Radio Białystok | Gość | prof. Eugeniusz Mironowicz - kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku

13.02.2019, 07:54, akt. 10:04

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk
prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

Z prof. Eugeniuszem Mironowiczem rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

W programie wizyty spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Delegacja białoruskich polityków odwiedzi także Białystok.

O znaczeniu tej wizyty z kierownikiem Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku prof. Eugeniuszem Mironowiczem rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Czy to może oznaczać nowe otwarcie w stosunkach polsko-białoruskich?


prof. Eugeniusz Mironowicz: To otwarcie już trwa moim zdaniem od 2015 roku. To PiS dokonał tego otwarcia, czyli nowy rząd po wyborach. Przypomnę, że w Mińsku był przewodniczący Senatu Stanisław Karczewski. Był też wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. No i był też obecny premier Morawiecki, wtedy pełniący funkcję wicepremiera. Odpowiedni urzędnicy byli także w Polsce, a wizyta Miasnikowicza sądzę, że to jest kontynuacja tego dialogu rozpoczętego 3 lata wcześniej.


Jednak tak wysokich przedstawicieli państwa białoruskiego w Warszawie nie było.


Przewodniczący parlamentu to jest faktycznie tam druga osoba w państwie. Rzeczywiście jest to polityk od dawna funkcjonujący na białoruskiej scenie politycznej. Pełnił różne funkcje i sądzę, że to jest osoba jedna z bardziej zaufanych u prezydenta Aleksandra Łukaszenki.


Wczorajsze spotkania w Krajowej Izbie Gospodarczej, a także z ministrem przedsiębiorczości mogą oznaczać, że stosunki gospodarcze między Polską a Białorusią będą zdynamizowanie, będą lepiej się rozwijać?


To trudno odczytać. Na przestrzeni ostatnich - powiedzmy 20 lat - czasami relacje polityczne są bardzo złe, natomiast w tym czasie równolegle rozwijały się znakomicie stosunki gospodarcze. I czasami było odwrotnie - podpisywano znakomite umowy handlowe, zapowiadano wielką dynamikę rozwoju relacji gospodarczych.

Przypomnę tylko początek XXI wieku, zwłaszcza kiedy Platforma obejmowała rządy, w 2008 roku tutaj takim optymizmem właśnie w tych relacjach powiało, ale okazuje się, że nic z tych kontraktów nie wyszło, gdyż żadna ze stron nie była gotowa wyłożyć kapitału, co jest najważniejsze dla ożywienia tych relacji. Wydaje mi się, że za tym po prostu stał brak zaufania po obu stronach.


Teraz te stosunki gospodarcze może nawet nie są najgorsze. Białoruś dużo korzysta na różnego rodzaju embargach nałożonych przez Moskwę na towary z Unii Europejskiej.


Prawdopodobnie w Rosji jest sporo towaru z Polki sprzedawanych jako białoruskie. Te przysłowiowe jabłka to już chyba w Rosji w formie dowcipów krążą, że jabłka białoruskie, nawet sery jakieś, których nigdy na Białorusi nie wiedziano, sprzedaje się w opakowaniach białoruskich.

Rzeczywiście jest to jeden z takich elementów, który sprzyja wymianie towarowej, ale oczywiście to trudno zarejestrować. Tego w statystykach nigdy nie będzie, gdyż to jest po prostu półlegalne i Białoruś nigdy nie będzie chwalić się tego typu obrotami.

Natomiast w przypadku Białorusi najważniejsza rzecz to cena rosyjskiej ropy. Główny produkt eksportowy Białorusi do Unii Europejskiej, w tym też do Polski, to są produkty ropopochodne. Kiedy Rosja podnosi cenę, to wtedy staje się to mniej opłacalne.

No i dzisiaj to jest dylemat ogromne wagi, bo nie jest do końca uregulowana sprawa ceny na rosyjską ropę. W związku z tym pytanie o to, jakie Białoruś będzie mieć możliwości eksportowe. W przypadku Białorusi eksport to przede wszystkim podstawa funkcjonowania gospodarki.


Pod koniec ubiegłego roku Rosja próbowała zaproponować zwiększenie ceny ropy dla Białorusi. Czy ta wizyta Michaiła Miasnikowicza w Polsce, jego dzisiejsze spotkania z premierem i prezydentem mogą być jakimś sygnałem dla Unii Europejskiej czy też Kremla, że polityka Białorusi może się jakoś zmienić?


Nie wydaje mi się. Gdyby tu przyjechał prezydent Łukaszenka, gdyby przygotowano wcześniej jakieś szumne traktaty, umowy, wtedy można byłoby mówić o jakiejś manifestacji wobec Rosji, zwłaszcza wobec Rosjo.

Nie wiem, czy Unia Europejska byłaby czymkolwiek zaskoczona w przypadku ożywienia relacji polsko-białoruskich na większą skalę niż jest obecnie. Ale niewątpliwie faktem jest, że takie ożywienie kontaktów na najwyższym szczeblu służy zarówno Polsce, jak i Białorusi. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

To jest paradoksalne, że oficjalnie relacje polityczne Polski były najgorsze ze wszystkich sąsiadów, których Polska ma. Wydaje mi się też, że relacje polityczne były trochę sztucznie kreowane, te konflikty.

Moim zdaniem też bardzo wiele złego czyniła publicystyka przez ostatnie kilkanaście lat. Teraz to uległo znacznemu złagodzenie. W środkach masowego przekazu nie widać takich napastliwych artykułów, publikacji. Podobnie jak na Białorusi trudno spotkać cokolwiek negatywnego o Polsce. Są uszczypliwości, oczywiście to jest czynione, ale to nie jest ta skala, którą mieliśmy w końcu XX w. czy nawet w pierwszych latach XXI w.


Michał Miasnikowicz spotka się również w Białymstoku z przedstawicielami mniejszości białoruskiej. Odwiedzi również wieś Zaleszany spaloną w 1946 roku przez oddział kapitana Romualda Rajsa pseudonim "Bury". Jakie to ma znaczenie dla mniejszości białoruskiej?


Dla mniejszości białoruskiej pewnie niezbyt duże. Natomiast tu warto odnotować, że Białoruś jako ostatnie państwo w tej części Europy przechodzi do tzw. aktywnej polityki historycznej. Do tej pory polityki historycznej praktycznie nie prowadzono. Nie prowadzono w imieniu państwa i narodu zwłaszcza.

Moim zdaniem od roku czy dwóch aktywnie administracja państwa włączyła się właśnie w kreowanie wizerunku, ale nie tylko państwa, a także narodu. To warto podkreślić, bo to się zmienia. Polska co najmniej od ćwierć wieku prowadzi politykę historyczną. Podobnie Litwa, Łotwa, Estonia, od 10 lat chyba Ukraina też kreuje jakąś własną mitologię. Białoruś przystępuje do kreowania tej mitologii jako ostatnie państwo w tym regionie.

Natomiast wydaje mi się, że kryteriów, wyraźnych fundamentów tej nowej polityki nie ma, to się kształtuje. Moim zdaniem wizyta w Zaleszanach jest taką próbą rozpoznania, jakie będą reakcje w Polsce, jakie będą reakcje na Białorusi. Ale też chodzi o przypomnienie, że Białorusini mieszkają poza granicami Republiki. Do tej pory tego nie odnotowywano w ogóle w polityce wewnętrznej.

Przypomnę, że ideologia państwowa, którą naucza się na wszystkich szczeblach edukacji od szkoły podstawowej po szkolnictwo wyższe, twierdzi, że Białorusinem jest ten, kto jest obywatelem Białorusi.

Natomiast niektórzy Białorusini mieszkają poza granicami. To przyjmuje się do wiadomości, że jest diaspora białoruska, ale to nie są Białorusini, to są ludzie przypisani do innych państw, więc w związku z tym Białorusinów mieszkających w Polsce traktuje się jako Polaków, mieszkających w Rosji jako Rosjan, na Litwie jako Litwinów. Mniej więcej tak to funkcjonuje według ideologii państwowej. Ta wizyta w Zaleszanach jest czymś nowym, jest chyba próbą wdrażania już w praktyce tej polityki historycznej. Zobaczymy, w jakim kierunku to będzie się rozwijać.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.


Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.

Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.


Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.


Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.


Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.


Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.

dr hab. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

dr hab. Tomasz Dubowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
10.05.2019

Jakie znaczenia mają eurowybory? Jak Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie?

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Hankiewicz, Grażyna Hankiewicz i Krzysztof Kuzko

fotografowie z Grupy Twórczej "Motycz"
10.05.2019

- Postanowiliśmy spróbować wspólnie opisać swoją fotografią to, co szczególnego ma w sobie wschodnia Polska.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok