Radio Białystok | Wiadomości | Region: Egzamin z polskiego rozpoczął maturalny maraton

Region: Egzamin z polskiego rozpoczął maturalny maraton

4.05.2015, 17:00, akt. 17:00

Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Matury - po polski - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uczniowie typują tematy - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Maturzyści przed egzaminem - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Matura na nowych zasadach - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Lalka" Prusa lub wiersz Elizabeth Bishop. Z tymi dziełami musieli zmierzyć się licealiści, którzy w poniedziałek (4.05) pisali maturę z języka polskiego. Uczniowie mówili, że to były dość łatwe tematy.

"Lalka" Bolesława Prusa i wiersz Elizabeth Bishop - tego dotyczyły tematy wypracowań, które pojawiły się na maturze z języka polskiego dla licealistów. Uczniowie techników też mieli Prusa, ale nowelę "Z legend dawnego Egiptu" lub porównanie "Dziadów cz. III" Mickiewicza z "Zielem na kraterze" Melchiora Wańkowicza.

Uczniowie liceum uczą się zgodnie z nową podstawą programową. Dlatego w tym roku po raz pierwszy podchodzili do nowej matury - innej od tej pisanej przez uczniów w technikum.

Temat dotyczący Lalki brzmiał: "Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki , całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury". Drugie zadanie dotyczyło interpretacji wiersza Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka" w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Wcześniej licealiści odpowiadali też na pytania do tekstu Jerzego Bralczyka "Co się nosi w mówieniu?", opublikowanego w 2004 roku w tygodniu Polityka. Mieli też napisać streszczenie tego artykułu maksymalnie na 60 słów.

Kolejne pytania dotyczyły załączonego tekstu Wojciecha Nowickiego "Książki na całe życie" pochodzącego z magazynu Książki.

Tutaj też znalazło się zadanie, które najprawdopodobniej sprawiło uczniom największy problem. Trzeba było rozpoznać autora i tytuł dzieła, z którego pochodzi zacytowany fragment. Chodziło o epilog z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Jeżeli chodzi o uczniów technikum, to pierwszy temat wypracowania dla nich brzmiał: "Jak można wykorzystać władzę absolutną? Interpretując fragmenty noweli Bolesława Prusa Z legend dawnego Egiptu, porównaj Ramzesa jako władcę z jego następcą - Horusem. Drugi temat to: Analizując fragmenty Dziadów części III Adama Mickiewicza oraz Ziela na kraterze Melchiora Wańkowicza, porównaj ukazane w nich sytuacje i postawy matek".

Wcześniej uczniowie odpowiadali na serię pytań dotyczących załączonego tekstu Marcina Zamorskiego "Hipermarket kultury", opublikowanego w tygodniku Wprost.

Po południu w poniedziałek (4.05) odbył się drugi egzamin pisemny - z wiedzy o tańcu. W całym kraju zdawało go kilkadziesiąt osób. I są to w większości osoby, które poprawiają swoje wyniki z tego egzaminu z poprzednich lat. W nowej maturze ten przedmiot znika z listy.

W województwie podlaskim egzaminy maturalne rozpoczęło 14 tys. uczniów. Dla 75 proc. z nich będzie to pierwszy raz, co czwarty chce poprawić wynik osiągnięty wcześniej. Oni i absolwenci czteroletnich techników zdają maturę na starych zasadach.

Absolwenci liceów zmierzą się z jej nową formułą - poza pięcioma obowiązkowymi egzaminami na poziomie podstawowym (ustne z języka polskiego i obcego oraz pisemne z tych samych przedmiotów i matematyki) będą musieli zdawać jeszcze jeden - wybrany, na poziomie rozszerzonym. Natomiast na egzamin ustny z języka polskiego nie przygotowywali już prezentacji - będą odpowiadać na wylosowane pytania.

Aby zdobyć świadectwo dojrzałości z każdego z pięciu obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym, trzeba zdobyć minimum 30 proc. możliwych punktów. Wynik z szóstego, wybranego egzaminu, nie ma wpływu na rezultaty całej matury.

Egzaminy maturalne potrwają do 29 maja. Ich wyniki zdający poznają 30 czerwca. (ad, IAR/js, zmj/lep)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc Muzeów



Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok




fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok