Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wyroki za bójkę pseudokibiców piłkarskich

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wyroki za bójkę pseudokibiców piłkarskich

6.06.2022, 17:45, akt. 17:48

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (6.06) kary więzienia w zawieszeniu i nawiązki po 2 tys. zł wobec uczestników bójki pseudokibiców piłkarskich, która miała miejsce na trasie szybkiego ruchu w woj. łódzkim dziewięć lat temu. Apelacje składał prokurator i część oskarżonych, ale sąd ich nie uwzględnił. Wyroki są prawomocne.

Fotolia.com
Fotolia.com

Po kilkuletnim śledztwie wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Białymstoku oskarżył w tej sprawie szesnastu mężczyzn. Zarzucił im, że 30 maja 2013 roku w miejscowości Podlas (woj. łódzkie), na drodze ekspresowej wzięli udział w bójce, działając wspólnie z kilkudziesięcioma innymi (ustalonymi i nieustalonymi) pseudokibicami Jagiellonii Białystok; przeciwnikiem byli pseudokibice Piasta Gliwice.

W marcu ub. roku przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zapadły wyroki skazujące wobec wszystkich oskarżonych. To kary od dziesięciu miesięcy do roku więzienia, w zawieszeniu na 2-3 lata. Skazani mają też zapłacić po 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok w całości zaskarżyła prokuratura, która chciała kar od 10 miesięcy do dwóch lat więzienia bez zawieszenia, ewentualnie takich kar w zawieszeniu, ale na długi, pięcioletni okres próby, a do tego m.in. orzeczenie zakazów wyjazdów na mecze piłkarskie przez cały ten czas; chciała też podania wyroków do publicznej wiadomości.

Obrońcy wnioskowali przede wszystkim o łagodniejsze kary (chodziło o grzywny sięgające kilku tysięcy złotych); w jednym przypadku o uniewinnienie. Uniewinnienia chciał też jeden z oskarżonych, który sam złożył apelację.

Sąd Okręgowy w Białymstoku wyroki utrzymał w mocy, apelacje obu stron uznając za bezzasadne. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Wiesław Oksiuta przypomniał, że dowodami w sprawie były zeznania świadków i obszerne nagrania dokonane przez policję; policjanci zajmujący się walką z przestępczością pseudokibiców piłkarskich ustalili też personalia poszczególnych uczestników tzw. ustawki.

Przypomniał, co do strony odpowiedzialności karnej oznacza udział w wieloosobowej bójce oraz działanie wspólnie i w porozumieniu. "Nie musi ten udział polegać na bezpośrednim zadawaniu ciosów innym osobom. Może to być wspieranie innych uczestników zadających ciosy swoją czynną obecnością" - mówił sędzia Oksiuta, odnosząc się do linii obrony niektórych oskarżonych, którzy przyznawali, że byli w miejscu bójki, ale w niej nie uczestniczyli.

Sąd odwoławczy ocenił, że kary grzywny (na wniosek obrońców) byłyby zbyt łagodne i nie spełniłyby celów wychowawczych, a w społecznym odbiorze "służyłaby umacnianiu się błędnego przekonania, że popełnienie czynów karalnych opłaca się, nie spotyka się z należytą, sprawiedliwą odpłatą".

Sąd okręgowy uznał też jednak, że rażąco surowe byłyby kary więzienia bez zawieszenia. Zwracał też uwagę, że bójka miała miejsce wiele lat temu, oskarżeni (wówczas młodociani) zmienili swoje życie, pracują, założyli rodziny. Również za nieskuteczny pod względem prewencyjnym czy resocjalizacyjnym uznał ewentualny zakaz stadionowy, gdyby był teraz wprowadzony.

Wątek tej tzw. ustawki pojawia się też w innym dużym procesie, dotyczących szerszej działalności przestępczej w środowisku białostockich pseudokibiców piłkarskich. Trwa on w pierwszej instancji od roku, zarzuty (z połączonych dwóch aktów oskarżenia) obejmują blisko 50 osób.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces odwoławczy za bójkę pseudokibiców piłkarskich z 2013 roku

24.05.2022, 16:47

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku we wtorek (24.05) zakończył się proces odwoławczy w sprawie bójki pseudokibiców piłkarskich, która miała miejsce na trasie szybkiego ruchu w Łódzkiem w 2013 roku. Przed sądem pierwszej instancji zapadły wyroki w zawieszeniu. Apelacje złożył prokurator i obrońcy części oskarżonych.


Zakończył się proces pseudokibiców oskarżonych m.in. o napaść na interweniujących policjantów

21.03.2022, 13:04

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek (21.03) proces odwoławczy dotyczący siedmiu mężczyzn, zatrzymanych w związku z burdami wywołanymi 5 czerwca 2017 roku przez pseudokibiców Jagiellonii Białystok.


Telekonferencja z kluczowym świadkiem w procesie białostockich pseudokibiców piłkarskich

19.10.2021, 14:23

Kluczowego świadka oskarżenia przesłuchuje od wtorku (19.10) Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie osób związanych ze środowiskiem miejscowych pseudokibiców piłkarskich, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn, czy propagowanie faszyzmu.


W Białymstoku trwa proces ws. pseudokibiców piłkarskich - zeznawał policjant zajmujący się ich przestępczością

8.09.2021, 14:25

Białostocki policjant zajmujący się przestępczością grup pseudokibiców piłkarskich zeznawał w środę (08.09) w procesie osób związanych z tym środowiskiem, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn, czy propagowanie faszyzmu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok