Radio Białystok | Gość | Piotr Siergiej - z Polskiego Alarmu Smogowego

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego

21.03.2019, 08:25, akt. 09:51

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski
Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski


0:00
0:00
Z Piotrem Siergiejem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak wygrać ze smogiem? - debatowano wczoraj w Białymstoku. Średniorocznie jest u nas dobrze ale bywają dni kiedy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone. Jak to zmienić ? O tym z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Nie uważa pan, że Polski Alarm Smogowy, jak i w ogóle ludzie chcący zwalczyć ów smog w naszym kraju nie próbują tego smogowego węża chwycić za ogon, a nie za głowę? Pytam o to, ze względu na to, że głównie co się karać tych, którzy mają takie a nie inne piece, których nie stać na kupno nowej instalacji, a odnoszę takie wrażenie, że ostatnich 30 lat przespaliśmy, jeśli chodzi o smog. Myślę tutaj o zagospodarowaniu przestrzennym, o cieple systemowym, o doprowadzeniu gazu, bo na przykład Białystok jest pomiędzy dwoma dużymi gazociągami, największymi w Polsce, a kończą nam się zasoby gazu, bo jest za słaby rurociąg.


Piotr Siergiej: No to prawda, to trzeba przyznać, że ostatnie 30 lat, jeśli chodzi o nasze gospodarstwa domowe i to co one emitują, to przespaliśmy, to nie ma dwóch zdań. Przemiany ustrojowe w 89 roku sprawiły, że wzięliśmy się dosyć mocno za fabryki, za huty, ciepłownie.


One same z reguły padły.


Te, które zostały zmusiliśmy do tego, żeby poinstalowały elektrofiltry na kominach i rzeczywiście w ciągu dosyć krótkiego czasu emisyjność tych przemysłowych, nazwijmy to, źródeł dymu zmalała właściwie dziesięciokrotnie. Natomiast te 4 miliony domów polskich, które wciąż są ogrzewane kopciuchami - pozaklasowymi kotłami, no nie mają elektrofiltrów oczywiście, w związku z tym dymią, jak dymiły i problem w ostatnich latach zdaje się nawet narastać, no bo do kopciuchów dołączyły jeszcze kominki, które z lubością instalujemy w nowych domach.


No, ale nowe kominki, które moglibyśmy instalować, które spalają w wysokiej temperaturze drewno są za drogie, nie stać nas, obywateli na to, żebyśmy sobie tę odrobinę luksusu zafundowali. W związku z tym nie próbujemy się zorganizować, nie próbujemy znaleźć takich funduszy, które pozwoliłyby nam zmienić to nasze podejście do kominka, do kopciucha, do czegokolwiek.


No to prawda, trochę nasza świadomość gdzieś tam została z tyłu i jeśli chodzi o to, co mamy w naszych kotłowniach, to często mamy tam wręcz XIX wiek. Jeżeli zaglądamy do garażu - nowy samochód, w dużym pokoju - stoi nowoczesny telewizor, który ma dwa-trzy lata, spełniający najnowsze parametry, natomiast w kotłowni bardzo często mamy żelazną skrzynię, przez której drzwiczki można właściwie wrzucić wszystko, co się przez te drzwiczki wrzuci.


Ale jeszcze do niedawna węgiel, który był dostępny, którym mogliśmy palić - nie spełniał żadnych norm, teraz ostro się wzięto za to, próbuje się te normy wprowadzać, żeby nie było za dużo siarki, żeby nie było za dużo popiołu i tak dalej i tak dalej. Daliśmy wolną rękę deweloperom, wszyscy chcą się podłączyć do gazu, a mamy chociażby w Białymstoku - elektrociepłownie, sieć się nie rozwija, a przecież w tych osiedlach można by również tym ciepłem systemowym próbować grzać, bo wszelkie ekspertyzy pokazują, że owe elektrociepłownie są znacznie sprawniejsze od kopciucha, kominka i czegokolwiek.


To prawda, ciepło miejskie czyli elektrociepłownie są bardzo efektywne w przetwarzaniu paliw kopalnych na ciepło. Z tym że jest jedno zastrzeżenie - ciepłownicy, którzy rozprowadzają ciepło po mieście z radością dostarczą ciepło do bloku, w którym jest 50 odbiorców albo 100 albo do osiedla bloków, ponieważ to jest bardzo wielu odbiorców, a koszt przesyłu jest niewielki, natomiast kiedy mówimy już o osiedlach domów jednorodzinnych, kiedy trzeba pociągnąć rurę z gorącą wodą, dobrze ocieploną magistralą - to to są potężne koszty i ciepłownie często nie chcą tego robić, ponieważ - chyba dosyć słusznie - koszt przyłącza jest tak wysoki, że potem bardzo drogo byśmy płacili za to ciepło, więc pytanie czy to ma sens.


No ale przy każdej elektrociepłowni tej systemowej z reguły, według najnowszych przepisów Unii Europejskiej, musi być agregat prądotwórczy, musi być prądnica, a zatem ten efekt kogeneracyjny musi powstać, to w związku z tym - tam gdzie można ogrzewamy tą ciepłą wodą, a tam gdzie można - może tańszą energią elektryczną ogrzejmy?


No tak, to oczywiście. Energia elektryczna jest tutaj najprostszym możliwym rozwiązaniem ogrzewania domów, bo prąd jest w każdym polskim domu. Z gazem, ciepłem miejskim już nie jest tak dobrze. W związku z tym, jeżeli ogrzewanie elektryczne jest dosyć drogie, ale no jeżeli byśmy zastosowali pompy ciepła, które przecież, powietrzne pompy ciepła, to już nie są kosztowne urządzenia, a można je po prostu no wręcz włączyć do gniazdka i uruchomić. 


No właśnie i stąd mój zarzut do Polskiego Alarmu Smogowego i do ludzi, którzy walczą ze smogiem, że próbują owego węża smogowego złapać za ogon, a nie za głowę. Bo właśnie - może zacznijmy rozmawiać o tym, w jaki sposób doprowadzić w miarę tanią energię, bo na przykład na Podlasiu wydajemy na energię i tą elektryczną, i tą do ogrzewania - około 6 miliardów złotych każdego roku. Możemy podwyższać sprawność urządzeń, instalować drogie urządzenia, które pozwolą nam uzyskać lepszą jakość powietrza, ale zwiększymy wydatki do 8 miliardów. Jesteśmy biednym województwem, jesteśmy zgodnie z wszelkimi statystykami Unii Europejskiej najbardziej ubogim energetycznie regionem i pytanie - jak zmusić nas biednych, żebyśmy spalali gaz, który jest drogi, żebyśmy palili efektywniejszym paliwem, które też jest droższe.


Tutaj odpowiedź jest dosyć prosta, ponieważ biedny dwa razy traci i to jest problem. Więc mamy domy, które są zimne, które kosztują bardzo dużo żeby je ogrzać, w związku z tym co robimy - kupujemy byle co, ponieważ jest tańsze, po to żeby ogrzać ten swój zimny dom, przez który ciepło ucieka wszystkimi możliwymi ścianami. Więc zacząć należy i do tego są skonstruowane programy pomocowe, zacząć należy od ocieplenia domu, czyli jeżeli doprowadzimy do tego, że w naszym domu będzie ciepło i nie będziemy musieli kupić 5 ton węgla, tylko na przykład 2 tony węgla, albo nie będziemy musieli spalić iluś tysięcy metrów gazu, tylko połowę tego, to może się okazać, że zaczniemy inaczej się zastanawiać nad tym, jaką to temperaturę w domu chcemy i ile nas to może kosztować. Termomodernizacja domu jest właściwie najlepszym rozwiązaniem, fakt że jest droga, ale podejdźmy do tego, jako do inwestycji w przyszłość. Ocieplimy dom, weźmiemy pomoc rządową, programy dotacyjne są, po pewnym czasie ta inwestycja nam się spłaci, po tym czasie będziemy płacić za energię, za ciepło w domu o połowę mniej albo nawet lepiej.


Sam pan analizuje te programy rządowe, wynika z tego, że te pieniądze, które miały wspomóc głównie biedniejsze rodziny, trafiły do elity, którą stać na efektywną pompę ciepła, na ocieplenie domu.


Nie ma jednej złotej metody, która by pasowała do Krakowa, do Warszawy i na przykład do jakiejś miejscowości na Podlasiu, nie ma. To trzeba dopasować metodę do miejscowości, jeżeli gdzieś nie ma ani gazu, ani ciepła miejskiego, to nie ma co dyskutować, tam musi być coś, co jest dostępne - albo kocioł na drewno, kocioł na węgiel czy pompa ciepła na przykład. W Białymstoku, gdzie mamy gaz i ciepło miejskie, można znaleźć inne rozwiązanie, ale tutaj ja mówiłem o termomodernizacji, dlatego ona jest jednak pewną czynnością, którą niezależnie od tego, gdzie wykonamy to spadnie koszt naszego ciepła, czyli nie będziemy wydawać powiedzmy iluś tysięcy złotych rocznie.


Nie będziemy podgrzewać ziemi, atmosfery.


Nie będziemy zatruwać powietrza sobie i swoim dzieciom, więc ocieplenie domu, termomodernizacja jest takim uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna, ponieważ dopasujemy wtedy to źródło ciepła do naszego ocieplonego domu i może się nagle okazać, może się okazać, że na przykład ogrzewanie prądem już nie będzie takie drogie. Może tak wyjść, ale podkreślam - zmniejszmy w naszych domach ilość zapotrzebowania na ciepło, żeby te domy nie były takie, zimne nie jest to przyjemne kiedy przemarzają ściany.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Pomoc dla powodzian
Tadeusz Truskolaski

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
18.09.2024

Na jakim etapie są prace nad uruchomieniem dla ruchu pasażerskiego lotniska na Krywlanach? Kiedy w mieście powstanie hala widowiskowo-sportowa? Dlaczego władze miasta planują podwyżki opłat za żłobki i jak mogą wyglądać finanse miasta w przyszłym roku? Między innymi o tym rozmawiać będziemy z Tadeuszem Truskolaskim.

Grzegorz Walijewski, fot. własne

Grzegorz Walijewski [wideo]

rzecznik IMGW
18.09.2024

- Nie można było uniknąć tej powodzi. Żyjemy w takim klimacie, gdzie powodzie i susze były, są i będą. Można było tylko zminimalizować skutki i wcześniej się do niej przygotować - mówi Grzegorz Walijewski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
18.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.


Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
16.09.2024

"Ta pomoc powodzianom będzie stale potrzebna. Polacy w tym odruchu serca chcą pomagać i pomagają. Popatrzymy też na postawę samorządowców, którzy uruchomili od samego początku zbiórki tych produktów, które są teraz niezbędne. Dzisiaj ta pomoc powinna być pomocą celowaną" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
16.09.2024

Potrzebna jest żywność, ale też środki higieniczne. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłosił zbiórkę na rzecz mieszkańców polskich miast i wsi, których dotknęła powódź. Dary można przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3 w Białymstoku

Kubańczyk, fot. Michał Romańczuk

Kubańczyk

piosenkarz
14.09.2024

Kubańczyk to niezwykle popularny artysta szczególnie wśród młodzieży, który na swoje koncerty przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jego piosenkę "Ostatni raz Zatańczysz ze mną" napisaną wraz z Tribbsem odsłuchano na różnych muzycznych platformach streamingowych około 200 milionów razy.


Dusty Rocks, fot. Gabriela Lasota

Dusty Rocks

Zespół muzyczny
14.09.2024

- Dobieramy instrumenty, brzmienia, żeby odnieść się do lat 60. i 70. XX wieku. Też usilnie pracujemy w studiu, mamy cztery kolejne numery w produkcji - mówi członek zespołu Dusty Rocks.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

Przewodniczący Rady Nadzorczej, główny akcjonariusz Jagiellonii Białystok
12.09.2024

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.


Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.

dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.


Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.

prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.


Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.

Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.


Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.

Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.


Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.


Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.

Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.


Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji


Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok