Radio Białystok | Gość | mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo] - rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

16.05.2024, 07:32, akt. 17.05.2024, 08:34

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska
mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z mjr Katarzyną Zdanowicz rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zwiększa się presja migracyjna na polsko-białoruskiej granicy. Cudzoziemcy atakują przy tym żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej. Polski rząd zapowiada wzmocnienie zabezpieczeń na granicy.

Jak wygląda sytuacja na polsko-białoruskiej granicy? M.in o tym Wojciech Szubzda rozmawia z rzeczniczką Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyną Zdanowicz. 

Wojciech Szubzda: W Gdańsku organizowane są dziś centralne obchody 33. rocznicy powołania Straży Granicznej. O służbie funkcjonariuszy tej służby przede wszystkim przy polsko-białoruskiej granicy już teraz. A gościem Polskiego Radia Białystok jest rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Dzień dobry.


Katarzyna Zdanowicz: Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie.


W Gdańsku organizowane są uroczyste obchody z defiladą, a w Podlaskiem - trudna służba funkcjonariuszy przy granicy?


Niestety tak. Niestety, dlatego że od ponad dwóch lat, niemalże trzech mamy tutaj do czynienia z kryzysem migracyjnym wywołanym przez stronę białoruską i każdego dnia tak naprawdę zmagamy się z próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Ostatniej doby mieliśmy ich około 300, także codziennie te kilkaset osób próbuje nielegalnie przekroczyć granicę naszego państwa na terenie województwa podlaskiego.


Minionej doby 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy to dużo?


Sporo. Można powiedzieć, że te liczby są jedne z większych, jeśli myślimy o tych już ponad pięciu miesiącach od początku tego roku. Największa ilość prób, jaką mieliśmy to w kwietniu było ponad 440 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę, natomiast w ostatnich dniach te liczby są różne. Jest ponad 160 osób, ale też trzy dni pod rząd mieliśmy ponad 300 - 370.


W ostatnich dniach jest bardzo dużo wypowiedzi najważniejszych polityków w kraju na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Zabiera głos na ten temat premier, ministrowie spraw wewnętrznych i administracji, szefowie MON-u. Czy to oznacza, że zwiększa się presja migracyjna i sytuacja na granicy jest coraz trudniejsza?


Nie, mówi się o tym, bo granica polsko-białoruska jest bardzo ważna. Generalnie granica naszego państwa jest bardzo ważna. Ważne jest, aby dbać o suwerenność naszych granic, o to, żeby one nie były nielegalnie przekraczane, by nie szedł przez naszą granicę szlak nielegalnej migracji - tak jak mówiłam wcześniej, inspirowany przez państwo sąsiednie, bo jest to można powiedzieć ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie tej nielegalnej migracji. Także jest to niezwykle ważny temat, ważny też dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i wszystkich służb, które wspierają nas w tej codziennej służbie.


Kiedyś było inaczej i granicę chroniły polskie, ale także białoruskie służby. Teraz białoruskie służby wspomagają nielegalną migrację?


Dokładnie tak. Jeszcze cztery lata temu można powiedzieć, że nasza współpraca była dobra. Komunikowaliśmy się wspólnie, ochranialiśmy granicę, informowaliśmy się nawzajem o tym, co się dzieje. Obie strony dbały o to, żeby ta granica nie była nielegalnie przekraczana. Dzisiaj już wiemy, że strona sąsiednia jest zaangażowana w organizowaniu nielegalnej migracji, nie mamy kontaktu bezpośredniego ze służbami białoruskimi, tutaj możemy tylko telefonicznie lub wysyłając pisma informować o zdarzeniach, które nas niepokoją, które widzimy po tamtej stronie granicy, by mogli reagować, np. tak jak było w tamtym roku ugasić pożar w rejonie Puszczy Białowieskiej, czyli o tych wszystkich ważnych elementach, które obserwujemy, a które zagrażają i przyrodzie, i przede wszystkim ludziom.


Między innymi z powodu nielegalnej migracji powstała zapora na granicy polsko-białoruskiej, są też zabezpieczenia elektroniczne. Ale słyszymy też informacje od polityków, że trzeba wzmocnić jeszcze bardziej ochronę polsko-białoruskiej granicy. Czy to oznacza, że te zabezpieczenia, które teraz mamy są niewystarczające?


One są wystarczające i potrzebne, ale pamiętajmy o tym, że zapora nie zatrzymuje nielegalnej migracji - ona tylko ją ogranicza. Służby białoruskie obserwują doskonale to, co dzieje się na granicy i też dostarczają nowe narzędzia cudzoziemcom po to, by tę granicę nielegalnie mogli przekroczyć. Dlatego niezbędne jest uszczelnianie tej granicy, dokładanie nowych elementów jej zabezpieczenia po to, by ta służba była bezpieczna dla funkcjonariuszy i żołnierzy, ale też po to, by nie można było jej nielegalnie przekroczyć.


Mówi się między innymi o tym, że kilkanaście metrów od obecnej zapory może powstać druga zapora. Czy ona będzie wtedy bardziej skuteczna w ochronie?


Tutaj w tej chwili mamy zaporę fizyczną na granicy i barierę elektroniczną, czyli takie narzędzia, które pozwalają nam obserwować 24 godziny na dobę to, co się dzieje na granicy, ale też utrudniają to nielegalne przekraczanie granicy. Każde zabezpieczenie, które jest dokładane do tego elementu ochraniania granicy jest potrzebne i będzie spełniać swoją rolę.


A w której części województwa podlaskiego odnotowują państwo najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy?


Tutaj już od dłuższego czasu najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy mamy na południu naszego województwa. Tutaj placówki począwszy od Narewki, Białowieża, Dubicze Cerkiewne czy Czeremcha zmagają się z największą ilością prób nielegalnego przekraczania granicy dlatego też, że tam jest Puszcza Białowieska. Tam jest olbrzymi obszar leśny, w którym jest łatwo zniknąć, w którym jest łatwo się schować. Służby białoruskie doskonale o tym wiedzą i kierują właśnie na ten odcinek te osoby, które chcą nielegalnie przekroczyć granicę naszego państwa.


Czy z tego powodu jest tam więcej funkcjonariuszy wspomagających was i żołnierzy?


Też, dlatego że my obserwujemy to, co się dzieje na granicy. Granica jest monitorowana i z powietrza, i z lądu. Działamy w taki sposób, by zabezpieczyć ją właśnie na tych odcinkach, gdzie jest największe zagrożenie i tam de facto jest najwięcej prób nielegalnego przekroczenia i najwięcej służb ochraniających granicę naszego państwa. Co nie oznacza, że na innych odcinkach nie ma funkcjonariuszy - tam też granica jest zabezpieczona, jest monitorowana po to, by nie dochodziło do tych prób nielegalnego jej przekroczenia.


Powiedziała pani między innymi że granica patrolowana jest z powietrza. Macie czym latać, możecie też patrzeć na tą sytuację z góry?


Tak i to jest też doskonałe narzędzie, dlatego że obserwowanie z powietrza tego, co się dzieje na granicy jest bardzo potrzebne. Tak jak mówiłam - wykorzystywanie są statki powietrzne, ale też i drony. Tutaj można powiedzieć, że jest wiele elementów, które się składają w ogóle na system ochrony granicy - to są niezwykle ważne i potrzebne narzędzia.


W mediach ostatnio pojawiały się informacje, że możliwy jest szturm kilkusetosobowej grupy migrantów ze strony Białorusi. Czy mają państwo takie informacje? Czy to jest możliwy scenariusz?


Nikt się nie spodziewał, że w 2021 roku w listopadzie w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy nagle pojawi się kilka tysięcy osób. Natomiast my obserwujemy całą sytuację, monitorujemy i reagujemy adekwatnie do tego, co się dzieje na granicy. Na tę chwilę mieliśmy grupy ponad 180 osób, które próbowało nielegalnie przekroczyć granicę naszego państwa. Zabezpieczamy tę granicę, widzimy te próby nielegalnego przekroczenia przez większe ilości osób i stoimy na straży, po to by nie dopuścić do nielegalnego przekraczania granicy.


Zaczęliśmy rozmowę od informacji o obchodach w Gdańsku. To też szczególne wydarzenie dla komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, no właśnie – pułkownika czy już generała brygady Sławomira Klekotki?


Tak, szczególne dla komendanta, generała brygady Sławomira Klekotki, ale też dla funkcjonariuszy, bo wyróżnienie komendanta oddziału jest też pokazaniem czy wsparciem dla całego podlaskiego oddziału, dla wszystkich funkcjonariuszy, którzy pełnią w nim służbę.


Komendant odbiera dzisiaj nominację generalską z rąk prezydenta.


Tak. Dzisiaj w Gdańsku mamy centralne obchody, bo dziś właśnie jest święto Straży Granicznej, 16 maja, także dzisiaj w Gdańsku są centralne uroczystości z okazji święta Straży Granicznej.


Ale zanim dojdzie się w służbie do generała trzeba od czegoś zacząć. Jak można rozpocząć służbę w Straży Granicznej?


Bardzo prosto. Trzeba zgłosić się do nas, najlepiej zajrzeć na stronę internetową - tam są wszelkie niezbędne, potrzebne informacje. Tam jest telefon – trzeba zadzwonić, umówić się, złożyć dokumenty. Mamy rekordzistów, którzy w ciągu dwóch miesięcy byli w stanie załatwić całą procedurę i po dwóch miesiącach już mogli być przyjmowani do Straży Granicznej. Teraz mieliśmy przyjęcie, ponad 50 osób zostało przyjętych do służby, kolejne będzie we wrześniu. 

Te procedury są bardzo sprawne, szybkie, warto spróbować, warto się zgłosić tutaj na Bema 100 w Białymstoku do biura kadr po to, by złożyć niezbędne, potrzebne dokumenty i przejść całą procedurę kwalifikacyjną, która się składa z kilku elementów. Ale o tym wszystkim można przeczytać na stronie internetowej Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej - tam naprawdę są bardzo szczegółowe informacje. Zachęcam wszystkich do tego, żeby zajrzeli i spróbowali swoich sił.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok