Radio Białystok | Gość | Piotr Siergiej - z Polskiego Alarmu Smogowego

Piotr Siergiej

z Polskiego Alarmu Smogowego

21.03.2019, 08:25, akt. 09:51

"Ocieplenie domu, termomodernizacja jest uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna" - mówi nasz gość.

Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski
Piotr Siergiej, fot. Lech Pilarski


0:00
0:00
Z Piotrem Siergiejem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak wygrać ze smogiem? - debatowano wczoraj w Białymstoku. Średniorocznie jest u nas dobrze ale bywają dni kiedy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone. Jak to zmienić ? O tym z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Nie uważa pan, że Polski Alarm Smogowy, jak i w ogóle ludzie chcący zwalczyć ów smog w naszym kraju nie próbują tego smogowego węża chwycić za ogon, a nie za głowę? Pytam o to, ze względu na to, że głównie co się karać tych, którzy mają takie a nie inne piece, których nie stać na kupno nowej instalacji, a odnoszę takie wrażenie, że ostatnich 30 lat przespaliśmy, jeśli chodzi o smog. Myślę tutaj o zagospodarowaniu przestrzennym, o cieple systemowym, o doprowadzeniu gazu, bo na przykład Białystok jest pomiędzy dwoma dużymi gazociągami, największymi w Polsce, a kończą nam się zasoby gazu, bo jest za słaby rurociąg.


Piotr Siergiej: No to prawda, to trzeba przyznać, że ostatnie 30 lat, jeśli chodzi o nasze gospodarstwa domowe i to co one emitują, to przespaliśmy, to nie ma dwóch zdań. Przemiany ustrojowe w 89 roku sprawiły, że wzięliśmy się dosyć mocno za fabryki, za huty, ciepłownie.


One same z reguły padły.


Te, które zostały zmusiliśmy do tego, żeby poinstalowały elektrofiltry na kominach i rzeczywiście w ciągu dosyć krótkiego czasu emisyjność tych przemysłowych, nazwijmy to, źródeł dymu zmalała właściwie dziesięciokrotnie. Natomiast te 4 miliony domów polskich, które wciąż są ogrzewane kopciuchami - pozaklasowymi kotłami, no nie mają elektrofiltrów oczywiście, w związku z tym dymią, jak dymiły i problem w ostatnich latach zdaje się nawet narastać, no bo do kopciuchów dołączyły jeszcze kominki, które z lubością instalujemy w nowych domach.


No, ale nowe kominki, które moglibyśmy instalować, które spalają w wysokiej temperaturze drewno są za drogie, nie stać nas, obywateli na to, żebyśmy sobie tę odrobinę luksusu zafundowali. W związku z tym nie próbujemy się zorganizować, nie próbujemy znaleźć takich funduszy, które pozwoliłyby nam zmienić to nasze podejście do kominka, do kopciucha, do czegokolwiek.


No to prawda, trochę nasza świadomość gdzieś tam została z tyłu i jeśli chodzi o to, co mamy w naszych kotłowniach, to często mamy tam wręcz XIX wiek. Jeżeli zaglądamy do garażu - nowy samochód, w dużym pokoju - stoi nowoczesny telewizor, który ma dwa-trzy lata, spełniający najnowsze parametry, natomiast w kotłowni bardzo często mamy żelazną skrzynię, przez której drzwiczki można właściwie wrzucić wszystko, co się przez te drzwiczki wrzuci.


Ale jeszcze do niedawna węgiel, który był dostępny, którym mogliśmy palić - nie spełniał żadnych norm, teraz ostro się wzięto za to, próbuje się te normy wprowadzać, żeby nie było za dużo siarki, żeby nie było za dużo popiołu i tak dalej i tak dalej. Daliśmy wolną rękę deweloperom, wszyscy chcą się podłączyć do gazu, a mamy chociażby w Białymstoku - elektrociepłownie, sieć się nie rozwija, a przecież w tych osiedlach można by również tym ciepłem systemowym próbować grzać, bo wszelkie ekspertyzy pokazują, że owe elektrociepłownie są znacznie sprawniejsze od kopciucha, kominka i czegokolwiek.


To prawda, ciepło miejskie czyli elektrociepłownie są bardzo efektywne w przetwarzaniu paliw kopalnych na ciepło. Z tym że jest jedno zastrzeżenie - ciepłownicy, którzy rozprowadzają ciepło po mieście z radością dostarczą ciepło do bloku, w którym jest 50 odbiorców albo 100 albo do osiedla bloków, ponieważ to jest bardzo wielu odbiorców, a koszt przesyłu jest niewielki, natomiast kiedy mówimy już o osiedlach domów jednorodzinnych, kiedy trzeba pociągnąć rurę z gorącą wodą, dobrze ocieploną magistralą - to to są potężne koszty i ciepłownie często nie chcą tego robić, ponieważ - chyba dosyć słusznie - koszt przyłącza jest tak wysoki, że potem bardzo drogo byśmy płacili za to ciepło, więc pytanie czy to ma sens.


No ale przy każdej elektrociepłowni tej systemowej z reguły, według najnowszych przepisów Unii Europejskiej, musi być agregat prądotwórczy, musi być prądnica, a zatem ten efekt kogeneracyjny musi powstać, to w związku z tym - tam gdzie można ogrzewamy tą ciepłą wodą, a tam gdzie można - może tańszą energią elektryczną ogrzejmy?


No tak, to oczywiście. Energia elektryczna jest tutaj najprostszym możliwym rozwiązaniem ogrzewania domów, bo prąd jest w każdym polskim domu. Z gazem, ciepłem miejskim już nie jest tak dobrze. W związku z tym, jeżeli ogrzewanie elektryczne jest dosyć drogie, ale no jeżeli byśmy zastosowali pompy ciepła, które przecież, powietrzne pompy ciepła, to już nie są kosztowne urządzenia, a można je po prostu no wręcz włączyć do gniazdka i uruchomić. 


No właśnie i stąd mój zarzut do Polskiego Alarmu Smogowego i do ludzi, którzy walczą ze smogiem, że próbują owego węża smogowego złapać za ogon, a nie za głowę. Bo właśnie - może zacznijmy rozmawiać o tym, w jaki sposób doprowadzić w miarę tanią energię, bo na przykład na Podlasiu wydajemy na energię i tą elektryczną, i tą do ogrzewania - około 6 miliardów złotych każdego roku. Możemy podwyższać sprawność urządzeń, instalować drogie urządzenia, które pozwolą nam uzyskać lepszą jakość powietrza, ale zwiększymy wydatki do 8 miliardów. Jesteśmy biednym województwem, jesteśmy zgodnie z wszelkimi statystykami Unii Europejskiej najbardziej ubogim energetycznie regionem i pytanie - jak zmusić nas biednych, żebyśmy spalali gaz, który jest drogi, żebyśmy palili efektywniejszym paliwem, które też jest droższe.


Tutaj odpowiedź jest dosyć prosta, ponieważ biedny dwa razy traci i to jest problem. Więc mamy domy, które są zimne, które kosztują bardzo dużo żeby je ogrzać, w związku z tym co robimy - kupujemy byle co, ponieważ jest tańsze, po to żeby ogrzać ten swój zimny dom, przez który ciepło ucieka wszystkimi możliwymi ścianami. Więc zacząć należy i do tego są skonstruowane programy pomocowe, zacząć należy od ocieplenia domu, czyli jeżeli doprowadzimy do tego, że w naszym domu będzie ciepło i nie będziemy musieli kupić 5 ton węgla, tylko na przykład 2 tony węgla, albo nie będziemy musieli spalić iluś tysięcy metrów gazu, tylko połowę tego, to może się okazać, że zaczniemy inaczej się zastanawiać nad tym, jaką to temperaturę w domu chcemy i ile nas to może kosztować. Termomodernizacja domu jest właściwie najlepszym rozwiązaniem, fakt że jest droga, ale podejdźmy do tego, jako do inwestycji w przyszłość. Ocieplimy dom, weźmiemy pomoc rządową, programy dotacyjne są, po pewnym czasie ta inwestycja nam się spłaci, po tym czasie będziemy płacić za energię, za ciepło w domu o połowę mniej albo nawet lepiej.


Sam pan analizuje te programy rządowe, wynika z tego, że te pieniądze, które miały wspomóc głównie biedniejsze rodziny, trafiły do elity, którą stać na efektywną pompę ciepła, na ocieplenie domu.


Nie ma jednej złotej metody, która by pasowała do Krakowa, do Warszawy i na przykład do jakiejś miejscowości na Podlasiu, nie ma. To trzeba dopasować metodę do miejscowości, jeżeli gdzieś nie ma ani gazu, ani ciepła miejskiego, to nie ma co dyskutować, tam musi być coś, co jest dostępne - albo kocioł na drewno, kocioł na węgiel czy pompa ciepła na przykład. W Białymstoku, gdzie mamy gaz i ciepło miejskie, można znaleźć inne rozwiązanie, ale tutaj ja mówiłem o termomodernizacji, dlatego ona jest jednak pewną czynnością, którą niezależnie od tego, gdzie wykonamy to spadnie koszt naszego ciepła, czyli nie będziemy wydawać powiedzmy iluś tysięcy złotych rocznie.


Nie będziemy podgrzewać ziemi, atmosfery.


Nie będziemy zatruwać powietrza sobie i swoim dzieciom, więc ocieplenie domu, termomodernizacja jest takim uniwersalnym, pierwszym krokiem. A czy potem podłączymy tam ciepło miejskie, gaz, pompę ciepła czy inny kocioł, to już rzecz wtórna, ponieważ dopasujemy wtedy to źródło ciepła do naszego ocieplonego domu i może się nagle okazać, może się okazać, że na przykład ogrzewanie prądem już nie będzie takie drogie. Może tak wyjść, ale podkreślam - zmniejszmy w naszych domach ilość zapotrzebowania na ciepło, żeby te domy nie były takie, zimne nie jest to przyjemne kiedy przemarzają ściany.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok