Radio Białystok | Wiadomości | Szef BBN: wzmocnienie zapory na granicy jest działaniem właściwym

Szef BBN: wzmocnienie zapory na granicy jest działaniem właściwym

16.05.2024, 12:22, akt. 12:29

Szef BBN Jacek Siewiera wyraził swoje wsparcie wobec planów wzmocnienia zapory na granicy polsko-białoruskiej. Techniczne wzmocnienie tej bariery przez zastosowanie dodatkowych konstrukcyjnych i elektronicznych elementów jest działaniem jak najbardziej właściwym; należy je wesprzeć i cieszyć się, że rząd kontynuuje politykę poprzedniego - mówił.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Premier Donald Tusk, 14 maja podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, mówił, że rząd musi zainwestować w zaporę na granicy z Białorusią więcej pieniędzy, ponieważ nie spełnia ona oczekiwań.

O te plany pytany był w środę w Radiu Zet szef BBN.


Środki techniczne, które zostaną wykorzystane do budowy i wzmocnienia tej bariery mają pełne uzasadnienie - powiedział szef BBN Jacek Siewiera.


Odniósł się również do zapowiedzi wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczącej budowy bunkrów, rowów oraz okopów w celu wzmocnienia granicy. "Część tego typu infrastruktury może być przygotowana w pobliżu granicy i należałoby przyznać rację takiemu działaniu" - mówił szef BBN.

Jacek Siewiera podkreślił również konieczność skonsultowania tych planów z osobami mieszkającymi wzdłuż białoruskiej granicy.


W myśleniu o przygotowaniu inżynieryjnym granicy, zwiększeniu jej odporności, przygotowaniu pod ewentualne działania obronne, trzeba zmierzyć się również z aspektem rozmowy z mieszkańcami - podkreślił Jacek Siewiera.


Szef BBN mówił także o konieczności wprowadzenia dla obu płci obowiązkowej służby obywatelskiej. "Moje zdanie, jako szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, brzmi: powinniśmy docelowo wprowadzić formę służby obywatelskiej, obowiązkowej w pewnym przedziale wieku i równą dla obu płci, w zakresie obrony ludności i służby wojskowej z możliwością wyboru". Jego zdaniem, taka służba uwzględniałaby kwalifikacje i pozwoliłaby również na wybór między obroną ludności, wsparciem zarządzania kryzysowego czy pracą administracyjną.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

16.05.2024, 07:32

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.


Premier: Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową [zdjęcia, wideo]

11.05.2024, 07:16

Granica polsko-białoruska to miejsce wyjątkowe ze względu na presję nielegalnej imigracji; tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową - oświadczył w sobotę (11.05) na Podlasiu premier Donald Tusk. Podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom chroniącym polskiej granicy.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok