obchodów 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Jak mówił szef rządu, będzie to tarcza, która zabezpieczy Polskę przed potencjalnymi atakami ze wschodu i odstraszy wroga.


Szef BBN: wzmocnienie zapory na granicy jest działaniem właściwym

16.05.2024, 12:22

Szef BBN Jacek Siewiera wyraził swoje wsparcie wobec planów wzmocnienia zapory na granicy polsko-białoruskiej. Techniczne wzmocnienie tej bariery przez zastosowanie dodatkowych konstrukcyjnych i elektronicznych elementów jest działaniem jak najbardziej właściwym; należy je wesprzeć i cieszyć się, że rząd kontynuuje politykę poprzedniego - mówił.


Straż Graniczna: coraz większa liczba niebezpiecznych incydentów na polsko-białoruskiej granicy

14.05.2024, 19:43

Straż Graniczna informuje o coraz większej liczbie niebezpiecznych incydentów na polsko-białoruskiej granicy. Agresywni migranci obrzucają kamieniami i konarami żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, niszczą też słupy graniczne.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok