Radio Białystok | Wiadomości | Utrzymane kary dla pseudokibiców - sąd rozpoznał blisko 30 apelacji

Utrzymane kary dla pseudokibiców - sąd rozpoznał blisko 30 apelacji

17.05.2024, 18:24, akt. 18:39

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek (17.05) kary w procesie dużej grupy miejscowych pseudokibiców oskarżonych m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje i czerpanie korzyści z prostytucji. W jednym przypadku dodatkowo orzekł grzywnę.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd rozpoznawał blisko 30 apelacji. Wyrok jest prawomocny.

W lipcu Sąd Okręgowy w Białymstoku nieprawomocnie skazał w tym procesie 21 osób. Dwie na kary 3 i 4 lat więzienia bez zawieszenia. Wobec pozostałych zapadły wyroki od roku do dwóch lat w zawieszeniu, do tego grzywny od kilku do kilkunastu tys. zł i nawiązki. Wobec jednej osoby postępowanie zostało umorzone z powodu przedawnienia.


Prokuratura chciała kar surowszych, nawet do dziewięciu lat więzienia, obrońcy - uniewinnienia

Wyrok uprawomocnił się w stosunku do trzech oskarżonych. Od pozostałych 19 oskarżonych wpłynęły apelacje. Prokurator zaskarżył wyrok pierwszej instancji w stosunku do wszystkich dziewiętnastu, obrońcy złożyli apelacje co do dziewięciu oskarżonych.

Sąd apelacyjny zmienił wyrok tylko w taki sposób, że wobec jednego z oskarżonych dodatkowo orzekł grzywnę, uwzględniając jedynie część zarzutów z apelacji prokuratora. W pozostałym zakresie orzeczenie pierwszej instancji zostało utrzymane.


Sprawa miała charakter wielowątkowy

Skazani mają obecnie ok. 30-40 lat, niektórzy byli już karani. Zarzuty obejmowały kilkadziesiąt czynów z lat 2009-2013 - działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, bójki z innymi pseudokibicami, propagowanie faszyzmu i inne przestępstwa, np. czerpanie korzyści z prostytucji.

Sprawa miała charakter wielowątkowy, dotyczyła zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagiellonii Białystok i działających w tym środowisku skinheadów.

Chodziło m.in. o organizowanie bójek z pseudokibicami innych klubów, publiczne propagowanie faszyzmu, np. poprzez inscenizowane i zamieszczane w internecie zdjęcia, czy filmiki, nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym oraz czerpanie korzyści z prostytucji, czy sprzedaż alkoholu bez koncesji.


Grupa była kierowana przez jedną osobę

Głównymi dowodami w sprawie były zeznania dwóch dawnych członków tej grupy, osądzonych w innych procesach. Sąd pierwszej instancji przyjął, że w ramach ruchu pseudokibicowskiego Jagiellonii działała zorganizowana grupa przestępcza o "typowych, zhierarchizowanych strukturach" kierowana przez osobę, co do której toczy się inne postępowanie karne.

W czerwcu swoje mowy końcowe mają wygłosić obrońcy i sami oskarżeni. 


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura chce od półtora roku do siedmiu lat więzienia dla pseudokibiców

8.05.2024, 18:37

Od półtora roku do siedmiu lat więzienia chce prokuratura w procesie kilkudziesięciu osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn i propagowanie faszyzmu.


Proces białostockich pseudokibiców - do Sądu Okręgowego w Białymstoku trafiło ok. 30 apelacji

29.01.2024, 07:39

Sąd II instancji rozpozna ok. 30 apelacji w procesie dużej grupy białostockich pseudokibiców, którzy są oskarżeni m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu, udział w tzw. ustawkach, rozboje, czy czerpanie korzyści z prostytucji.


Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wyroki za bójkę pseudokibiców piłkarskich

6.06.2022, 17:45

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (6.06) kary więzienia w zawieszeniu i nawiązki po 2 tys. zł wobec uczestników bójki pseudokibiców piłkarskich, która miała miejsce na trasie szybkiego ruchu w woj. łódzkim dziewięć lat temu. Apelacje składał prokurator i część oskarżonych, ale sąd ich nie uwzględnił. Wyroki są prawomocne.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok