Radio Białystok | Gość | prof. Eugeniusz Mironowicz - kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku

13.02.2019, 07:54, akt. 10:04

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk
prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

Z prof. Eugeniuszem Mironowiczem rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

W programie wizyty spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Delegacja białoruskich polityków odwiedzi także Białystok.

O znaczeniu tej wizyty z kierownikiem Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku prof. Eugeniuszem Mironowiczem rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Czy to może oznaczać nowe otwarcie w stosunkach polsko-białoruskich?


prof. Eugeniusz Mironowicz: To otwarcie już trwa moim zdaniem od 2015 roku. To PiS dokonał tego otwarcia, czyli nowy rząd po wyborach. Przypomnę, że w Mińsku był przewodniczący Senatu Stanisław Karczewski. Był też wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. No i był też obecny premier Morawiecki, wtedy pełniący funkcję wicepremiera. Odpowiedni urzędnicy byli także w Polsce, a wizyta Miasnikowicza sądzę, że to jest kontynuacja tego dialogu rozpoczętego 3 lata wcześniej.


Jednak tak wysokich przedstawicieli państwa białoruskiego w Warszawie nie było.


Przewodniczący parlamentu to jest faktycznie tam druga osoba w państwie. Rzeczywiście jest to polityk od dawna funkcjonujący na białoruskiej scenie politycznej. Pełnił różne funkcje i sądzę, że to jest osoba jedna z bardziej zaufanych u prezydenta Aleksandra Łukaszenki.


Wczorajsze spotkania w Krajowej Izbie Gospodarczej, a także z ministrem przedsiębiorczości mogą oznaczać, że stosunki gospodarcze między Polską a Białorusią będą zdynamizowanie, będą lepiej się rozwijać?


To trudno odczytać. Na przestrzeni ostatnich - powiedzmy 20 lat - czasami relacje polityczne są bardzo złe, natomiast w tym czasie równolegle rozwijały się znakomicie stosunki gospodarcze. I czasami było odwrotnie - podpisywano znakomite umowy handlowe, zapowiadano wielką dynamikę rozwoju relacji gospodarczych.

Przypomnę tylko początek XXI wieku, zwłaszcza kiedy Platforma obejmowała rządy, w 2008 roku tutaj takim optymizmem właśnie w tych relacjach powiało, ale okazuje się, że nic z tych kontraktów nie wyszło, gdyż żadna ze stron nie była gotowa wyłożyć kapitału, co jest najważniejsze dla ożywienia tych relacji. Wydaje mi się, że za tym po prostu stał brak zaufania po obu stronach.


Teraz te stosunki gospodarcze może nawet nie są najgorsze. Białoruś dużo korzysta na różnego rodzaju embargach nałożonych przez Moskwę na towary z Unii Europejskiej.


Prawdopodobnie w Rosji jest sporo towaru z Polki sprzedawanych jako białoruskie. Te przysłowiowe jabłka to już chyba w Rosji w formie dowcipów krążą, że jabłka białoruskie, nawet sery jakieś, których nigdy na Białorusi nie wiedziano, sprzedaje się w opakowaniach białoruskich.

Rzeczywiście jest to jeden z takich elementów, który sprzyja wymianie towarowej, ale oczywiście to trudno zarejestrować. Tego w statystykach nigdy nie będzie, gdyż to jest po prostu półlegalne i Białoruś nigdy nie będzie chwalić się tego typu obrotami.

Natomiast w przypadku Białorusi najważniejsza rzecz to cena rosyjskiej ropy. Główny produkt eksportowy Białorusi do Unii Europejskiej, w tym też do Polski, to są produkty ropopochodne. Kiedy Rosja podnosi cenę, to wtedy staje się to mniej opłacalne.

No i dzisiaj to jest dylemat ogromne wagi, bo nie jest do końca uregulowana sprawa ceny na rosyjską ropę. W związku z tym pytanie o to, jakie Białoruś będzie mieć możliwości eksportowe. W przypadku Białorusi eksport to przede wszystkim podstawa funkcjonowania gospodarki.


Pod koniec ubiegłego roku Rosja próbowała zaproponować zwiększenie ceny ropy dla Białorusi. Czy ta wizyta Michaiła Miasnikowicza w Polsce, jego dzisiejsze spotkania z premierem i prezydentem mogą być jakimś sygnałem dla Unii Europejskiej czy też Kremla, że polityka Białorusi może się jakoś zmienić?


Nie wydaje mi się. Gdyby tu przyjechał prezydent Łukaszenka, gdyby przygotowano wcześniej jakieś szumne traktaty, umowy, wtedy można byłoby mówić o jakiejś manifestacji wobec Rosji, zwłaszcza wobec Rosjo.

Nie wiem, czy Unia Europejska byłaby czymkolwiek zaskoczona w przypadku ożywienia relacji polsko-białoruskich na większą skalę niż jest obecnie. Ale niewątpliwie faktem jest, że takie ożywienie kontaktów na najwyższym szczeblu służy zarówno Polsce, jak i Białorusi. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

To jest paradoksalne, że oficjalnie relacje polityczne Polski były najgorsze ze wszystkich sąsiadów, których Polska ma. Wydaje mi się też, że relacje polityczne były trochę sztucznie kreowane, te konflikty.

Moim zdaniem też bardzo wiele złego czyniła publicystyka przez ostatnie kilkanaście lat. Teraz to uległo znacznemu złagodzenie. W środkach masowego przekazu nie widać takich napastliwych artykułów, publikacji. Podobnie jak na Białorusi trudno spotkać cokolwiek negatywnego o Polsce. Są uszczypliwości, oczywiście to jest czynione, ale to nie jest ta skala, którą mieliśmy w końcu XX w. czy nawet w pierwszych latach XXI w.


Michał Miasnikowicz spotka się również w Białymstoku z przedstawicielami mniejszości białoruskiej. Odwiedzi również wieś Zaleszany spaloną w 1946 roku przez oddział kapitana Romualda Rajsa pseudonim "Bury". Jakie to ma znaczenie dla mniejszości białoruskiej?


Dla mniejszości białoruskiej pewnie niezbyt duże. Natomiast tu warto odnotować, że Białoruś jako ostatnie państwo w tej części Europy przechodzi do tzw. aktywnej polityki historycznej. Do tej pory polityki historycznej praktycznie nie prowadzono. Nie prowadzono w imieniu państwa i narodu zwłaszcza.

Moim zdaniem od roku czy dwóch aktywnie administracja państwa włączyła się właśnie w kreowanie wizerunku, ale nie tylko państwa, a także narodu. To warto podkreślić, bo to się zmienia. Polska co najmniej od ćwierć wieku prowadzi politykę historyczną. Podobnie Litwa, Łotwa, Estonia, od 10 lat chyba Ukraina też kreuje jakąś własną mitologię. Białoruś przystępuje do kreowania tej mitologii jako ostatnie państwo w tym regionie.

Natomiast wydaje mi się, że kryteriów, wyraźnych fundamentów tej nowej polityki nie ma, to się kształtuje. Moim zdaniem wizyta w Zaleszanach jest taką próbą rozpoznania, jakie będą reakcje w Polsce, jakie będą reakcje na Białorusi. Ale też chodzi o przypomnienie, że Białorusini mieszkają poza granicami Republiki. Do tej pory tego nie odnotowywano w ogóle w polityce wewnętrznej.

Przypomnę, że ideologia państwowa, którą naucza się na wszystkich szczeblach edukacji od szkoły podstawowej po szkolnictwo wyższe, twierdzi, że Białorusinem jest ten, kto jest obywatelem Białorusi.

Natomiast niektórzy Białorusini mieszkają poza granicami. To przyjmuje się do wiadomości, że jest diaspora białoruska, ale to nie są Białorusini, to są ludzie przypisani do innych państw, więc w związku z tym Białorusinów mieszkających w Polsce traktuje się jako Polaków, mieszkających w Rosji jako Rosjan, na Litwie jako Litwinów. Mniej więcej tak to funkcjonuje według ideologii państwowej. Ta wizyta w Zaleszanach jest czymś nowym, jest chyba próbą wdrażania już w praktyce tej polityki historycznej. Zobaczymy, w jakim kierunku to będzie się rozwijać.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Eligiusz Buczyński i Bożena Bednarek

poeta
25.03.2019

- Powstaje w tej chwili coś, co można by było nazwać modą na poezję.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

25.03.2019

"W mojej ocenie służba w policji daje najszerszy wachlarz możliwości rozwoju zawodowego i połączenia pasji z pracą."

Dariusz Wasilewski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Wasilewski [wideo]

przewodniczący Polskiej Ligi Husarskiej
25.03.2019

W naszym kraju powstała Polska Liga Husarska. Ma organizować istniejące grupy jeźdźców tej formacji.


Marta Guśniowska, fot. Joanna Szubzda

Marta Guśniowska

zawodowa baśniopisarka
24.03.2019

Dzień Lalkarzy o niespełna tydzień wyprzedza w kalendarzu Dzień Teatru. I też ma swoje przesłanie, które w tym roku przypomina o fundamentach współczesnego teatru formy. To: Tradycja, Talent, Wyobraźnia i Praca. Żadnej z tych cech nie brakuje Marcie Guśniowskiej - zawodowej baśniopisarce.

Koncert zespołu "Kwiat jabłoni" w Zmianie Klimatu, fot. Monika Kalicka

Kwiat Jabłoni - Kasia i Jacek Sienkiewiczowie

muzycy
23.03.2019

"Przekrój wiekowy jest bardzo duży. Na nasze koncerty przychodzą rodzice z dziećmi, licealiści, studenci, ale także osoby nawet 50+... i nasze babcie" - mówią artyści.


Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car, fot. Joanna Szubzda

Piotr Krysiewicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Car

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
22.03.2019

"Z tym składem myślę, że możemy powalczyć z każdym". Grupa Rowerowa Mistral Grodno SA Radio Białystok rozpoczyna walkę o czołowe miejsca w Maratonach Kresowych. I nie tylko.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
22.03.2019

"Każdy powinien, nie patrząc na ekologów, co wywalczą, ale każdy sam powinien się zastanowić, jak w swoim gospodarstwie może zagospodarować wodę".

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego
21.03.2019

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.


Krzysztof Korotkich i Miłka Malzahn, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Korotkich

z Instytutu Filologii Polskiej UwB
20.03.2019

"Posprzątać życie" to motto tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej, zaczerpnięte z twórczości poetki.

fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Urbanowicz

pisarz
20.03.2019

- Jestem wręcz zaskoczony aż tak pozytywnym odbiorem "Inkuba" - mówi Artur Urbanowicz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski
20.03.2019

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Jolanta Grabowska, fot. Marcin Gliński

Jolanta Grabowska

malarka
19.03.2019

"Każdy kto ma wrażliwość estetyczną, widzi powiązania, zależności między światem dźwięków i kolorów. Moją inspiracją jest otoczenie, środowisko, wydarzenia" - mówi malarka.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
19.03.2019

"Prawo i Sprawiedliwość stawia na osoby, które mają kompetencje do zajmowania się sprawami europejskimi, które mają także przygotowanie w tym zakresie".

dr Tomasz Łabuszewski, fot. Lech Pilarski

dr Tomasz Łabuszewski

naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
18.03.2019

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


ks. Zbigniew Gwiazdowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Zbigniew Gwiazdowski

kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
18.03.2019

- Św. Józef jest "trudnym tematem" na wystawę, ponieważ nie ma aż tak wielu obiektów go przedstawiających. Trzeba było się troszeczkę pogimnastykować.

asp. Wojciech Kosikowski, kom. Joanna Rzepniewska i st. sierż. Jakub Popławski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.03.2019

- Wagary, może nie jednorazowe, ale kilkudniowe czy powtarzające się regularnie, mogą być traktowane jako okoliczność świadcząca o demoralizacji nieletniego. Taka sprawa może trafić do sądu dla nieletnich.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
15.03.2019

- Wakaty nie dają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają obywatelom i państwu konkretni żywi funkcjonariusze. Przyjęliśmy do garnizonu podlaskiego 40 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie. Będą służyć naszemu wspólnemu bezpieczeństwu - mówił w Radiu Białystok Jarosław Zieliński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok