Radio Białystok | Wiadomości | Drohiczyn: Ingres biskupa Tadeusza Pikusa [zdjęcia]

Drohiczyn: Ingres biskupa Tadeusza Pikusa [zdjęcia]

25.05.2014, 17:03, akt. 17:03

Ingres biskupa Tadeusza Pikusa, Drohiczyn, 25.05.2014, fot. Wojciech Szubzda
Ingres biskupa Tadeusza Pikusa, Drohiczyn, 25.05.2014, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Ingres biskupa Tadeusza Pikusa w Drohiczynie - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To bardzo ważny moment w historii diecezji. W niedzielę (25.05) w Drohiczynie odbył się uroczysty ingres do katedry p.w. Trójcy Świętej nowego biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.

W ten sposób dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej objął diecezję drohiczyńską. Zastąpił na tym stanowisku biskupa Antoniego Dydycza, który w 2013 roku skończył 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym złożył rezygnację.

Uroczystości rozpoczęły się o 15:00 uroczystą procesją z Domu Biskupiego. Wzięli w niej udział m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce, przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowieństwo z różnych diecezji, władze państwowe i samorządowe różnych szczebli. W drzwiach katedry bp. Tadeusza Pikusa powitał dotychczasowy biskup Antoni Dydycz. Homagium, czyli hołd symbolizujący oddanie się władzy, złożyli przedstawiciele duchowieństwa i zaproszeni goście.

Podczas mszy świętej nowy biskup przedstawił swój program duszpasterski i główne kierunki działania. Jeszcze przed mszą mówił, że ważny dla niego będzie dialog ekumeniczny.

Prezydent do bp. Pikusa: niech ta posługa jednoczy bliźnich ze sobą

Prezydent Bronisław Komorowski w liście skierowanym w niedzielę do bp Tadeusza Pikusa z okazji ingresu do bazyliki katedralnej w Drohiczynie wyraził nadzieję, że posługa nowego ordynariusza będzie jednoczyła zarówno człowieka z Bogiem, jak i bliźnich między sobą.

"W dniu uroczystego ingresu do bazyliki katedralnej Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie i objęcia przez Ekscelencję stolicy biskupiej proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia – wszelkich łask Bożych potrzebnych do owocnego pełnienia tej misji" - czytamy w liście Komorowskiego opublikowanego w niedzielę na stronie internetowej prezydenta.

Prezydent zapewnił, że kieruje do nowego ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej "najlepsze myśli, będąc przekonany o wielkiej wadze decyzji papieża Franciszka, by właśnie Ekscelencji powierzyć tę stolicę, leżącą – jak mówił przed piętnastu laty św. Jan Paweł II – +w sercu Podlasia, gdzie od wieków spotykają się chrześcijańskie tradycje Wschodu i Zachodu+".

"Znane są zasługi Księdza Biskupa dla rozwoju dialogu ekumenicznego oraz Jego ogromna wiedza w dziedzinie myśli prawosławnej. Tutaj, gdzie zawołanie z dewizy biskupiej Ekscelencji: Surrexit Dominus vere! równie często, co po łacinie, rozbrzmiewa starosłowiańskim Christos woskresie!, znajomość i spotkania braci w wierze różnych wyznań i obrządków mają nieocenioną wartość na drodze ekumenicznej współpracy i przyjaźni" - napisał Komorowski.

Dlatego - jak zaznaczył prezydent - życzy biskupowi, by "jego wrażliwość i zrozumienie przyczyniały się do wzajemnego zbliżenia wiernych Kościoła katolickiego i innych współmieszkańców".

"Niechaj posługa Ekscelencji będzie posługą jednania człowieka z Bogiem i bliźnich między sobą. Ufam, że w tym wspaniałym dziele nigdy nie zabraknie Księdzu Biskupowi opieki patronów diecezji: Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i świętego królewicza Kazimierza, a także życzliwości i wsparcia wszystkich wiernych diecezji" - napisał w liście Komorowski.

Biskupdy Pikus następcą bp. Antoniego Dydycza

Pod koniec marca dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Tadeusz Pikus został mianowany przez papieża Franciszka na nowego ordynariusza diecezji drohiczyńskiej. Zastąpił on na tym stanowisku bp. Antoniego Dydycza, który po ukończeniu 75 lat - zgodnie z prawem kanonicznym - przechodzi na emeryturę.

Setki gości na ingresie

W niedzielnym ingresie bpa Pikusa w Drohiczynie wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, hierarchowie z Białorusi i Ukrainy, członkowie konferencji Episkopatu Polski, parlamentarzyści i przedstawiciele władz. Przed uroczystą mszą św. nowy biskup drohiczyński odwiedził w podziemiach katedry grób pierwszego biskupa ordynariusza tej diecezji (utworzonej w 1991 roku) Władysława Jędruszuka, w 20. rocznicę jego śmierci.

64-letni bp Pikus jest profesorem nauk teologicznych. Urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1981 r., po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

W 1983 r. rozpoczął studia doktoranckie z teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Nawarra w Pampelunie. W 1985 r. po powrocie do Polski podjął pracę jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski, a jednocześnie rozpoczął wykłady z łaciny i z teologii fundamentalnej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Następnie - w 1988 r. - rozpoczął pracę w seminarium na stanowisku prefekta. Od 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

W 1990 r. wyjechał do Moskwy jako kapelan Pracowni Konserwacji Zabytków oraz Duszpasterz Polaków w ZSRR. W Moskwie zorganizował i założył College Teologii Katolickiej św. Tomasza z Akwinu - został mianowany dziekanem i wykładowcą teologii fundamentalnej.

W 1992 r., po zakończonej misji, wrócił do Polski na dawne stanowisko prefekta w seminarium duchownym. Ponadto prowadził zajęcia w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 1994 r. został mianowany na stanowisko wicerektora WMSD w Warszawie. W 1995 r. wyjechał na rok do Moskwy, by zbierać materiały do pracy habilitacyjnej. Tam też przez rok uczestniczył w seminariach profesorskich w Instytucie Prawosławnym św. Andrzeja w Moskwie.

Po powrocie do kraju został mianowany duszpasterzem przedsiębiorców i organizatorów życia gospodarczego w Warszawie - w 1997 r. został członkiem Komitetu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Edukacji i Etyki Zawodowej przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W 1997 r. przejął też obowiązki rektora kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP na Bielanach. Wykładał w Akademii Teologii Katolickiej (później na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, a także w Seminarium Duchownym w Grodnie na Białorusi (Białoruś) i w Polskim Centrum Katechetycznym w Wilnie.

24 kwietnia 1999 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem Pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej, przydzielając stolicę tytularną Lisinia. W maju 1999 r. został przewodniczącym Wydziału Nauki Katolickiej i wikariuszem generalnym Archidiecezji Warszawskiej.

W listopadzie 1999 r. został powołany w skład Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i otrzymał funkcję redaktora "Biuletynu Ekumenicznego" oraz współredaktora zeszytów "Tydzień powszechnej modlitwy o jedność Chrześcijan". W czerwcu 2000 KEP ustanowiła go swym delegatem ds. dialogu katolików i muzułmanów.

W 2001 r. został przewodniczącym Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego, wszedł w skład Rady ds. Dialogu Religijnego i został przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W 2002 r. zasiadł w Radzie Programowej Zespołu Pomocy dla Kościoła Katolickiego na Wschodzie.

W październiku 2005 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało mu, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, "Medal Komisji Edukacji Narodowej". W kwietniu 2008 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W 2010 r. bp Pikus wszedł w skład do Zespołu KEP do rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Biskup Tadeusz Pikus jest trzecim w historii biskupem diecezji drohiczyńskiej od czasu jej powołania przez papieża Jana Pawła II w 1991 roku. Pierwszym był biskup Władysław Jędruszuk, którego po śmierci zastąpił bp Antoni Dydycz. (wsz, PAP/kjs, wsz)

Zobacz też:
Drohiczyn: Ks. bp. Tadeusz Pikus nowym biskupem diecezjalnym
Drohiczyn: Rezygnacja biskupa Dydycza


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS







fot. Kamil Brzostowski/UM Łomża
ŁOMŻA
1.05.2025, 07:23, akt. 07:33

Port Łomża otwiera się i zaprasza













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok