Radio Białystok | Gość | Urszula Cieślak [wideo] - z biura maklerskiego Reflex

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex

2.12.2022, 07:23, akt. 11:35

"Temu, żeby ceny nie wzrosły gwałtownie, sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym i sytuacja na rynku ropy naftowej" - mówiła w Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.

Źródło: archiwum prywatne
Źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Urszulą Cieślak rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od nowego roku wraca pełna stawka VAT na paliwa. Ile od stycznia zapłacimy na stacjach paliw? O ile drożej może być? O tym z Urszulą Cieślak z biura maklerskiego Reflex rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy od stycznia cena diesla na stacjach paliw może sięgnąć 10 zł? Bo takie prognozy się pojawiają.


Urszula Cieślak: Myślę że taki scenariusz nam nie grozi. Dzisiaj temu, żeby ceny nie wzrosły gwałtownie, sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym i sytuacja na rynku ropy naftowej. Te pozwalają ustabilizować hurtowe ceny paliw na nieco niższym poziomie. I dopóki nie będzie tutaj takiego wyraźnego zagrożenia ze strony tych czynników rynkowych i nie pogorszy się sytuacja na rynku surowcowym czy też nie osłabi się polska waluta, to sądzimy, że ten wpływ powrotu do wyższej stawki podatku VAT po nowym roku będzie bardzo minimalny i niewiele odczuwalny dla konsumentów, dla kierowców którzy będą pierwszego czy w kolejnych dniach przyszłego roku tankować.

Co oczywiście nie oznacza, że my jako klienci nie zapłacimy drożej za paliwo.


Jakich cen 95 i diesla możemy spodziewać się na początku przyszłego roku?


Na pytanie oczywiście nie odpowiem, ponieważ wiemy, że podatek VAT to nie będzie ta jedyna składowa która zdecyduje o tym, ile będziemy płacić za paliwo po Nowym Roku. Przed nami jeszcze cały miesiąc. Miesiąc, w którym sytuacja będzie pewnie dynamiczna.

Przed nami po pierwsze spotkanie OPEC już w niedzielę, które może zdecydować o jeszcze głębszym cięciu produkcji niż w październiku. Ale równie dobrze może ta decyzja nie ulec zmianie.

Od piątego grudnia wchodzi embargo na ropę rosyjską, łącznie z limitem ceny na ropę rosyjską, którego jeszcze do teraz nie znamy, ponieważ Unia Europejska i kraje G7 nie mogą dojść do porozumienia i ustalić tego pułapu cenowego. 

A więc przed nami okres, w którym rzeczywiście wahania na rynku ropy naftowej mogą być dosyć wyraźne. Więc trudno jest powiedzieć z jakiego pułapu będziemy startować w nowym roku, z jakiego pułapu netto. Natomiast to, co pozwala rzeczywiście myśleć o tym pozytywnym scenariuszu, czyli o tym, że po Nowym Roku zaobserwujemy jedynie niewielką zmianę cen paliw na stacjach, to jest fakt, że dzisiaj marże hurtowe i marże detaliczne są na o tyle wysokim poziomie, że jest pewien bufor bezpieczeństwa, którego zdjęcie po Nowym Roku skompensuje nam ewentualne wyższe stawki podatku VAT. 

Natomiast to będzie sytuacja, która pozwoli nam uchronić się przed skokowym wzrostem cen paliw od pierwszego stycznia. Bo gdyby do cen netto doliczyć 23% podatek VAT, to wówczas ten wzrost byłby skokowy o kilkadziesiąt groszy na litrze. Zdjęcie marży, zarówno hurtowej jak i detalicznej - pozwoli nam zminimalizować ten wpływ. Natomiast to co jest niebezpieczne to mimo wszystko fakt, że jeżeli kilka czy kilkanaście dni po Nowym Roku sytuacja na rynku ropy czy na rynku walutowym doprowadzi do wzrostu hurtowych cen paliw, to wówczas one będą się prawie automatycznie przekładały na ceny detaliczne.

Nie będzie już możliwości żeby właściciele stacji wzięli ten ewentualny wzrost cen hurtowych na siebie, ponieważ poziom marży którą będą po Nowym Roku realizowali będzie zbyt niski.


Dlaczego jest tak - o czym pani wspomina - że mamy obniżoną stawkę VAT. Cena ropy za baryłkę osiąga poziomy porównywalne do tych sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Złotówka trzyma się całkiem dobrze w ostatnich dniach, w ostatnich tygodniach - a na stacjach wciąż jest znacznie drożej niż przed 24 lutego.


Proszę zauważyć, że rynek paliw nie jest oderwany od tej sytuacji. I właściciele stacji, którzy prowadzą działalność, ale też rafinerie czy importerzy ponoszą wyższe koszty prowadzenia działalności. Nie możemy oczekiwać, że poziom marży którą realizują czy to koncerny, czy też właśnie ten końcowy operator na rynku paliw, u którego my zaopatrujemy się w paliwa, będzie mógł funkcjonować przy obecnych kosztach - rosnących kosztach prowadzenia działalności - czy to kosztach płacowych czy kosztach energii przy tym samym poziomie marży jaką realizował na początku tego roku, kiedy nie było inflacji, kiedy ceny energii były na zupełnie innym poziomie.

W związku z powyższym nie może być tak, że przez ostatnie kilka lat zawsze będziemy mówili, że jeżeli marża na stacji wynosi 20 czy 30 gr to będzie to optymalne i da się przy tym jakoś prowadzić działalność gospodarczą. No nie - to nie będzie tak, że przy tych ciągle 20, 30 groszach właściciel stacji będzie miał opłacalną sprzedaż paliw.

W związku z tym też nie możemy porównywać tak zero jedynkowo faktu, że dzisiaj te marże są na wysokim poziomie. One z całą pewnością są na wyższym poziomie niż zwyczajowo, ale też od razu chciałabym powiedzieć, że właściciele stacji, w momencie kiedy ceny osiągały rekordy, te szczyty cenowe dla oleju napędowego powyżej 8 zł jeszcze na początku października tego roku, to wówczas marże na stacjach były zerowe. 

Niektórzy właściciele tak na dobrą sprawę mieli marże ujemne, ponieważ ten wysokie koszty dostaw paliw na stację nie pozwalały już podnosić tych cen paliw do kolejnych wysokich poziomów. Ponieważ ta bariera ceny jednak była bardzo widoczna i wszyscy właściciele w zasadzie wówczas robili wszystko, żeby ten wzrost cen na stacjach był minimalny. 


Czyli to nie jest tak, że operatorzy na stacjach pali wykorzystali sytuację wojny na Ukrainie, by zarobić na nas trochę więcej?


Tak na dobrą sprawę, nie tylko wojna na Ukrainie pokazuje, że w sytuacjach, kiedy mamy taką silną tendencję wzrostową na rynku ropy, na rynku paliw gotowych i to wymusza podwyżki cen paliw na stacjach, to zasadzie każdorazowo przy gwałtownym wzroście cen detalicznych spada marża detaliczna.

Wyższą marżę detaliczną operatorzy na stacjach mogą realizować wtedy, kiedy jest to już mniej odczuwalne dla konsumenta, czyli w sytuacji, kiedy mamy odwrotny trend, czyli mamy wyraźne spadki cen. Wtedy da się to marżę nieco odbudować. Ale to są okresy, które przeplatają się niestety z okresem bardzo niskiej marży. Takim momentem w tym roku - trzeba pamiętać - był okres wakacji, kiedy jako pierwszy główny operator na rynku i zarazem producent paliwa - czyli PKN Orlen wprowadził wakacyjną promocję, która nam kierowcom dawała rzeczywiście dosyć spore oszczędności. Ale wymuszała też na pozostałych operatorach dopasowanie się do tego poziomu cen. I to był okres kiedy marże paliw na stacjach były naprawdę praktycznie nie dające gwarancji pokrycia kosztów prowadzenia tej sprzedaży detalicznej.

| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Łukasz Kobeszko, fot. prywatne

Łukasz Kobeszko [wideo]

Ośrodek Studiów Wschodnich
6.02.2023

"Ten list można traktować jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie do wszystkich Polaków, ale też licznych Ukraińców przebywających w Polsce jako uchodźcy wojenni, jako migranci, ale wiemy, że to całego problemu nie załatwia" - mówi Łukasz Kobeszko.

fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
3.02.2023

"W przypadku i produkcji piekarniczej i produkcji cukierniczej, obserwuję na przestrzeni ostatniego roku bardzo mocny wzrost cen. I można oczekiwać też, że ze względu na tłusty czwartek ceny będą niestety wysokie" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekonomista dr Arkadiusz Niedźwiedzki.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.

Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.


fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.


Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.

Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.


fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.


Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.


Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.

Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.


Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.


Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.

fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.


abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.

prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok